УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ

Мета:

– навчальна: пояснити особливості будови опису зовнішності людини, формувати вміння визначати такі описи в текстах та аналізувати їх; на основі здобутих текстологічних знань формувати в учнів відповідні текстотворчі вміння, зокрема вміння виділяти в переказуваному тексті опис зовнішності людини й переказувати його;

– розвивальна: удосконалювати культуру писемного мовлення; розвивати увагу, спостережливість, сприяти збагаченню й уточненню словникового запасу школярів;

– виховна: виховувати повагу до людини та

її внутрішнього світу.

Соціокультурна лінія: моральні цінності і чесноти людини (порядність, чесність, доброта, гідність, скромність тощо).

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок.

Перебіг уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАННЯ УРОКУ

IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Під час опису зовнішності людини необхідно звергнути увагу на вік, характерні риси і вираз обличчя (колір очей, волосся, форма носа, брів, губи, шия), зріст, поставу, ходу, основні елементи одягу. Слід орієнтувати учнів на опис особливого, яскравого, суто

індивідуального в зовнішності людини (заняття і професія, особливості характеру особистості, ставлення до інших людей, загальна культура, манери, хода, вираз обличчя (очей). Ця так звана непряма характеристика зовнішності дає змогу створити цілісне уявлення про описувану людину як особистість.

V. ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

> Прочитайте текст. До якого типу і стилю мовлення він належить?

За допомогою яких мовних засобів автор змальовує зовнішність Богдана Хмельницького?

Чи допомагає опис зовнішності гетьмана збагнути внутрішній світ і велич цієї історичної постаті? Обгрунтуйте.

> Доберіть заголовок до тексту. Перекажіть усно.

Коли дівчинка поставила на стіл трійник і присмерки відступили в кутки світлиці, Кривоніс пильніше оглянув Хмельницького. Несподіване лихо не зігнуло ще цієї кремезної постаті, хіба що широкі плечі трохи опустилися. Довгасте смугляве обличчя було чисто поголене, а чорне, на лоб начесане й високо підрізане волосся на круглій голові ще лисніло, мов вороняче крило. Такі ж були й тонкі вуса під рівним носом. Вони лежали двома скибами довкола упертого рота з чітко окресленими губами. У великих сірих очах на дні світилась думка, яка розумом осявала все лице. Хмельницький був у білій сорочці з низьким комірцем, зав’язаним зеленим шнурком, в широких шароварах і в запорошених юхтових чоботях, на халявах яких позначились сліди від стремен. Кривоніс подумав про себе: “Оце і є той один, по якому журиться Україна” (Петро Панч).

> Опишіть портрет когось зі своїх знайомих. Скористайтеся словничком “портретної” лексики, вибираючи з-поміж наведених слів ті, які дадуть змогу повніше розкрити тему і основну думку.

– Обличчя: кругле, продовгувате, квадратне, вилицювате, повне, худорляве, ніжне, грубе, ластувате, смагляве, бліде, біле, зморшкувате, розумне, життєрадісне, сумне;

– очі: карі, чорні, сірі, сині, зелені, темні, світлі, ясні, розкосі, добрі, злі, хитрі, лукаві, сумні, розумні, спокійні, лагідні, привітні, стомлені, насмішкуваті;

– погляд: уважний, гострий, проникливий, спокійний, зацікавлений, байдужий, привітний, непривітний, підозріливий;

– брови: чорні, темні, світлі, густі, широкі, тонкі;

– вії: довгі, чорні, темні, світлі, густі;

– лоб: високий, низький, широкий, вузький, великий, маленький;

– ніс: прямий, горбатий, з горбинкою, кирпатий, гострий, широкий, довгий, маленький, орлиний, качиний, задиркуватий;

– рот: великий, широкий, маленький, красивий, чітко окреслений;

– губи: повні, тонкі, вузькі, злі, бліді, яскраві, рожеві;

– зуби: білі, рівні, криві, рідкі, щербаті;

– волосся: світле, темне, русяве, каштанове, біляве, пишне, довге, коротке, блискуче, пряме, кучеряве, хвилясте, сиве, з сивиною, густе, рідке;

– постава: високий, стрункий, тендітна, невисокий, середнього зросту, кремезний, огрядний, широкоплечий, худорлявий, зібраний, спортивний, вайлуватий, неповороткий.

> Прочитайте дві творчі роботи учнів на тему “Моя найкраща подруга”. Який з описів вам більше сподобався і чому? Який із них потребує доопрацювання? Відредагуйте його і запишіть.

Текст 1

Оксана – моя найближча подруга. Це дуже приваблива дівчина. Вона середнього зросту, струнка й тендітна. На ніжному рум’яному личку виразні сині очі, обрамлені густими віями, тонкі чорні брови. Погляд завжди уважний і доброзичливий. Саме за чуйність і доброзичливість Оксану люблять і шанують однокласники. Оксана дуже охайна. Її хвилясте русяве волосся завжди чисто вимите, блискуче й ретельно зачесане. В Оксани ніжні руки і тонкі довгі пальці.

Моя подруга любить читати і тому багато знає. Своїми знаннями вона щедро ділиться з друзями. Оксана цікавиться сучасною музикою, кіномистецтвом, модою і мріє стати модельєром.

Текст 2

Оленка – моя сусідка і найкраща подруга. У нас багато спільного: ми обидві любимо ходити на дискотеку, дивитися відеофільми, мріяти про майбутнє.

Олена – гарна дівчина. У неї пряме волосся, прямий ніс, коричневі очі. Зріст – один метр шістдесят сантиметрів. Смугле обличчя кругле, як місяць. Олена любить носити джинси. У неї тонкі чорні брови. Вона любить розглядати модні журнали і в неї русе волосся.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати два невеличкі описи зовнішності близької вам людини та відомого актора чи громадського діяча.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ - Плани-конспекти уроків по українській мові