ВЕЛИКІ ІМПЕРІЇ ЗАХІДНОЇ АЗІЇ

Розділ 2 ЦИВІЛІЗАЦІЇ ДАВНЬОГО СХОДУ

ЦИВІЛІЗАЦІЇ ПЕРЕДНЬОЇ ТА ЦЕНТРАЛЬНОЇ АЗІЇ. КІМЕРІЙСЬКО-СКІФСЬКИЙ СВІТ

§ 16. ВЕЛИКІ ІМПЕРІЇ ЗАХІДНОЇ АЗІЇ

– Роздивіться скульптурну фігуру – крилатого бика з людським обличчям. Чим зображення в палацах ассирійських царів відрізняються від єгипетських? – Роздивіться рельєф. Поміркуйте, чому митець обрав саме такий сюжет. Які думки та відчуття мали навіювати ассирійські рельєфи? Чому ви так вважаєте?

ВЕЛИКІ ІМПЕРІЇ ЗАХІДНОЇ АЗІЇ

1. Крилатий бик з палацу ассирійських царів.

2. Полювання

ассирійського царя на левів. Рельєф з палацу в Ніневії. Середина 7 ст. до н. е.

1. Як Ассирія стала могутньою воєнною державою?

У першій половині 3 тисячоліття до н. е. в Північному Межиріччі, на правому березі річки Тигр, було засновано місто Ашшур. Від назви цього міста й походить назва держави – Ассирія, яка незабаром стала однією з наймогутніших воєнних держав Західної Азії. До кінця 10 ст. до н. е. ассирійці встановили своє панування в усьому Північному Межиріччі й навіть вийшли за його межі. Зрозуміло, що для таких завоювань потрібна була потужна військова сила. Ассирійська армія перевершувала армії країн-сусідів

чисельністю та організованістю. Військо складалося з професійних воїнів. В армії були колісничні підрозділи, кіннота, піхота й підрозділи, призначені для штурму міст, та розвідка. Ассирійці вперше стали використовувати залізо для виготовлення зброї. Вони вміли споруджувати укріплені табори, застосовувати стінобитні механізми й запалювальні снаряди, перепливати річки на надувних шкіряних мішках.

1. Роздивіться карту. У якій частині Месопотамії розташована Ассирія? 2. Порівняйте її місце розташування з Вавилонією та Єгиптом. 3.3 якими країнами межували ассирійські землі? 4. Які країни були захоплені Тіглатпаласаром III та його наступниками? 5. Розкажіть про межі Ассирійської імперії за часів її розквіту у 8 ст. до н. е.

ВЕЛИКІ ІМПЕРІЇ ЗАХІДНОЇ АЗІЇ

Імперія – велика держава, утворена внаслідок завоювання інших держав, що об’єднувала різні країни та народи.

Унаслідок завоювань Ассирія перетворилася на імперію. Засновником Ассирійської імперії вважають ассирійського царя Тіглатпаласара III (745-727 pp. до н. е.). Свої завойовницькі походи він розпочав війною з Урарту, згодом захопив Сирію, потім Фінікію, частину Мідії. У 729 р. до н. е. приєднав Вавилонське царство. Відтоді Ассирії належали всі землі “від Верхнього моря, де сідає сонце, до Нижнього моря, де сонце сходить”, тобто від Середземного моря до Перської затоки. Тож ассирійський цар став володарем усієї Західної Азії. Не відставав від попередників і Ашшурбаніпал (669-629 pp. до н. е.). Цей цар заснував у Ніневії найбільшу бібліотеку. Знайдено, зокрема, 25 тис. табличок з давніми текстами. Та ні знання, ні мудрість не пом’якшили вдачу Ашшурбаніпала. Він продовжив завоювання.

Спадкоємці ассирійського царя Ашшурбаніпала протягом ста років успішно зберігали гігантську імперію. Але тримати в покорі силу-силенну людей ставало дедалі важче. Вавилоняни в союзі з мідійцями зруйнували імперію ассирійців. У 612 р. до н. е. впала столиця – Ніневія. Ассирійська держава припинила існування.

ВЕЛИКІ ІМПЕРІЇ ЗАХІДНОЇ АЗІЇ

1. Ассирійські вельможі. Фреска 8 ст. до н. е.

2. Ніневія. Уявна реконструкція.

1. Чим відрізнялася ассирійська армія від єгипетської? У чому були її переваги?

2. Висловте припущення, чому за давнини столицю Ассирії Ніневію називали “лігвом левів” та “містом крові”, а правителів цієї держави – “володарями Всесвіту”.

2. Коли та внаслідок яких подій виникло Халдейське царство?

Після падіння Ассирійської держави вавилонський цар отримав свою частину земель, які раніше належали ассирійцям, а саме: Сирію, Фінікію, Палестину, Аравію. На цих землях постало Нововавилонське, або Халдейське, царство.

Піднесенню Халдейського царства сприяв шлюб вавилонського царевича з дочкою мідійського царя. Царевич отримав армію для підкорення Сирії та Палестини. Невдовзі він став царем Навуходоносором II (605-562 pp. до н. е.). Халдейське царство перетворилося на наймогутнішу державу Західної Азії. Втіленням її величі мала бути столиця.

ВЕЛИКІ ІМПЕРІЇ ЗАХІДНОЇ АЗІЇ

Навуходоносор II розгорнув у двохсоттисячному Вави лоні небачене будівництво. Навколо міста було зведено два ряди мурів з 360 сторожовими вежами. Парадний вхід у місто – величні (14 м заввишки, 30 м завширшки) Ворота богині Іштар – було прикрашено рельєфними зображеннями фантастичних чудовиськ. Від цих воріт до дев’яносто метрової Вавилонської вежі з храмом бога Мардука вела брукована дорога процесій. Її ширина сягала 35 м. Через Євфрат було збудовано міст завдовжки 123 м і завширшки 5-6 м. Тоді постали царські палаци з висячими садами Семіраміди, які вважають одним із семи чудес світу давнини.

– Роздивіться реконструкцію. За текстом підручника, оповіддю Геродота та ілюстрацією підготуйте розповідь “Вулицями давнього Вавилона”.

Давньогрецький історик Геродот, який відвідав Вавилон, розповідав: “Вавилон був не тільки дуже великим містом, але й наймальовничішим з усіх міст, які я знаю. Насамперед, місто оточене глибоким, широким і повноводним ровом… Місто складається з двох частин. Через нього тече річка Євфрат… Місто забудоване три-, чотириповерховими будинками і переділене прямими вулицями, що прокладені частково вздовж, а частково впоперек річки”.

ВЕЛИКІ ІМПЕРІЇ ЗАХІДНОЇ АЗІЇ

Вавилон часів Навуходоносора II. Реконструкція.

3. Хто такі перси і що відомо про їхню державу?

На схід від Вавилона лежала величезна країна з пустелями в центральній частині – Іран. Землеробство на цих теренах розвивалося в оазисах, розташованих уздовж гірських хребтів. Тут ріс дикий ячмінь, паслися дикі кози й вівці. Зрошення в умовах сухого теплого клімату давало змогу збирати гарні врожаї. Землі були багаті на поклади міді, заліза й срібла.

Іран (від “ар’я” – благородний) – за самоназвою персів і мідійців, які оселилися в “країні аріїв” – “Ар’янам”.

Назва перси походить від області Парса – території неподалік Перської затоки.

Фрагмент Воріт богині Іштар. Реконструкція.

На початку 1 тисячоліття до н. е. сюди прийшли племена мідійців і персів. Мідійці оселилися на півночі Ірану, а перси – на півдні. Тривалий час перси перебували в залежності від Ассирії та мідійців. Кір II, ставши перським царем, повстав проти Мідії й об’єднав під своєю владою всі її володіння. Так 550 р. до н. е. виникла Перська держава.

Згодом Кір II виступив проти Лідії, захопив її столицю й полонив царя Креза – найбагатшого правителя Стародавнього світу. Така сама доля спіткала землі Середньої Азії та Вавилона. Тож Кір II зумів перетворити невеликий союз мідійсько-перських племен на могутню світову державу, володіння якої сягали кордонів Індії на сході та Середземного моря на заході. Завойовані народи поклонялися своїм богам, мали своїх жерців, знать, правителів, які тримали простих людей у покорі та збирали податки для персів. Цар-завойовник планував здійснити похід і проти Єгипту, однак у 530 р. до н. е. загинув.

– Розв’яжіть хронологічну задачу.

Вавилон був узятий персами 539 р. до н. е. Скільки років минуло від зруйнування Ніневії до взяття персами Вавилона?

– До яких хитрощів удалися перси, щоб здобути Вавилон?

“…Вавилоняни вийшли з міста з військом й очікували Кіра. Коли цар підійшов до міста, вавилоняни кинулися в бій, проте, зазнавши поразки, повернулися в місто. Оскільки продовольства було в місті на багато років, вони не звертали ніякої уваги на облогу… Між тим Кір потрапив у скрутне становище, адже минуло багато часу, а справа аж ніяк не посувалася… Тоді Кір відвів ріку за допомогою каналу в озеро. Після того як вода в річці спала так, що доходила людям до коліна, перси по руслу увійшли до Вавилона… Місто було таким великим, що городяни, які мешкали в центрі, не знали, що ворог уже зайняв окраїни”.

1. Роздивіться зображення перських воїнів – царських охоронців, яких греки називали “безсмертними”. Чому всі воїни мають однакові незворушні обличчя? 2. Поміркуйте, що мали втілювати такі обличчя вояків.

ВЕЛИКІ ІМПЕРІЇ ЗАХІДНОЇ АЗІЇ

Перські вояки. Мозаїчний рельєф із царського палацу в Сузах. Близько 500 р. до н. е.

1. Знайдіть на карті Іранське нагір’я. У якому напрямку від Межиріччя розташований Іран? 2. У якій частині Азії лежать ці землі? 3. У яких напрямках відбувалися завойовницькі походи Кіра II? Які держави він захопив? 4. До якої річки на сході та до яких морів на півночі й заході простягалося Перське царство часів свого розквіту?

ВЕЛИКІ ІМПЕРІЇ ЗАХІДНОЇ АЗІЇ

4. Якою була Перська імперія за Дарія І?

У 522-486 pp. до н. е. правителем Перської держави був Дарій І. У перший рік правління цар жорстоко розправився з непокірними, які прагнули звільнитися з-під влади персів. Незабаром Дарій розширив кордони своєї держави. До її складу належали території майже 70 народів.

Цар поділив країну на 20 сатрапій – округів. На чолі сатрапій Дарій І поставив чиновників-сатрапів. Вони чинили суд, збирали податки й наглядали за виконанням розпоряджень царя. Було створено спеціальну царську гвардію – 10 тисяч “безсмертних” піхотинців. Діяла таємна поліція – “очі та вуха царя”. Вона наглядала не лише за простолюдом, а й за сатрапами. За Дарія І було запроваджено єдину золоту монету – дарик. Працювала кінна поштова служба. Від станції до станції вночі та вдень мчали вершники, передаючи розпорядження царя й листи-звіти посадових осіб.

ВЕЛИКІ ІМПЕРІЇ ЗАХІДНОЇ АЗІЇ

Дарій поборює грифона. Рельєф з палацу.

Столицею Перської держави стало місто Сузи. Осінь і зиму Дарій проводив у Вави лоні, літо – в Екбатанах, весну – у Сузах. На свята виїздив у давню столицю Паеаргади або в місто Персеполь.

Після смерті “царя царів” Дарія І країна почала поступово занепадати. За правління царя Ксеркса (486-465 pp. до н. е.) державу послаблювали повстання на завойованих землях, зокрема в Єгипті та Вавилоні. Персія вела нелегку боротьбу з греками, під час якої зазнала поразки. Проте до кінця 4 ст. до н. е. це була ще сильна держава. Знищення перської цивілізації припадає на часи Александра Македонського.

– Геродот розповідав, що перси навчали дітей від п’яти – до двадцятилітнього віку лише кількох умінь: їздити верхи, стріляти з лука та бути правдивими. Який висновок можна зробити на основі такого свідчення про буденне життя персів?

1. Роздивіться ілюстрацію. Хто із зображених – перський цар? 2. З якою метою, на вашу думку, Дарій І наказав викарбувати своє зображення та фігури царів зі зв’язаними руками та скутих одним ланцюгом? 3. Навіщо було розташовувати напис та зображення на запаморочливій висоті?

ВЕЛИКІ ІМПЕРІЇ ЗАХІДНОЇ АЗІЇ

Рельєф на Бехістунській скелі в Ірані з фрагментами написів перського царя Дарія І. 516 р. до н. е. Зображення та текст трьома мовами було висічено на висоті 105 м.

Оцініть себе

1. Якими були кордони Перської держави за часів її найбільшої могутності?

2. Визначте доленосні, на вашу думку, події історії Ассирії, Халдеї та Персії.

3. Що спільного та відмінного в державному устрої Ассирійської, Нововави – лонської та Перської держав?

4. Чим уславили свої імена Ашшурбаніпал, Навуходоносор II, Дарій І? Хто з них міг знати один про одного?

– Доведіть, що Перська держава часів Дарія І була імперією. У чому, на вашу думку, причини занепаду давніх великих імперій Західної Азії? Свою думку обгрунтуйте.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ВЕЛИКІ ІМПЕРІЇ ЗАХІДНОЇ АЗІЇ - Історія
 »