ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ. ПОЧАТКОВА ФОРМА ІМЕННИКІВ
Мета: актуалізувати знання учнів про відмінювання іменників; розвивати вміння визначати початкову форму іменника, відмінок іменника в реченні; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру писемного мовлення.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ось дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна диференційована робота на картках
1 варіант
Вибрати найбільш влучне слово із синонімічного ряду іменників.
Їжа,
Восени люди заготовляють для тварин – _____ (корм).
Комахи під корою дерев знаходять – _____ (поживу).
У дорогу турист узяв із собою – _____ (їжу).
2 варіант
Замінити словосполучення найбільш влучним іменником-синонімом.
Восени падає листя – _____ (листопад).
Сильний дощ – _____ (злива).
Дрібний осінній дощ – _____ (мряка).
Перевірка виконаного завдання.
2. Гра “Словосполучення утвори, пряме та переносне значення назви”
– У сполученні з якими словами, що подані у дужках, виділені слова набудуть прямого і переносного значення?
Теплий (молоко,
Крутий (берег, характер, спуск).
Птах (сталевий, великий, водоплавний).
Крик (дитина, мода, птах).
Сховати (книга, усмішка, думка).
3. Каліграфічна хвилинка
– Закресліть літери, що найчастіше повторюються, та утворіть слово.
П, б, з, е, р, е, б, з, а, з, б, е, ц, б, е, з, я
(Праця)
– Виконайте звуко-буквений аналіз цього слова.
– Доберіть спільнокореневі слова до слова праця. (Працівник, працювати, працьовитий)
– Утворіть нові слова за допомогою префіксів: на-, до-, пере-. (Напрацювати, допрацювати, перепрацювати)
– Складіть прислів’я.
Марнує годує, людину а лінь – Праця.
(Праця людину годує, а лінь – марнує.)
– Знайдіть антоніми.
– До якої частини мови вони належать?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати тему “Іменник”. Повторимо відмінювання іменників, дізнаємося цікаві відомості про називний відмінок іменника, будемо вчитися визначати відмінок іменників у реченні.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Лірична хвилинка
Є ще люди сонні, наче сови,
А глухі до слова – це найгірш.
Ти до рідної прислухайсь мови,
Прокажи відмінки – це ж як вірш!
Називний питає: хто ти? що ти?
Хоче він про наслідки роботи
І про тебе чути лиш похвали,
Щоб тебе як приклад називали.
Родовий доскіпує свого –
Хоче знати він: кого? чого?
І про тебе знать, якого роду,
Що немає роду переводу.
Все давальний дасть – не жаль йому,
Але хоче знать: кому? чому?
Знать про тебе, гожого на вроду,
Що даєш і ти свому народу?
У знахідного свої потреби:
Він – кого? і що? – питає в тебе.
І кого всі ми за друзів маєм,
І що друзі роблять нам навзаєм?
А орудний хоче знать: ким? чим?
У труді орудуй разом з ним.
Хоче знать: що здатний ти утнути?
Чим ти сильний? Ким ти хочеш бути?
А місцевий – де? в якому місці?
Хоче знати – у селі чи в місті?
Кличний закликає всіх навколо:
Гей, Іване, Петре чи Миколо,
Ви не будьте сонні та байдужі –
У житті нема нічого згірш.
Рідна мова! В ній слова – як ружі,
А самі відмінки – наче вірш.
Д. Білоус
– Які назви відмінків ви почули у вірші?
– На які питання вони відповідають?
2. Тренувальна вправа
– Провідміняйте іменники: Оксана, Андрійко, сонце.
– Визначте у словах закінчення.
Запам’ятайте! Форма називного відмінка однини є початковою формою іменника.
3. Вибірковий диктант
– Випишіть іменники.
– Запишіть їх у початковій формі.
“Він був сином мужика і став князем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури”.
Доля переслідувала його в житті, скільки лиш могла, та вона не зуміла перетворити золото його душі на іржу, ані його любові до людей на ненависть і погорду.
І. Франко
Зразок: сином, п. ф.- син.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над загадками
– Запишіть іменники у потрібному відмінку.
– Відгадайте загадки.
– Стоїть хлопчик під (пеньок), накрив (голова) (брильок). (Гриб)
– У (ліс) родилася, в (майстерня) робилася, а в (рука) плаче. (Скрипка)
– Не розбивши (горщик), не з’їси (кашка). (Горіх)
2. Творча робота
– Запишіть відповіді на запитання.
– Визначте відмінок іменників.
– За що сховалось сонце?
– Яких звірів показували у цирку? а Де лікують хворих?
– Яких грибів назбирали діти?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що цікавого ви дізналися на уроці?
– Скільки відмінків мають іменники?
– Що є початковою формою іменника?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ