ТРАВЛЕННЯ В ПОРОЖНИНІ РОТА – ТРАВНА СИСТЕМА – ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я

Довідник з біології

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я

ТРАВНА СИСТЕМА

ТРАВЛЕННЯ В ПОРОЖНИНІ РОТА.

Травлення в порожнині рота – це складний процес, який включає визначення смакових якостей їжі, її подрібнення, просо­чення слиною і початок хімічної обробки їжі. Роздрібнення їжі відбувається за допомогою зубів і язика. Язик сприймає смак і температуру їжі, бере участь в акті ковтання.

Прозорий в’язкий секрет слинних залоз – слина – містить близько 99% води, мінеральні й органічні речовини, має слабку лужну реакцію. Слина зволожує

їжу, надає їй напіврідкої консис­тенції. У слині міститься лізоцим, який має бактерицидну дію. Ферменти птиалін і мальтоза здатні розщеплювати крохмаль до моносахаридів (птиалін – до мальтози, мальтоза – до глюкози). Через нетривале перебування їжі в роті цей процес тут не закінчу­ється.

Одночасно з обробкою їжі в роті відбувається формування ха­рчового клубка та ковтання. Ковтання – це рефлекторний акт, який забезпечує проходження харчового клубка до стравоходу. В цьому процесі беруть участь м’язи, сприймаючі подразнення від рецепторів язика. За рахунок скорочення м’язів м’яке піднебіння

підводиться і закриває вхід в носову порожнину; одночасно над­гортанник закриває вхід у гортань, і їжа за рахунок скорочення м’язів глотки просувається до стравоходу. Під час ковтальних рухів затримується дихання і частішає серцева діяльність.

Велику роль у вивченні діяльності слинних залоз зіграли до­слідження І. П. Павлова. Для отримання слини і з’ясування фун­кції її травних ферментів І. П. Павлов і його співробітники прово­дили операції по накладанню фістули слинних залоз. Вони вста­новили, що слинні залози працюють рефлекторно. їжа подразнює рецептори, розташовані в порожнині рота, і збудження по доцен­трових нервах потрапляє у довгастий мозок, де знаходиться центр слиновиділення. Від центру по відцентрових нервах збудження досягає слинних залоз, і відбувається виділення слини. Так зами­кається дуга безумовного харчового рефлексу. Існують також умовні слиновидільні рефлекси на зорові, слухові, нюхові й інші подразники (наприклад: виділення слини у собак при вигляді та запаху їжі).

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ТРАВЛЕННЯ В ПОРОЖНИНІ РОТА – ТРАВНА СИСТЕМА – ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я - Довідник з біології