УРЗМ 1. Написання правил за темою “Поведінка в осінньому лісі”
Тема: УРЗМ 1. Написання правил за темою “Поведінка в осінньому лісі”
Мета: розширити та закріпити знання учнів про правила поведінки в природі; стимулювати пізнавальну активність у процесі розв’язання екологічних завдань; активізувати розумові процеси і мовлення школярів; розвивати пам’ять, мислення; виховувати екологічну культуру.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Холодно в полі, в саду, на городі,
Осінь мандрує по нашій господі.
Тепло і затишно в класі у нас,
Доброго
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Вступне слово вчителя
– За народними переказами Осінь – четверта донька Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім, стала четвертою порою року. Посилаючи Осінь на землю, Сонце сказало їй: “Забирай усе моє багатство. Я віддаю тобі все золото. Будь щедрою і люди полюблять тебе”. Кожного року Осінь чарує золотом.
– Де найкраще можна побачити і відчути осінь? (У лісі)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Помандруймо до Осіннього лісу.
Прийшли ми у ліс – це система жива.
Дуб шелестом листя шепоче слова.
А співи пташок
Тут дихати легко – ліс кожному друг.
– Ліс – це домівка для звірів, пташок, комах. Ми завітаємо до них у гості. А коли йдеш у гості, необхідно дотримувати певних правил поведінки. Сьогодні на уроці ви спробуєте скласти такі правила, щоб ваш відпочинок у лісі не став на заваді лісовим мешканцям.
IV. РОБОТА З МОВНИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота за малюнками (с. 77)
– Розгляньте перший малюнок.
– Яка пора року на ньому зображена?
– Чому ви так уважаєте?
– Які птахи відлітають першими? (Ті, які весною прилітають останніми: стрижі, зозулі, солов’ї)
– Як летять у небі журавлі? (Вони летять ключем і голосно курличуть.)
В теплі подались краї
Гуси, чаплі, солов’ї,
Журавель, зозуля, шпак,
Трясогузка, стриж і грак.
З ними жайвір польовий,
Вивільга, деркач прудкий,
Конопляночка-співачка,
Лебідь, ластівка і качка.
І. Величко
У скрутний зимовий час
Залишаються у нас
Дятел, ворон, горобець,
Галка, щиглик і норець,
Омелюх і сорока,
Гамірлива білобока,
Та синички з снігурами,
Та вівсянки з шишкарями.
Серед розсипу снігів
Чути їхній мужній спів.
І. Величко
– У народі кажуть: “Де багато комашок, там багато пташок”.
– Поясніть, як ви розумієте це прислів’я.
Ніколи не зробимо шкоди,
Ми пташці у ріднім краю.
Нехай звеселяють природу –
Співають для нас у гаю.
Ми друзі й вірні, й щирі,
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій,
І тих, що зимують у нас.
Цікаво знати
– Птахи – це краса та радість природи. Пернаті друзі радують нас своїм співом, допомагають у боротьбі зі шкідниками. Нам треба берегти птахів і турбуватися про цих друзів. В Україні зустрічається 360 видів птахів. Розміри в них різні. Живляться вони різноманітною їжею. Та найважче їм узимку. Тому ми повинні їм допомагати їжею.
– Розгляньте уважно перший малюнок. – Що назбирали діти в лісі?
Вікторина “Чи знаєте ви гриби?”
– Трухлявий пеньок допоможе вам правильно знайти дорогу до цих грибів.
Які ж гриби ростуть на пеньках і руйнують їх? (Опеньки)
– Вийшов красень на стежину,
Вдягся в білу одежину,
Капелюх червоний взяв –
Всіх навколо налякав! (Мухомор)
– Виросли гриби прекрасні –
Капелюшки в них, мов в маслі.
І збирають грибники
Маслянисті… (маслюки).
– Шапка коричнева, ніжка міцна,
Гриб цей найкращий, і кожен це зна,
Тому бажає усякий грибник
В лісі великий знайти… (боровик).
– Капелюхи в них яскраві:
Жовті, сірі, зеленаві,
Зачекайте, любі, трішки,-
Я зберу вас… (сироїжки).
– Ці грибочки невеличкі, ‘
Із близнючок в них сестрички.
По лісах мандрують пішки,
Носять рижі босоніжки. (Лисички)
– Які серед названих грибів їстівні, а які – ні?
– Чи знаєте ви, як правильно збирати гриби? (Збираючи гриби, не можна різати їх разом з грибницею. їх треба зрізати ножем.)
– Розгляньте другий малюнок. Кого ви на ньому побачили?
Учень. Білка запасає на зиму гриби, горішки не тільки для себе, а для інших білочок. У сильні морози білочки ховаються у вільних дуплах, де на них очікує пожива, яку запасла інша білочка. От які білки молодці!
– Тварини – невід’ємна частина нашої природи. Не можна руйнувати мурашники, пташині гнізда. Там де є мурашники, дерева менше хворіють. Мешканців лісу не можна тривожити шумом, криком. Тваринки дуже злякані, насторожені, адже вони живуть тут у цілковитій тиші. Тут відбувається зовсім інше життя.
– А хто іде нам назустріч? Так це ж Лісовичок! Він намагається нам про щось розповісти.
Лісовичок
Ой, сталася в лісі в нас біда,
Проходила тут туристів орда.
Таке вони тут наробили –
Весь ліс сміттям забруднили.
Небезпечно і самим ходити
І когось в гості запросити.
– А хто такі туристи, ви знаєте?
Це люди, які приходять відпочити,
Грибів, ягід назбирати,
Природу оглядають,
Потім поїсти сідають
Та після себе сміття залишають.
– Чи можна так учиняти? Чому?
Ой, погляньте навколо і тут туристи були.
Гілочку зламали і далі пішли.
Як, ви вважаєте, малята,
Чи можна гілочку ламати?
Чому? Які мрії могла гілочка мати?
– Діти по лісу ходили. Втомилися, змерзли. Дістали сірники і розпалили багаття. Зігрілись, відпочили, додому пішли, а багаття загасить забули.
А вогонь ставав все більшим,
Розгорявся все швидше.
Вже загорілася трава,
Стали горіти дерева.
Стали звірі і птахи тікати,
А вогонь не хотів стихати.
– Що робити? Як допомогти? (Міркування учнів.)
2. Гра “Можна – не можна”
– Якщо ви вважаєте, що так можна вчиняти, плесніть у долоні.
– Руйнувати пташині гнізда.
– Спостерігати за рослинами і тваринами.
– Бігати та галасувати.
– Підгодовувати птахів.
– Ламати гілки.
– Зривати гриби, яких ти не знаєш.
3. Фізкультхвилинка
Ми лісочком йшли,
Грибочки знайшли,
Нахилились, підняли,
У кошик поклали.
Ми лісочком йшли,
Горішок знайшли,
Потягнулись, дістали,
У кошик поклали
І далі пішли.
V. РОБОТА В ГРУПАХ
– Об’єднайтеся в групи.
– Прочитайте деформовані тексти.
– Розставте слова в реченнях так, щоб вийшли правила поведінки в осінньому лісі. Запишіть ці правила в зошити.
– Травинка в кожна повітря кисень Кожен листочок, виділяє, рослини Не
Топчи, не зривай!
– в осінньому Не галасуй лісі, не шуміть – ліс як послухайте, шумить.
– згубити Щоб дерево молоде, хвилини потрібні, а виростити – роки.
– Не в лісі слід смітити.
– їх додому Не ловити і не забирати диких тварин.
– бо покидають їх птахи Не руйнувати гнізда,
– в лісі Не розводити багаття.
VI. ЗВІТУВАННЯ ГРУП
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Поясніть прислів’я: “Землю гріх ображати, бо вона – наша мати”, “Немає ліпшої краси, ніж гаї та ліси”.
Бережи краплинку,
Бережи травинку,
Бережи пташку,
Бережи тварину.
Скрізь і все оберігай,
І тоді на землі настане рай.