УТЕПЛЕННЯ ВУЛИКІВ

УТЕПЛЕННЯ ВУЛИКІВ – застосовується залежно від пори року й типу зимівлі бджіл. Бджолярі проводять як зовнішнє У. в., так і внутрішнє.

Для внутрішнього У. в. виготовляють головні й бічні подушки з мішковини або іншої щільної тканини, набиті ватою, клоччям, мохом тощо. Головні подушки роблять такого розміру, щоб вони щільно входили в підкришник і закривали не тільки рамки, але й лягали на всі верхні крайки стінок вулика. Головні подушки кладуть на полотнинки, які покривають рамки, або на дощечки стелини. їхня товщина – не менше 10 см. Товщина

бічних подушок 6-7 см, а довжина на 1 см більше за внутрішній розмір вулика.

Навесні й улітку у вуликах утеплюється дно, щоб у гнізді зберігалося тепло, необхідне для розвитку розплоду. Як утеплювач використовують хвою, мохи, солом’яні мати. Мати виготовляються за розмірами дна вулика й укладаються на вуликові підставки. Як утеплювач можна використовувати пінопласт. Це легкий матеріал, вирізняється малою теплопровідністю, не виділяє ніяких шкідливих для бджіл випарів. Плити пінопласту можна використовувати як верхні утеплювачі (поверх стелі) і бічні, які розміщають поруч із вуликовою перегородкою. Як утеплювальний

засіб нешкідливим є також поролон, але встановлювати його треба таким чином, щоб бджоли з ним не контактували.

У місцевостях з м’яким кліматом, де зима нетривала, для зовнішнього У. в. багато бджолярів використовують толеві сорочки, що чудово охороняють гнізда від різких і холодних весняних вітрів, добре акумулюють сонячне тепло, що допомагає підтримувати у вулику потрібну температуру й не вимагає від бджіл великих витрат енергії й корму. У місцевостях із суворим кліматом, де зима морозна, але сніг випадає рано й у великій кількості, бджіл також можна залишати зимувати на волі. У цьому випадку восени, як тільки наступить стійке похолодання (близько 5 °С), вулики додатково утеплюють снігом.

При груповому розміщенні вулики з бджолами ставлять у кожухи. Щити для кожухів виготовляються з будь-якого дешевого матеріалу (обаполи, лубок тощо). Між вуликами й кожухом залишають близько 20 см простору, а між самими вуликами – близько 15 см, засипають його утеплювальним матеріалом (сухим листям або сухим мохом). Під вулики й зверху також кладуть шар утеплювального матеріалу. Навпроти льотка в стінці кожуха прорізають відповідний отвір і вставляють у нього коридор завширшки 15 см і заввишки 1,5-2,0 см. Льотки вуликів надійно захищають від проникнення в гнізда бджіл мишей.

Рекомендується організовувати зимівлю бджіл на волі також у тому випадку, якщо зимівник легко промерзає або сирий.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


УТЕПЛЕННЯ ВУЛИКІВ - Бджільництво