Урок 5. Чисті речовини і суміші. Способи розділення сумішей. Повітря – природна суміш

Урок 5. Чисті речовини і суміші. Способи розділення сумішей. Повітря – природна суміш

Мета: формувати уявлення про різницю між чистими речовинами й сумішами, вміння розрізняти чисті речовини та суміші й виокремлювати деякі речовини із сумішей; виховувати спостережливість, уважність, акуратність.

Обладнання: пробірки, вода водопровідна та дистильована, чайник, цукор, чайна заварка, одноразовий посуд, пісок, кухонна сіль, лимонна кислота, залізні ошурки, тирса, крейда, калій нітрат, сухий спирт, вата, плитка шоколаду, інструкція до будь-якого

лікарського препарату.

Тип уроку: формування нових знань.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльности

1. Провести демонстрацію робіт учнів, що акварельними фарбами методом плямування намалювали фантастичні картини.

– Підтвердженням якого явища є ці картини?

2. Бесіда

– Які існують агрегатні стани речовини?

– Що називають дифузією?

– Що називають простими та складними речовинами?

– Наведіть приклади простих та складних речовин.

– Які ви знаєте властивості речовин?

3. Бесіда за питаннями спостережень,

що проводились удома

Яке явище обумовило поширення забарвлення у склянці води? Як ви вважаєте, чому в склянці з гарячою водою забарвлення поширювалося швидше, ніж у склянці з холодною водою? Як правильно назвати речовину у склянці після досліду? (Вода? А чи має вода колір? Чорнила? А який колір був у чорнил до досліду? А якого ж кольору зараз рідина?) То що ж ми отримали за рідину? (Суміш чорнил та води)

4. Завдання

Роздайте учням по маленькому шматочку шоколаду.

Чи є речовина цих солодощів однорідною зовні? За смаком? (Так) Прочитайте склад шоколаду на обгортці (какао, молоко, цукор тощо).

Зробіть висновок, що незважаючи на зовнішню однорідність, шоколад складається з декількох компонентів, тобто є сумішшю. У свою чергу, молоко і какао теж не є чистими речовинами, вони містять багато складових.

Наведіть приклади сумішей, з якими ви стикаєтеся у житті.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Деякі речовини, які складаються з однакових молекул (вода, кисень, вуглекислий газ), називають чистими. Але набагато більше в природі сумішей. Суміш – це сукупність кількох різних чистих речовин, що становлять одне фізичне тіло.

Наприклад, повітря – прозора природна суміш. До його складу входять азот, кисень, вуглекислий газ, інертні гази, водяна пара, часточки пилу тощо. Повітря підтримує горіння, погано проводить тепло. Тепле повітря піднімається вгору, а холодне опускається вниз (це називають конвекцією). Повітря має дуже велике значення для всіх живих істот. Кисень потрібний для дихання практично всім живим істотам на Землі.

– Яке значення має для людини чисте повітря? Що ми розуміємо під чистим повітрям?

2. Практикум

Учитель демонструє приготування двох видів суміші – чай (вода, заварка, цукор, сік лимону) та пісок і воду.

Клас

Отже, в обох склянках ми отримали суміші. А чим вони відрізняються? Після бесіди вчитель записує на дошці:

Урок 5. Чисті речовини і суміші. Способи розділення сумішей. Повітря   природна суміш

3. Способи розділення сумішей (демонстрування й пояснення дослідів)

IV. Закріплення нових знань

1. Завдання

¦ Наведіть приклади твердих та рідких сумішей.

¦ Розділіть суміші на дві групи, заповніть таблицю.

Приклади: повітря, нафта, томатний сік, річкова вода, соус, бетон, шоколад, молоко, чай, грунт.

Природні суміші

Суміші, виготовлені людиною

¦ Доведіть, що ліки є сумішшю (скористатися інструкцією до лікарського препарату).

¦ Наведіть приклади сумішів на домашній кухні.

¦ Наведіть приклади речовин, які важко змішувати (олія та вода).

2. Робота в парах

Запропонуйте способи розділення таких сумішей:

А) пісок з кухонною сіллю; б) спирт із водою; в) вода з глиною; г) олія з водою; д) мідні та залізні ошурки; е) вода з бензином; ж) сіль з тирсою; и) крейда з цукром.

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати текст підручника.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Урок 5. Чисті речовини і суміші. Способи розділення сумішей. Повітря – природна суміш - Плани-конспекти уроків по натурології