УРОК РОЗВИТКУ ПИСЕМНОГО МОВЛЕННЯ. РОБОТА З ДЕФОРМОВАНИМ ТЕКСТОМ: ПЕРЕСТАВЛЯННЯ ЧАСТИН ТЕКСТУ, ДОДАВАННЯ КІНЦІВКИ
Мета: навчати учнів упорядковувати текст за послідовністю подій, записувати вдосконалений текст; розвивати мовлення, мислення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати бажання допомагати тим, хто цього потребує.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ось і знову дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно звучить.
Він до класу дітей скликає,
Щоб успішно нового навчить.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
– Прочитайте речення.
Всім було весело.
Хлопчики зробили паперового змія.
Вийшли за село.
Змій піднімався
Саша швидко побіг по полю.
– Що розповідається в кожному реченні?
– Чи пов’язані ці речення за змістом?
– Чому вони не утворюють текст?
– У якому порядку слід розташувати речення?
Висновок. Усі речення у тексті розташовані в певній послідовності.
III. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні ми будемо працювати з деформованим текстом. Пригадайте і поясніть, який текст називається деформованим. (Текст, у якому порушено зв’язок речень, зміст.)
РОБОТА З МОВНИМ МАТЕРІАЛОМ Робота за підручником
– Розгляньте малюнки до вправи 87 (с. 43).
– Хто на них зображений?
–
Учні розташовують малюнки в потрібній послідовності.
– Про що ви дізналися?
– Яка мета тексту?
– Який це текст?
– Який заголовок можна дібрати?
– Чого навчив вас текст?
– Які добрі вчинки робили ви?
– Як можна продовжити цей текст?
Робота в “Зошиті з розвитку писемного мовлення” Фізкультхвилинка
Із-за парт всі миттю встали,
Гарно спинки підрівняли.
Вгору тягнемось усі,
Мов трава в дрібній росі.
Потім легко всі присіли,
Наче ноги заболіли.
Потім встали, руки в боки
І зробили два підскоки.
Каблучками цок-цок
І продовжим знов урок.
Самостійна робота учнів
– Упорядкуйте текст за послідовністю подій та запишіть удосконалений текст у зошити.
Самоперевірка робіт Колективне слухання та редагування кількох учнівських робіт ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого навчалися на уроці?
– Які вправи вам найбільше сподобалися?
– Яке завдання здалося найскладнішим?
ДОДАТОК ДО УРОКУ 35
Перевірка домашнього завдання (вправа 125, с. 59) Робота над прислів’ями
– Відновіть і поясніть зміст прислів’їв.
Без роботи | Вже й ріка тече. |
Людина без Батьківщини – | День роком стає. |
В усякої справи | Як соловей без пісні. |
Крапля до краплі – | Початок важкий. |
– Спишіть прислів’я, підкресліть іменники жіночого роду в Р. в. однини.
– Які закінчення мають іменники жіночого роду на – а, – я в Р. в. однини?
– У яких випадках дані іменники мають закінчення – і, а в яких – закінчення – и?
Каліграфічна хвилинка
Шш Шш ше рен га шеренга
– Поясніть значення слова шеренга. (Група людей, які стоять на одній лінії з поверненими в один бік обличчями.)
– На якому уроці діти шикуються у шеренгу?
– Допишіть словосполучення, змінюючи слово шеренга.
Стати в…, вийти з…, крокувати в…, командувати…, обійти…, зупинитися біля…
Вправа “Порівняйте закінчення”
– Утворіть словосполучення.
Міркувати над (задача); жити з (надія); іти (межа); стояти під (верба).
– Визначте відмінок іменників.
– Виділіть закінчення іменників.
– Що ви помітили? (Всі іменники стоять в орудному відмінку, але закінчення мають різні.)