ТРУТНЕВІСТЬ

ТРУТНЕВІСТЬ, або горбатий розплід, – патологічні стани бджолиної сім’ї, коли вона через відсутність матки здатна відкладати незапліднені яйця, з яких розвиваються тільки трутні.

Причини. Т. виникає при відсутності в сім’ї матки, яєць і 2-3-денних личинок. Таке може відбутися при:

А)загибелі матки в період зимівлі й відсутності в сім’ї розплоду;

Б)загибелі молодої матки до відкладання нею яєць;

В)хворобах статевих органів матки. Відкладання нею яєць припиняється до її загибелі.

При цих обставинах робочі бджоли починають

відкладати незапліднені яйця. Будова статевого апарата робочих бджіл не дозволяє їм спаровуватися з трутнями, а з яєць, які вони відкладають, розвивається трутневий розплід.

Трутівками бджоли стають під впливом споживання личинкового корму. Личинковий корм, вироблюваний робочими бджолами й у нормальній сім’ї, який іде на годування маток і відкритого розплоду, у безматковій сім’ї споживається самими ж бджолами. Цей корм стимулює роботу яєчників, у результаті чого вони збільшуються в обсязі й формують яйця. Трутівок зазвичай в сім’ї буває кілька, вони мають ряд ознак подібності з маткою. Бджоли-трутівки

відкладають незапліднені яйця в бджолині чарунки, тісні для розвитку трутнів, які витягаються в довжину, і бджоли запечатують їх опуклими кришечками, через що розплід виступає над чарунками (горбатий розплід). Бджола-трутівка здатна відкласти від 19 до 32 яєць на добу.

У безматковій сім’ї, перед появою трутівок, бджоли починають активно чистити чарунки, а поява першого розплоду ще більше активізує бджіл. Бджоли-трутівки відкладають яйця безладно, прикріплюючи їх до стінки чарунки, іноді по кілька яєць в одну чарунку. Яйця відкладають в усі чарунки: очищені й неочищені, іноді в ті, де ще містяться мед і перга. Іноді бджоли закладають маточник, який містить трутневу личинку. З тісних чарунок виводяться трутні зменшеного розміру, так звані карликові трутні.

Перебіг. Через 12 днів після втрати матки в сім’ї з’являються бджоли-трутівки, а через 28 днів вони вже починають класти яйця. З появою розплоду бджоли активніше чистять гніздові чарунки, виховують розплід, збирають мед і пилок. У сім’ї з’являється велика кількість розплоду, тому що з усієї кількості робочих бджіл 80-90 % їх беруть участь у відкладанні яєць.

На відкладання одного яйця в трутівки йде від 40 до 120 с. У проміжку між відкладанням наступного яйця (близько 3 год) вона вилітає з вулика на збирання нектару й пилку, чистити чарунки або інших бджіл, вентилює вулик тощо.

Трутівки відкладають яйця в трутневих, бджолиних і перехідних, деформованих і бортових чарунках. У дрібні чарунки вони кладуть кілька яєць купою або хрестоподібно, у глибокі – на бічних стінках.

Найбільше схильні до Т. кавказькі породи бджіл. Залишення на зиму старої матки, її загибель, нездатність відкладати нею яйця через які-небудь травматичні ушкодження, загибель молодої матки в шлюбний період – причини розвитку Т. сім’ї.

Сім’ї з бджолами-трутівками найчастіше слабкі, утримують велику кількість трутнів, трутневий розплід безладно розкиданий по стільнику, розплід робочих бджіл відсутній, немає кормового запасу, що його з’їли трутівки. Без надання своєчасної допомоги сім’я загине.

Симптоми. Трутневий розплід засівається тільки тоді, коли весь розплід загиблої матки закінчує свій цикл розвитку. Трутневий засів різко відрізняється від засіву матки. Матка засіває стільник практично без пропусків, одночасно по всій території, а трутівки – безладно. Матка-трутівка може давати горбатий розплід, якщо в неї ушкоджений сім’яприймач, але він однаково різко відрізняється за характером засіву. У матки-трутівки однаково яйця розташовуються в центрі дна чарунки, у горбатому розплоді дотримана правильність кладки: без пропусків, у вигляді овалу, розташованого в центрі стільника.

Наявність матки в сім’ї визначається за розплодом, у якому є і яйця, і личинки, і лялечки. Про час загибелі матки судять за віком розплоду. Наприклад, відсутність яєць і наявність молодих личинок свідчить про те, що матка загинула 3 дні тому, при наявності печатного розплоду й відсутності яєць і личинок – не менше тижня тому, при відсутності розплоду – не менше трьох тижнів тому.

Діагноз установлюється на підставі відсутності бджолиного й наявності горбатого розплоду. На тій самій ділянці стільника виявляється різновіковий трутневий розплід, кладка яєць на бічних стінках чарунок. Знявши кришечку, досліджують лялечку. Трутнева лялечка відрізняється від робочої тим, що в неї кругла голова, великі фасеточні очі, які стикаються на тім’ї.

Профілактика. Перевіряють наявність маток у сім’ях, їх засів. Вчасно проводять зміну забракованих маток. З цією метою на пасіці обов’язково утримують запасних маток.

Заходи боротьби. Трутневі сім’ї найчастіше слабкі, тому їх приєднують до іншої сім’ї. Вирівнювати їх важко, і бджолярам доводиться не раз підсаджувати їм нову матку.

Можна видалити з сім’ї надлишки корму або розмістити її в прохолодному приміщенні на 2 дні. Забирають весь наявний розплід, замість нього ставлять стільники з яйцями й відкритим розплодом із благополучних сімей у такій кількості, щоб бджоли могли обігріти й годувати його. Через 6-8 днів уже запечатаний розплід повертають у благополучні сім’ї, а в трутневу сім’ю знову ставлять максимальну кількість відкритого розплоду і яєць із нормальної сім’ї. Через 6-8 днів видаляють маточники, залишають частину розплоду й підсаджують плодову матку.

Деякі бджолярі дають рамки з личинками разом із молодими бджолами-годувальницями й одночасно підсаджують у клітинці матку. Зазвичай через кілька днів бджоли самі випускають матку.

Іноді використовують зовсім простий спосіб: відбирають у трутневої сім’ї всі стільники, надаючи бджолам можливість розлетітися між іншими сім’ями.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ТРУТНЕВІСТЬ - Бджільництво