Види текстів: текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування. Складання тексту-міркування й тексту-опису
Урок 23
Тема. Види текстів: текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування. Складання тексту-міркування й тексту-опису
Мета: ознайомити дітей з видами текстів, їх характерними особливостями; вчити визначати вид тексту, розрізняти їх між собою, складати текст-міркування і текст-опис; розвивати вміння працювати з текстом; виховувати уважність, спостережливість. Обладнання: малюнок зайця.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 103)
Завдання
Завдання 3, 4 перевірити усно фронтально.
– Що таке текст?
– Із яких частин складається текст?
– Як відділяються частини тексту на письмі?
2. Робота із загадкою
Довгі вуха має,
Швидко в лісі стрибає. (Заєць)
– За якими ознаками ви впізнали зайчика?
Учитель звертає увагу дітей на зайчика на малюнку.
– Ще за якими ознаками можна впізнати зайця?
3. Робота зі словниковим словом
– Запишіть слово заєць. На що в написанні цього слова необхідно звернути особливу увагу?
– Підкресліть літері є та ь.
–
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні з допомогою цієї тваринки ви дізнаєтесь, які бувають тексти.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна робота (вправа 104)
Завдання 1 опрацювати усно.
Як висновок – додатковий теоретичний матеріал (с. 52).
– То які ж види текстів бувають?
Завдання 2, 3 опрацювати самостійно.
Завдання 4 опрацювати колективно на дошці.
2. Гра “Знавці” (усно)
– Визначте вид тексту. Обгрунтуйте.
1) Прийшла весна. Зазеленіли дерева. Дні стали довшими, а ночі коротшими. Прилетіли перелітні птахи. У полях починається сівба.
2) Лиска була проворна й красива. Шкурка аж вилискує, вушка стирчать, хвіст пухнастий з білим кінчиком. Ступає повільно, м’яко, до всього придивляється, прислухається.
3. Самостійна робота (вправа 105)
Перевірка – індивідуальне опитування.
– Який вид тексту у вас вийшов?
– А чому його не можна віднести ні до опису, ні до розповіді? Чим він відрізняється?
– Це – текст-міркування. Він має особливу будову: складається із твердження і доказів на підтримку чи заперечення цього твердження.
– Прочитайте, яке твердження містить наш твір.
– А які докази ми навели?
– А ще які види тексту ви знаєте?
4. Фізкультхвилинка
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота в парах (вправа 106)
– Якого виду цей текст? Доведіть.
Завдання 2 і 3 опрацювати самостійно.
Перевірка: опитування пари.
– Як ще точніше визначити вид цього тексту? (Текст-розповідь з елементами опису)
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання (вправа 107)
– Прочитайте завдання. Чи будете ви його списувати?
– А що ви запишете в зошит?
– Особливу увагу при списуванні зверніть на слова казці, звірі. Зверніть увагу на слова в рамочці. (У середині цих слів ь не пишемо, хоча м’якість й чуємо.)
– Додатково визначте вид тексту.
VI. Підсумок уроку
– Що ви дізналися про написання слова заєць?
– Які види текстів ви знаєте?
– Чим відрізняється текст-опис від тексту-розповіді?
– А що таке текст-міркування?
VII. Домашнє завдання
Додатковий теоретичний матеріал на с. 52, вправа 107.