Вибори в Україні

Частина третя ОСНОВИ ПУБЛІЧНОГО ПРАВА УКРАЇНИ

§ 14. Вибори. Референдум

3. Вибори в Україні

Найважливішою формою прямої демократії с вибори, за допо­могою яких здійснюється формування складу представницьких ор­ганів державної влади й місцевого самоврядування.

Конституція України визначила основні принципи проведення виборів. Вибори до органів державної влади й органів місцевого самоврядування є вільними й вибуваються на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Загальне виборче

право передбачає, що кожний громадянин України, який досяг 18 років, має право голосу під час проведення виборів і референдумів. Установлення такої вікової межі зрозуміле, адже для участі у виборах громадянин повинен мати певний рівень самосвідомості, політичної й громадянської зрілості, що пов’язано з відповідним віком. Громадян, які мають право брати участь у голосуванні, називають виборцями. Права голосу позбавлені особи, які визнані судом недієздатними (унаслідок психічного захворю­вання). Будь-яке інше обмеження виборчих прав громадян заборо­нено.

Вибори повинні бути вільними. Це означає, шо кожний вибо­рець

самостійно вирішує: брати йому участь у голосуванні чи від­мовитися від нього. Якщо громадянин бере участь у виборах, він сам вирішує, за кого віддати свій голос. Будь-який примус, тиск на виборців заборонені й караються законом, боротися за їхні голоси можна тільки шляхом агітації й пропаганди.

Рівне виборче право означає, що кожний виборець може одержати однакову з іншими виборцями кількість бюлетенів дія голосування незалежно від соціального, матеріального стану й будь-яких інших обставин. Своє виборче право громадянин може використати тільки особисто, тобто заборонено одержувати бюлетень за друзів і родичів навіть за їхнім дорученням. Крім того, під час підготовки до виборів рівні права мають усі кандидати в депутати, забороняється використовувати дія передвиборчої кампанії своє службове становище.

В Україні депутатів усіх рівнів.

Президента України, сільських, се­лищних, міських голів обирають безпосередньо виборці. Кожний ви­борець отримує бюлетень із прізвищами кандидатів або з назвою партій, яка висунула список кандидатів, і ви­словлює своє ставлення саме до них.

Такс голосування називають прямим.

Неодмінною умовою демократизму виборів є таємність голосування. тобто ніхто не мас права контролювати волевиявлення громадян, своє право вони реалізують у спеціальних приміщеннях або кабінах для голосування наодинці

Вибори в Україні

Це цікаво

Не завжди і не в усіх країнах дотримувалися загальновизнаних нині демократичних принципів виборів. У XVIII – XIX ст. в багатьох країнах Європи, де вже обирані парла­менти. було встановлено обмеження – цензи для учасників виборів. Так. в Італії конституцією 1848 р. було передбачено майновий ценз (наявність певної кількості майна чи міні­мальна сума сплачених виборцем податків) і ценз писемності (уміння читати й писати), унаслідок чого у виборах могли брати участь лише 3 % громадян. Тільки в 1920 р. дістали право голосу жінки в США. а у Швейцарії вони беруть участь у виборах лише з 1971 р.

Нині в багатьох країнах (США. ФРН, Японії та ін.) діє ценз осілості – виборець повинен прожити певний установ­лений час на території виборчого округу чи країни загалом.

В окремих країнах участь у виборах є обов’язковою, вибор­цям роблять спеціальну позначку в паспорті, її відсутність може призвести до чималого штрафу.

Вибори проводять у більшості країн світу, кожна з них виробляє свою виборчу систему. Всі системи можна умовно поділити на кілька видів. Розрізняють пропорційну, мажоритарну й змішану виборчі системи. Коли застосовують пропорційну систему, кандидатів висувають партії й виборчі блоки, а місця в органі влади розподіля­ють пропорційно – залежно від кількості одержаних відповідною партією чи блоком голосів виборців. Якщо використовують мажо­ритарну виборчу систему, дія обрання кожному кандидату треба набрати більшість голосів виборців певної території або країни загалом. У змішаній системі поєднують елементи обох систем: частину депутатів обирають за пропорційною, частину – за мажо­ритарною системою.

У мажоритарній системі є два різновиди залежно від того, яку кількість голосів потрібно набрати кандидату дія обрання. Якщо кандидат має набрати більше половини голосів тих, хто взяв участь у голосуванні, систему називають мажоритарною абсолютної більшості. Якщо обраним вважається кандидат, за якого проголо­сувало більше виборців, аніж за інших кандидатів (не обов’язково більше половини від усієї кількості), ідеться про мажоритарну систему відносної більшості.

Розглянемо приклад. У голосуванні на виборах узяло участь 80 тис. виборців. З них за кандидата К. проголосувало 36 тис. виборців, за кандидата Р. – 24 тис., за кандидата Н. – 20 тис. Якщо діятиме система абсолютної більшості, нікого з кандидатів не можна вважати обраним. Як правило, у цьому випадку проводять другий тур вибо­рів – повторне голосування за двома кандидатурами, які набрали найбільшу кількість голосів у першому турі, – у нашому прикладі це кандидати К. і Р. Якщо ж діятиме система відносної більшості, обраним вважатиметься кандидат К., який набрав більше голосів, аніж інші кандидати.

У різних країнах діють різні види виборчих систем. У Великій Британії, США використовують мажоритарну виборчу систему, у Франції, Ізраїлі й Норвегії – пропорційну, у Грузії й Росії – змі­шану. Вважаться, що пропорційна виборча система забезпечує більшу стабільність у роботі парламенту, адже депутати с представниками певних партій і сформувати потрібну більшість дія прийняття рі­шення значно простіше. Утім вона ефективна за наявності в країні розвиненої системи партій як представників різних верств населення. Жодна виборча система не є абсолютно довершеною.

Для проведення виборів за будь-якою системою створюють виборчі округи. Якщо в окрузі обирається один депутат, такий округ називають одномандатним, якщо кілька – багатомандатним.

Нині вибори народних депутатів України відбуваються за пропорційною системою. Вибори депутатів Верховної Ради Автоном­ної Республіки Крим, обласних, районних, районних у містах, міських рад – за змішаною-, половина депутатів обирається за партійними списками, половина – в одномандатних округах – за мажоритар­ною системою. Вибори сільських і селищних рад відбуваються за мажоритарною системою відносної більшості.

Із Конституції України

Стаття 69. Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демо­кратії.

Стаття 70. Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досяглії на день їх проведення вісім­надцять років (…).

Стаття 71. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на ос­нові загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Виборцям гарантується вільне волевиявлення.

Стаття 72. Всеукраїнський референдум призначається Вер­ховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених цією Конституцією.

Всеукраїнський референдум проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох трети­нах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній об­ласті.

Стаття 73. Виключно Всеукраїнським референдумом ви­рішуються питання про зміну території України.

Стаття 74. Референдум не допускається щодо законопро­ектів з питань податків, бюджету та амністії.

В Україні, як і в інших демократичних державах, передбачено дві форми демократії – пряма й представницька. Однією з форм прямої де­мократії є референдум.

Порядок проведення референдумів в Україні визначено Конституцією України і Законом України “Про Всеукраїнський і місцеві референдуми”. Всеукраїнський референдум призначають Президент України, або Верховна Рада України за власною ініціативою, або проголошує Пре­зидент України за народною ініціативою. Закон визначає порядок проведення референдумів і підбиття їх підсумків.

Вибори є неодмінною ознакою демократичної держави. В Україні вибори проводять на підставі загального, рівного, прямого виборчого права, таємним голосуванням. Виборцям гарантовано вільне волевиявлення.

Шляхом виборів формуються Верховна Рада України, органи місцевого самоврядування, обирається Президент України.

Вибори в Україні

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вибори в Україні - Правознавство