ВИДИ РОЗМНОЖЕННЯ ТВАРИН І РОСЛИН

Природні та штучні системи в середовищі життя людини

Тема 1. Організм як жива система

§ 6. ВИДИ РОЗМНОЖЕННЯ ТВАРИН І РОСЛИН

Не може не дивувати те величезне розмаїття рослин і тварин, що нас оточує! Щойно прийде весна і ласкаве сонечко зігріє землю, як усе навкруги зазеленіє, заквітне, дзвінко защебечуть пташки, заметушаться комахи. Пізніше на рослинах з’явиться насіння, а у тварин – малеча. А тепер уявіть собі, що раптом з якихось причин усе живе втратить здатність до розмноження. З кожним роком природа ставатиме біднішою, аж поки

Земля не перетвориться на мертву пустелю.

Отже, здатність розмножуватися, тобто давати потомство, що з дивовижною точністю повторює будову, поведінку, спосіб життя, пристосування батьків, є запорукою продовження життя на нашій планеті.

У природі рослини і тварини розмножуються кількома способами.

Як розмножуються тварини

Зазвичай у розмноженні тварин беруть участь дві особини – самець і самка. Для цього у них є статеві органи. Пригадайте, до чоловічих статевих органів тварин належать сім’яники, а до жіночих – яєчники. В них утворюються статеві клітини – відповідно сперматозоїди та яйцеклітини.

Щоб

утворився новий організм, сперматозоїд має злитися з яйцеклітиною в одну клітину. Цей процес називають заплідненням, а утворену клітину – зиготою. Після запліднення зигота ділиться на дві клітини. Потім із цих двох клітин утворюються чотири, із чотирьох – вісім, із восьми – шістнадцять і так далі. Кількість клітин стрімко збільшується, з них формується зародок (мал. 35). В одних тварин (наприклад, ссавців – корів, собак, кіз) зародок перебуває в тілі матері. Поживні речовини і кисень він отримує з її організму. В інших (комахи, більшість риб, змій, птахи) зародок розвивається не в організмі матері, а в яйці. Яйця риб і жаб називають ікрою. Яйце містить запас поживних речовин, який зародок використовує для розвитку та росту.

ВИДИ РОЗМНОЖЕННЯ ТВАРИН І РОСЛИН

Мал. 35. Схема утворення зародка після поділу зиготи навпіл

Через певний час тварина народжується, тобто полишає материнське тіло або яйце. У спадок їй дісталися ознаки та властивості батьків. Ось чому розмноження і назвали процесом відтворення собі подібних.

У живій природі розглянутий вид розмноження є найпоширенішим і називається статевим розмноженням, оскільки в ньому беруть участь статеві клітини – яйцеклітина та сперматозоїд.

Деякі тварини можуть також розмножуватися частинами тіла. Так, з відломленого променя морської зірки (мал. 36) чи з відокремленої ділянки тіла дощового черв’яка виростає новий організм.

Як розмножуються рослини

Вивчаючи органи рослин, ви дізналися, що квітка є органом, необхідним для статевого розмноження (мал. 37). Адже саме у ній утворюються статеві клітини – сперматозоїди та яйцеклітини. Пригадайте, в яких частинах квітки вони розташовані.

ВИДИ РОЗМНОЖЕННЯ ТВАРИН І РОСЛИН

Мал. 36. З відломленого променя морської зірки утворюється новий організм

ВИДИ РОЗМНОЖЕННЯ ТВАРИН І РОСЛИН

Мал. 37. Будова квітки як статевого органа: 1 – тичинка;

2 – пиляк; 3 – приймочка маточки; 4 – зав’язь

Для того щоб чоловіча статева клітина злилася з жіночою, пилок повинен потрапити на приймочку маточки. Перенесення пилку на приймочку маточки називають запиленням. Багатьом рослинам властиве так зване перехресне запилення. Пилок з тичинки квітки однієї рослини потрапляє на приймочку маточки іншої квітки такої самої рослини. Добре вам відомим конюшині, гречці, білій акації, яблуні в цьому допомагають комахи, їх так і називають комахи-запилювачі.

Квітки рослин, яким властиве перехресне запилення, мають здебільшого яскраве забарвлення і духмяний аромат. Як ви гадаєте, яке це має значення для їхнього запилення?

У жита, дуба, берези, вільхи та деяких інших рослин квітки маленькі, невиразні і без запаху. їхнє перехресне запилення відбувається за допомогою вітру. Сухий і легкий пилок він розносить на значні відстані.

Потрапивши на приймочку маточки, пилок проростає всередину через стовпчик маточки, доправляючи чоловічі статеві клітини до яйцеклітини. Відбувається запліднення. З квітки розвивається плід із однією (персик, вишня тощо) або багатьма (огірок, яблуко тощо) насінинами. Плоди бувають сухі й соковиті, мають різну форму (мал. 38). їхнє призначення – захищати насінину.

ВИДИ РОЗМНОЖЕННЯ ТВАРИН І РОСЛИН

Мал. 38. Різні типи плодів: 1-3 – сухі, 4-6 – соковиті

ВИДИ РОЗМНОЖЕННЯ ТВАРИН І РОСЛИН

Мал. 39. Шишки сосни: 1 – жіноча; 2 – чоловіча

Чим особлива насінина? Тим, що вона містить зародок і достатній запас поживних речовин для того, щоб за сприятливих умов зародок проріс – перетворився на молоду рослину.

Трапляється у рослин і самозапилення, як, наприклад, у проса, квасолі, гороху. За такого запилення пилок потрапляє на приймочку маточки тієї самої квітки.

У сосни, ялини, ялівцю квіток немає. Проте є чоловічі та жіночі шишки. В них дозрівають статеві клітини. їхньому запиленню також сприяє вітер (мал. 39).

Окрім статевого у рослин трапляється і нестатеве розмноження. Назва вказує на те, що воно відбувається без участі статевих клітин. Це розмноження здійснюється за допомогою інших клітин тіла, зокрема частинами рослин (мал. 40).

ВИДИ РОЗМНОЖЕННЯ ТВАРИН І РОСЛИН

Мал. 40. Розмноження рослин бульбами (1); стебловими паростками (2); стебловими живцями (3); кореневищами (4); вусами (5)

Розмноження рослин частинами їхнього тіла називають вегетативним. Воно досить поширене. Наприклад, картоплю здебільшого розмножують бульбами, полуниці – вусами, малину – кореневими паростками, тюльпан – цибулинами, конвалію – кореневищами. Достатньо посадити один кущ полуниць, як через рік кількість кущів сягне близько 100.

Вегетативне розмноження частиною стебла – живцями, наприклад смородини, винограду, використовують садівники. У вологому грунті живці утворюють корені й дають початок новій рослині. У природі вегетативне розмноження сприяє швидкому розселенню рослин на значні території.

Інші способи розмноження організмів

Грибам властиве нестатеве розмноження спорами. Пригадайте, варто проштрикнути дозрілого гриба-дощовика, як над ним з’являється коричнева хмаринка. Це і є його спори. Так, водорості, мохи, хвощі, папороті розмножуються не тільки статевим шляхом, а ще й за допомогою спор.

Одноклітинні організми не мають спеціальних статевих органів. Тому вони здебільшого розмножуються поділом клітини навпіл (мал. 41).

Підсумки

Розмноження – властивість організмів відтворювати собі подібних. Розрізняють статеве і нестатеве розмноження рослин і тварин.

За статевого розмноження новий організм з’являється внаслідок злиття статевих клітин.

Нестатеве розмноження відбувається спорами і частинами тіла однієї особини.

Сторінка природодослідника

Виконайте практичну роботу на тему: “Способи вегетативного розмноження рослин. Розмноження кімнатної рослини живцями”. Для роботи вам знадобляться: кімнатні рослини традесканція, бегонія, пеларгонія, гібіскус (китайська троянда), банки, відстояна вода, вазони з грунтом.

ВИДИ РОЗМНОЖЕННЯ ТВАРИН І РОСЛИН

Мал. 41. Розмноження одноклітинного організму амеби поділом навпіл

Дія 1. Відріжте пагін однієї чи кількох кімнатних рослин і поставте його в банку з відстояною водою. Залиште у теплому, добре освітленому місці. Стежте, щоб нижня частина пагона весь час була занурена у воду не більше ніж на 1-1,5 см.

Дія 2. Після того як корінці виростуть завдовжки 2-3 см, пересадіть живці у вазони з грунтом. Для швидшого приживання накрийте рослини скляною банкою. Доки не почнуть рости нові листки, банку не знімайте.

Спостерігайте за появою кореня і листків нової рослини. Результати спостережень із зазначенням дат записуйте у зошит. Ретельно доглядайте за рослиною, і вона прикрасить ваше житло або класну кімнату.

Сторінка ерудита

У садівництві, виноградарстві, лісівництві та квітникарстві для поліпшення властивостей рослин широко застосовують щеплення. Так називають пересадження частини однієї живої рослини на іншу. Для щеплення використовують здебільшого споріднені рослини. Наприклад, прищеплюють однорічну гілочку сортової яблуні до дикої яблуні. Завдяки цьому дерево плодоносить високосортними яблуками, а потужний корінь дикої яблуні забезпечує рослину необхідним – водою та розчиненими в ній неорганічними речовинами. Придивіться навесні до саджанців, які продаються, і ви легко побачите місце щеплення.

Перевірте свої знання

1. Що таке розмноження? Яке значення воно має у житті організмів? 2. Як відбувається розмноження тварин? 3. Назвіть відомі вам способи розмноження рослин. 4. Яку роль у розмноженні рослин відіграє запилення? 5*. Чому рослинний покрив лук не зникає, хоча рослини на них скошують ще до утворення насіння?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ВИДИ РОЗМНОЖЕННЯ ТВАРИН І РОСЛИН - Натурологія