ТРАВЛЕННЯ У БДЖІЛ

ТРАВЛЕННЯ У БДЖІЛ – складний механічний і хімічний процес, необхідний для засвоєння поживних речовин організмом. Травленню сприяють ферменти, виділювані секреторними клітинами окремих органів.

Бджоли споживають нектар, пилок, мед і пергу, у яких у достатніх кількостях містяться білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі й вода. Щоб організм засвоював ці елементи, вони повинні бути розщеплені в прості речовини, що розчиняються у воді.

Вуглеводи нектару піддаються гідролізу вже в зобику бджоли, де є інвертаза й амілаза. Сахароза

під дією інвертази розщеплюється на фруктозу й глюкозу, які в такому вигляді вже можуть всмоктуватися епітеліальними клітинами середньої кишки.

Внутрішні стінки зобка вкриті хітином і не виділяють ферментів. Ферменти потрапляють у нектар зі слинних залоз разом із проковтнутим нектаром; інвертазу й амілазу в медяний зобок постачають глоткові залози, які розвинені тільки в робочих бджіл. У передній кишці продукти розщеплення не всмоктуються. Основні процеси травлення відбуваються в середній кишці. У цій частині травної системи присутні всі необхідні ферменти для розщеплення білків, вуглеводів і жирів.

У

пилку, а значить, і в перзі, є велика кількість жирів, які необхідні організму бджоли як будівельний матеріал для утворення й росту клітин і як енергетичний матеріал для одержання теплової енергії. У середній кишці білки пилкових зерен піддаються гідролізу.

Жири надходять у кишечник бджоли разом з пергою (від 0,5 до 14 %). У середній кишці завдяки ферментам вони розщеплюються на гліцерин і жирні кислоти, а потім уже всмоктуються епітеліальними клітинами.

У меді й перзі у вигляді простих цукрів містяться вуглеводи, які без попередньої обробки всмоктуються в середній кишці, а крохмаль пилкових зерен під дією амілази розщеплюється до мільтози, яка, у свою чергу, розщеплюється на дві молекули глюкози, які й усмоктуються.

Білки й жири пилкових зерен можуть розщеплюватися й засвоюватися тільки організмом молодої бджоли, організм старої або зимуючої бджоли до такого навантаження не пристосований, тому що ферменти кишечника в неї малоактивні.

Незважаючи на те, що організм бджоли здатний розщеплювати жири й білки, що містяться в природних кормах, при їхньому підгодуванні розчином крохмалю й жирової емульсії спостерігається великий відхід бджіл. Це вказує на те, що крохмаль необхідно попередньо звільнити від амілопептинової оболонки, а жир давати тільки в сильно емульгованому вигляді.

У середній кишці бджоли одночасно відбуваються два процеси: розщеплення складних речовин на прості (у передній її частині) і їхнє усмоктування (у задній частині кишечника).

Складні речовини розщеплюються тут ферментами, що надходять із середньої частини кишки разом з перевареним кормом. У товстій кишці також є фермент кородробарка, виділюваний ректальними залозами. Цей фермент розщеплює перекис водню на воду й кисень, чим запобігає отруєнню організму.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ТРАВЛЕННЯ У БДЖІЛ - Бджільництво