УКРАЇНСЬКІ КАРПАТИ

ПРИРОДА УКРАЇНИ

§ 56. УКРАЇНСЬКІ КАРПАТИ

– Як на карті позначають гори? Які гори є в Україні?

– 1. Знайдіть і покажіть на фізичній карті України (форзац 2) Українські Карпати. 2. Визначте, де вони розташовані. 3. Знайдіть найвищу вершину Карпат.

Українські Карпати розташовані на заході нашої країни. Карпати – це середні за висотою й молоді гори. Найвища вершина Українських Карпат – гора Говерла (мал. 195). Її висота 2061 м над рівнем моря.

УКРАЇНСЬКІ КАРПАТИ

Мал. 195. Гора Говерла

Карпати простягаються кількома гірськими

хребтами. Хребти мають пологі схили, між якими є гірські долини. Вершини гір та хребтів округлі.

У Карпатах беруть початок багато річок, найбільші з яких Дністер, Прут та їхні притоки. Коли в горах тане сніг, а також під час сильних злив, ріки стають повноводними й бурхливими.

Вони розливаються і затоплюють усе навколо, спричиняючи повені. У Карпатах є чимало озер, оточених лісами. Вони невеликі, але глибокі, з чистою, прозорою та холодною водою.

Окрасою Карпатських гір є водоспади. Шалена сила води, яка з гуркотом падає з висоти й тече по кам’янистому руслу зачаровує та вражає.

Літо в Карпатах прохолодне,

дощове. Зима не дуже холодна, сніжна. У Карпатах упродовж року випадає дуже багато опадів.

З підняттям угору температура знижується, стає холодніше, тому змінюються природні умови і природні зони.

Від підніжжя Карпат до висоти 500 м ще доволі тепло, тому тут ростуть листяні ліси з дуба, граба, клена, липи. Вище стає прохолодніше і вологіше. Тут схили вкрито мішаними лісами зі смереки, бука, граба, дуба. На висоті понад 1000 м ще холодніше, там ростуть лише хвойні смерекові ліси (мал. 196).

Ще вище розташовуються гірські луки, які в Карпатах називають полонинами. Тут ростуть рододендрон, костриця, арніка, жовтець, мак, перстач, конюшина (мал. 197).

УКРАЇНСЬКІ КАРПАТИ

Мал. 196. Смерековий ліх:

УКРАЇНСЬКІ КАРПАТИ

Мал. 197. Полонина в Карпатах

У Карпатських лісах живуть олень благородний, козуля, вовк, заєць, лисиця, дикий кабан, білка, рябчик, тетерев, глухар, дятел, синиця, шишкар ялиновий, різноманітні комахи.

На фізичній карті України (див. форзац 2) визначте, які корисні копалини є в Карпатах.

– Які природні багатства є в Карпатах? Якою господарською діяльністю займаються там люди?

Ліси й полонини, родовища нафти, природного газу та кам’яної солі, цілюще повітря і мінеральні води – це основні природні багатства Українських Карпат. Великі запаси деревини, яку дають карпатські ліси, є сировиною для виробництва меблів та паперу.

Сільське населення Карпат займається розведенням овець, яких з ранньої весни до пізньої осені випасають на полонинах. Вівчарство дає людям молоко, сир, хутро та вовну. Біля підніжжя гір ростуть сади та виноградники.

Карпати багаті на джерела цілющих мінеральних вод, на базі яких діють численні санаторії, будинки відпочинку. Розвинутий туризм.

Українські Карпати розташовані на заході нашої країни. Найвища їх вершина – гора Говерла. Карпати – край річок, озер і лісів, у яких живуть різноманітні тварини. Ліси й полонини, родовища корисних копалин, цілюще повітря і мінеральні води – це природні багатства Українських Карпат.

– 1. Де розташовані Українські Карпати? Покажіть їх на фізичній карті України. 2. Які особливості природних умов у Карпатах? 3. Як змінюється рослинний світ від підніжжя гір до вершин? Чому? 4. Які тварини живуть у карпатських лісах? 5. Які природні багатства є в Карпатах? 6. Якою господарською діяльністю займається населення в Карпатах?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


УКРАЇНСЬКІ КАРПАТИ - Натурологія