УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ КРУГЛИХ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ БЕЗ ПЕРЕХОДУ ЧЕРЕЗ ДЕСЯТОК. РОЗШИРЕНА ЗАДАЧА НА ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ (другий вид)
Мета: узагальнити і систематизувати вміння учнів розв’язувати приклади і задачі на вивчені випадки арифметичних дій; ознайомити учнів з другим видом розширених задач на зведення до одиниці; повторити зв’язок між компонентами та результатами арифметичних дій множення і ділення; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)
1. Перевірка домашнього завдання
2. Математичний диктант
– Знайдіть суму чисел 230 и 520.
– Знайдіть різницю
– На скільки 800 більше, ніж 500?
– На скільки 250 менше, ніж 450?
– Зменшуване 120, від’ємник 40. Знайдіть різницю.
– Число 480 зменшити на 60.
– Число 150 збільшити на 70.
– Розставте числа в порядку зростання: 800; 254; 496; 521; 245; 701; 209.
– Розставте числа в порядку спадання: 157; 201; 107; 571; 701; 102; 517.
Відповіді:
750; 580; 300; 200; 80; 420; 220;
209; 245; 254; 496; 521; 701; 800;
701; 571; 517; 201; 157; 107; 102.
3. Фронтальне опитування
– Розв’яжіть приклади з коментуванням (с. 85, завдання 544).
– Розв’яжіть задачу (усно).
У шкільному саду посадили 120 дерев, з них 50 яблунь, 40 груш, а решту – сливи.
4. Робота за картками індивідуального контролю
Картка 1
За 5 хвилин Оленка помила 40 тарілок. Скільки тарілок помиє дівчинка за 7 хвилин?
Картка 2
За перший день черепаха проповзе 120 м, за другий – на 40 м більше, а за третій – на 80 м менше, ніж за 1-й і 2-й дні разом. Скільки метрів проповзе черепаха за третій день?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
– Сьогодні на уроці ми будемо розв’язувати приклади і задачі на вивчені випадки арифметичних дій; ознайомимося з другим видом розширених задач на зведення до одиниці; повторимо зв’язок між компонентами та результатами арифметичних дій множення і ділення.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота
– Розв’яжіть задачу (коротка умова – на дошці).
У 6 пакетах – 42 кг борошна. Скільки пакетів потрібно взяти, щоб розсипати 28 кг борошна?
6 пак. – 42 кг
? – 28 кг
Розв’язання
1) 42 : 6 = 7 (кг) – в 1 пакеті
2) 28 : 7 = 4 (п.)
2. Розв’язування задачі (с. 85, завдання 545)
– Прочитайте задачу.
– З чого був приготований сплав? (Із олова і свинцю.)
– Скільки важить сплав?
– Скільки в ньому олова? (30 г)
– Чи можемо ми дізнатися, скільки свинцю? (Так)
– На яке питання шукатимемо відповідь далі? (На скільки більше у сплаві свинцю, ніж олова?)
Задача розв’язується фронтально. На дошці і в зошитах – запис короткої умови задачі.
Розв’язання
1) 130 – 30 = 100 (г) – свинцю
2) 100 – 30 = 70 (г)
Відповідь: на 70 г в сплаві більше свинцю, ніж олова.
3. Розв’язування прикладів з коментуванням (с. 85, завдання 546)
4. Розв’язування задачі (с. 85, завдання 547)
Аналіз задачі за питаннями вчителя. Один учень працює біля дошки.
Розв’язання.
1) 760 – 320 = 440 (кг) – витратили капусти за перший місяць
2) 440 + 20 = 460 (кг) – витратили капусти наступного місяця
3) 440 + 460 = 900 (кг)
Відповідь: 900 кілограмів капусти витратять за два місяці.
– Складіть обернену задачу, щоб знайти число 20 кг.
5. Пояснення нового матеріалу (с. 86, завдання 548)
– Прочитайте задачу.
– Про що можна дізнатися, якщо знаємо, що за 7 годин у цеху виготовляють 28 крісел? (Скільки крісел виготовляють у цеху за 1 годину.)
– Знаючи, скільки крісел виготовляють у цеху за 1 годину першого дня, чи можемо ми дізнатися, скільки крісел виготовили у цеху за 1 годину другого дня? (Так, оскільки знаємо, що другого дня стали виготовляти на 1 крісло більше.)
– Дізнавшись, скільки крісел виготовили у цеху за 1 годину другого дня, чи можемо ми відповісти на питання задачі? (Так)
– Якою дією дізнаємося, за скільки годин цех виготовив 20 крісел другого дня? (Діленням)
Складання короткої умови задачі.
Крісел за 1 год | Кількість годин | Усього крісел |
І д. – ? | 7 | 28 |
II д. – ?, на 1 кр. > | ? | 20 |
Розв’язання
1) 28 : 7 = 4 (кр.) – за 1 годину першого дня
2) 4 + 1 = 5 (кр.) – за 1 годину другого дня
3) 20 : 5 = 4 (год.)
Відповідь: за 4 години у цеху виготовили 20 крісел другого дня. Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Повторення вивченого про компоненти множення і ділення
– Що дістанемо, коли добуток поділимо на другий множник?
– Що дістанемо, коли частку помножимо на дільник?
– Що дістанемо, коли ділене поділимо на частку?
2. Усне виконання завдання 549 (с. 86)
3. Завдання з логічним навантаженням (е. 86, завдання 550)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Як знайти невідомий множник?
– Як знайти невідоме ділене? дільник?
– Знайдіть і запишіть замість а такі числа, щоб рівності були правильними.
4 – а = 20
А – 8 = 16
45 : а = 9
А : 7 = 8
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 86, завдання 551; 552.