УЖИВАННЯ ІМЕННИКІВ З ПРИЙМЕННИКАМИ В РІЗНИХ ВІДМІНКАХ
Урок 42. УЖИВАННЯ ІМЕННИКІВ З ПРИЙМЕННИКАМИ В РІЗНИХ ВІДМІНКАХ
Мета: вдосконалювати вміння учнів відмінювати іменники у множині; ознайомити із закінченням іменників у місцевому відмінку множини; формувати вміння й навички правильного використання форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по; розвивати увагу, спостережливість; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 146 (3), с.
2. Гра “Хто швидше?”
– Поставте іменники у родовий відмінок множини.
Клас, школа, сніг, звір, дощ, книжка, дорога, змій, пальто, гривня, учень.
– Що ви можете розповісти про правопис закінчень у родовому відмінку множини?
3. Каліграфічна хвилинка
– Вгору ріжки підіймає
І в дорогу вирушає,
Їздить тільки у містах,
В будні дні і по святах.
(Тролейбус)
– У місті він по рейках ходить,
Він народ з роботи возить!
На дорозі не зівай,
Їде часто тут…
(трамвай).
– Відгадайте загадки.
– Запишіть каліграфічно.
Тт Тт тр тра тро рам лейб
Трамвай і тролейбус
– Яких правил поведінки слід дотримувати у транспорті?
4. “Мозковий штурм”
– Що таке іменник?
– Як змінюються іменники?
– Що є початковою формою іменників?
– Які чергування приголосних і голосних відбуваються при відмінюванні іменників в однині?
– Іменники якого роду і в яких відмінках мають різні закінчення? Наведіть приклади.
– У яких відмінкових формах іменників відбувається подовження кінцевих приголосних звуків основи?
– Які закінчення мають іменники в називному відмінку множини?
– Визначте основу і закінчення у слові солов’ї.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми пригадаємо, у якому відмінку іменники вживаються без прийменників, у якому – тільки з прийменниками, навчимося правильно вживати прийменники з іменниками, а також засвоїмо літературну форму іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
– Що ви можете розповісти про прийменники? (Належать до службових частин мови, не називають предметів, ознак, дій і станів, не мають коренів та інших частин слів, виконують тільки синтаксичні функції – поєднують слова, не є самостійними членами речення.)
– Наведіть приклади прийменників.
– Що ви можете розповісти про правопис прийменників?
2. Усне виконання вправи 147 (с. 77)
– Прочитайте текст.
– До якого типу текстів він належить?
– Що нового дізналися з цього тексту?
– Поміркуйте, чи в кожному відмінку можливе використання прийменників.
– Звірте свої спостереження із правилом на с. 77 підручника.
– Чи правильні висновки ви зробили?
3. Засвоєння теоретичного матеріалу. Вправа 148 (с. 77-78)
– Читання тексту учнями, добирання заголовка.
– Списування з граматичним завданням.
– Прочитайте речення із потрібними за змістом прийменниками.
– У яких відмінках іменники вживаються з прийменниками?
– Яке словосполучення з іменником місто ви склали?
– Які споріднені слова можна дібрати до іменника похід?
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Правопис закінчень іменників у місцевому відмінку множини
– Порівняй (таблиця, с. 78).
– Які закінчення мають іменники у місцевому відмінку множини в українській мові?
– Які помилки можуть траплятися під впливом російської мови?
– Виконання вправи 149 (с. 78-79).
Ознайомлення з текстом вправи.
– Про які види транспорту йдеться у вправі?
– На якому виді транспорту ви любите подорожувати?
– Що слід знати, щоб правильно написати іменники в місцевому відмінку множини?
– Спишіть текст, виконавши третє і четверте завдання до вправи. Висновок. У місцевому відмінку множини іменники з прийменником по мають закінчення-ах, – ях.
2. Робота в парах
– Запишіть повні відповіді на запитання, використовуючи іменники, подані в дужках, і потрібні прийменники.
– Визначте відмінок цих іменників у реченнях.
– Де знаходить знання людина? (Книга)
– Де росте велика верба? (Річка)
– Де пташка звила гніздо? (Кущі)
– Звідки діти принесли гриби? (Ліс)
– 3 чого виготовляють сир і сметану? (Молоко)
– До чого пристосувались кактуси? (Спека)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які закінчення мають іменники у місцевому відмінку множини?
– Продовжіть речення.
– Я навчився…
– Я запам’ятав…
– Я вмію…
– Я знаю…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 150, с. 79.