УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 14. ГОВОРІННЯ. СКЛАДАННЯ І РОЗІГРУВАННЯ ДІАЛОГІВ ДО ЗАПРОПОНОВАНИХ СИТУАЦІЙ НА ПРОФЕСІЙНУ ТЕМУ. ПЕРЕГОВОРИ
ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ
Урок № 24
УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 14.
ГОВОРІННЯ. СКЛАДАННЯ І РОЗІГРУВАННЯ ДІАЛОГІВ ДО ЗАПРОПОНОВАНИХ СИТУАЦІЙ НА ПРОФЕСІЙНУ ТЕМУ. ПЕРЕГОВОРИ
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про діалогічне мовлення, поглибити знання про переговори як спосіб спілкування, удосконалювати навички складання діалогів до запропонованої ситуації; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, критичне мислення, уяву, творчі й організаторські
Внутрішньо-предметні зв’язки: синтаксис (пряма мова, діалог), пунктуація, лексикологія.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвої компетенції.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Мотиваційно-організаційний етап
Ознайомлення учнів з темою і метою уроку
Єдина відома мені розкіш – це розкіш людського спілкування.
А. де Сент-Екзюпері
Актуалізація опорних знань і мотиваційних резервів учнів.
Комунікативний практикум
– Об’єднайтеся в пари й обговоріть, як ви розумієте слова І. Шевелева: “Для
– Як ви розумієте значення слова “переговори”?
II. Процесуально-діяльнісний етап
Бліцопитування
– Дайте відповіді на питання:
– Що таке діалог?
– Які різновиди діалогів виділяють залежно від стилю мовлення?
– Охарактеризуйте репліки діалогу в розмовному стилі.
– Які особливості мають репліки діалогу в офіційному стилі?
– Які діалоги розрізняють за жанровими особливостями?
– Чим відрізняються як жанри мовлення бесіда, дискусія, диспут, полеміка?
– Які розділові знаки використовуються при записуванні діалогу?
Ситуативне завдання
– Підготуйте і розіграйте в парах діалог до однієї із запропонованих ситуацій:
1. Ви ведете бесіду з представником приймальної комісії вищого навчального закладу, пояснюєте свій вибір спеціальності, до вступу на яку подаєте документи.
2. Ви вступаєте у діалог з іншим абітурієнтом, дізнаєтеся, з якого міста він приїхав, чому обрав саме цей навчальний заклад.
3. Ви ведете бесіду зі студентом того вищого навчального закладу, до якого збираєтеся вступати, і намагаєтеся дізнатися, що було для нього найскладнішим у процесі вступу.
Взаємооцінювання
– Оцініть діалоги своїх однокласників. Обговоріть помилки, що були допущені, поясніть, чим вони зумовлені, яким чином їх можна уникнути.
Дослідження терміна
– Прочитайте значення слова “переговори”. Виділіть ключові слова, поясніть свій вибір.
Переговори – вид спільного з партнером спілкування, спрямований на розв’язання проблеми. Основна функція переговорів – інформаційно-комунікаційна. Переговорам передує підготовча робота, обов’язковим є й аналіз результатів після завершення. У процесі переговорів виділяють три етапи: уточнення позицій, інтересів, їх обговорення (аргументи та їх обгрунтування), узгодження позицій та домовленостей.
Робота зі схемою
– Розгляньте схему, що відображає основні етапи підготовки до процесу переговорів
Комунікативний практикум
– Як ви вважаєте, що важливіше в процесі переговорів: висловити свою позицію чи вислухати позицію партнера?
Аукціон ідей
– Наведіть приклади ситуацій у професійному спілкуванні, коли виникає необхідність у переговорах.
Ситуативне завдання
– Оберіть одну із запропонованих раніше ситуацій. Підготуйте аргументи па користь своєї позиції. Розіграйте ситуацію діалогу.
III. Контрольно-рефлексивний етап
Групова робота
– Об’єднайтеся в групи і складіть пам’ятку “Поради для тих, хто бажає досягти успіху в переговорах”.
IV. Домашнє завдання (на вибір)
– Підготувати повідомлення з лінгвістичної теми “Особливості й види діалогів”
– Дібрати крилаті вирази про те, як досягти успіху в спілкуванні.