Тварини рідного краю

РІДНИЙ КРАЙ

Урок 55

Тема. Тварини рідного краю

Мета: розширювати уявлення учнів про тварин рідного краю; ознайомити зі способом живлення різних тварин; розвивати мовлення, мислення, увагу; прищеплювати повагу до тварин.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

>> Вправа “Погода”

– Яка зараз пора року?

– Який місяць?

– Яке число?

– Тепло чи холодно надворі?

– Який стан неба?

– Яка температура повітря?

– Чи були сьогодні протягом дня опади?

II. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми ознайомимося із тваринним світом рідного краю.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Робота над загадками

На дошці – відгадки: акліБ, кажЇ, акороС, яцисиЛ, ялпаЧ, ьцєаЗ, авоС, ьнелО, квоВ.

– Хто на собі ліс носить? (ьнелО)

– Хто спить, а очей не заплющує? (ьцєаЗ)

– Повзун повзе, на базар голки везе. (кажЇ)

– По полю гасає, овечок хапає та всіх лякає. (квоВ)

– Пролетіло на хвості,

Та й сховалось в хворості. (акліБ)

– Стрекотуха білобока,

Звуть усі її… (акороС).

– Уночі гуляє,

А вдень спочиває,

Має круглі очі,

Бачить серед ночі. (авоС)

– Прийшла

кума із довгим віником

На бесіду із нашим півником,

Схопила півня на обід

Та й замела мітлою слід. (яцисиЛ)

– Ноги довгі, мов жердини,

Чванькувата ця пташина,

Нові чоботи убрала,

По болоту почвалала. (ялпаЧ)

– Опишіть зовнішній вигляд лисиці, вовка, білки, оленя, їжака і зайця. Назвіть спільні ознаки цих тварин. (Голова, тулуб, хвіст, чотири ноги, шерсть або щетина)

– Ці тварини належать до групи звірів. Головна ознака звірів – це годування дитинчат молоком.

– Назвіть тільки тих тварин, яких називають птахами. (Сова, чапля, сорока)

– Опишіть зовнішній вигляд цих птахів. Назвіть загальні ознаки птахів. (Дзьоб, крила, дві ноги, пір’яний покрив)

– Усі ці тварини мешкають у нашому краї.

2. Гра “Упізнай тварину за описом”

– Це невеличка тваринка. Замість волосся спина в неї вкрита колючими голками. У випадку небезпеки вона швидко згортається у колючий клубок із 6-8 тисяч голок. Розгорнути цю тваринку не під силу навіть дорослій людині – настільки розвинені в неї спинні м’язи. Лише вода примушує її розпрямитися. Цю властивість використовує хитра лисиця. (Їжак)

– Це – санітари лісу, адже вони знищують величезну кількість комах-шкідників. Дзьоб є знаряддям для добування корму. Язик із зазубринами далеко висовується із рота, тому вони можуть діставати їжу із щілин. Цих птахів у наших лісах небагато, тому вони потребують охорони. (Дятел)

– Без нього не обходиться жодна казка про тварин. його завжди змальовують як боягуза. Проте завдяки своїй лякливості та обережності він рятується від своїх численних ворогів. (Заєць)

– Він – постійний персонаж мультфільмів. У природі – це розумний, спритний, витривалий і сильний хижак. Живиться переважно м’ясом диких тварин. За нічне полювання він може долати до 100 кілометрів. У природі ці тварини є санітарами лісу. Полюючи, вони ловлять хворих і ослаблених тварин, оздоровлюючи все стадо. (Вовк)

– Недарма я в казках – найперша хитрунка. Хитра я насправді. Обдурюю птахів. Коли голодна і нічого не вполювала, лягаю на бік, очі заплющую і лежу наче мертва не ворухнусь. Підлетить цікава ворона чи сорока – і потрапить до мене в лапи. Так і собак ми дуримо, коли не можемо від них втекти. Лапи у мене не мерзнуть ніколи, адже у шерсті, наче у черевиках, хвіст під час пересування править за руль. Гавкаю як молодий пес. Щоб бути ситою, за день я повинна з’їсти 20 мишей. (Лисиця)

>> Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

1. Гра “Лісові характери”

Учитель просить дітей написати на аркушах про те, хто в лісі:

– найголовніший;

– найхитріший;

– найсильніший;

– найсміливіший;

– найдобріший тощо.

Потім просить дітей пояснити свої думки.

Висновок. У лісі мешкають дикі тварини.

2. Вікторина “Чи знаєш ти птахів нашого краю”

– Які птахи прилітають до нас першими? (Граки)

– У назві якого птаха читаємо число сорок? (Сорока)

– У якого птаха такий міцний хвіст, що він ним підтримує тіло на дереві? (Дятел)

– Пташенята якого птаха не знають своєї матері? (Зозулі)

– Якого лісового птаха називають лісовим лікарем і чому? (Дятла, адже він знищує шкідників дерев)

3. Гра “Чия це пісня?”

– “Чик-чирик!” – горобець;

– “Кар-кар!” – ворона;

– “Ф’ю, ф’ю!” – синиця;

– “Ку-ку!” – зозуля;

– “Тьох-тьох!” – соловей;

– “Угу-угу!” – сова.

4. Гра “Хто де живе”

Діти утворюють коло, і вчитель запитує всіх по черзі: які тварини або птахи живуть у лісі (в полі, на луках, в річці, в лісі)? Діти одне за одним називають цих тварин. Той, хто не зміг назвати тварину, залишає гру. Перемагає той, хто останнім залишився в колі.

V. Підсумок уроку

– Що нового ви дізналися на уроці?

– Які групи тварин ви знаєте?

– Назвіть відомих вам тварин нашого краю.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Тварини рідного краю - Плани-конспекти уроків по натурології