Відмінювання іменників третьої відміни
І СЕМЕСТР
ІМЕННИК
Урок № 28
Тема: Відмінювання іменників третьої відміни
Мета: пояснити особливості відмінювання іменників третьої відміни, формувати вміння їх відмінювати, виділяти відмінкові закінчення, визначати орфограму “Одна і дві букви перед закінченням орудного відмінка однини іменників третьої відміни” та обгрунтовувати написання закінчень орудного відмінка однини відповідним орфографічним правилом; удосконалювати навички роботи з таблицею; удосконалювати граматичний лад мовлення учнів та їхню орфографічну
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, таблиця.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Вибірковий диктант. Виписати іменники третьої відміни. Пояснити, чому іменники поділяються на відміни. Чому іменники третьої відміни не поділяються на групи?
Де мир та лад, там у хаті благодать. Хто любить піч, тому ворог Січ. Природа, час і терпеливість – найкращі лікарі. Міль їсть одежу, а печаль – серце.
Народна творчість.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Робота
Відмінювання іменників третьої відміни | |||
Однина | |||
Н. Р. Д. З. О. М. Кл. | Відповідь Відповіді Відповіді Відповідь Відповіддю (у) відповіді Відповіде | Суміш Суміші Суміші Суміш Сумішшю (у) суміші | Мати (матір) Матері Матері Матір Матір’ю (на) матері Мати |
Множина |
Н. Р. Д. З. О. М. Кл. | Відповіді Відповідей Відповідям Відповіді Відповідями (у) відповідях Відповіді | Суміші Сумішей Сумішам Суміші Сумішами (у) сумішах | Матері Матерів Матерям Матерів Матерями (на) матерях Матері |
Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (п. 16, с.82)
Робота біля дошки. Провідміняти іменники сіль, радість, любов.
Записати іменники, поставити їх у формі орудного відмінка однини. Відмінкові закінчення звірити з таблицею.
Тінь, ніч, подорож, радість, повість, гордість, любов, кров, верф, Об, матір, кіновар.
ІV. Виконання вправ на закріплення.
Любов із ненавистю дружби не має. (П. Могила.) Чиста совість є правдивою та єдиною радістю. (Ф. Прокопович.) Кожна держава складається і стверджується непорушною цілістю кордонів. (П. Орлик.)
Переписати, ставлячи на місці крапок пропущені букви або апостроф.
Кожна гілка пажовт..ю укрита, відгорить, щоб знов за рік горіти. (П. Дорошко.) Ззирається мовчки із матір..ю матір. (П. Куліш.) Війна струшує в пітьму людське життя, обжирається кров..ю… (Григорій Тютюнник.) Тільки згадка стежиною стелеться і ляга на осонні тін..ю. (В. Вільний.) І я зливаюсь вечорами із дал..ю зір, печал..ю трав. (Т. Масенко.) Під вуал..ю метелиці ранок, як обличчя таємне й близьке. (М. Доленго.) Волохаті нічні сутінки переливались оксамитовою син..ю (Є. Гуцало.) Довершеніст..ю літо тішить нас. (Г. Турелик.) Пахне грудочка квітнева свіжіст..ю ріллі. (В. Кочевський.) Знялась над далеч..ю пилюга, повисла обрію на віях. (А. Волощак.)
Прочитати. Вказати іменники третьої відміни, визначити відмінок кожного.
О молодосте, радосте, одваго! (М. Рильський.) Спинися, о мите! І час мій спини! (Д. Кремінь.) Мова наша рідна – пісня солов’я. Мово українська, гордосте моя… (О. Ющенко.) Моя любове, я перед тобою… (Л. Костенко.) Золота безнадійна осене, не боли мені, не боли. (Я. Лесів.) Ноче моя, розплету тобі коси я, ноче моя, заплету тобі зорі я. (Є. Гуцало.)
Подані іменники поставити у формі кличного відмінка. Два з них увести до самостійно складених речень.
Ніжність, свіжість, пристрасть, Січ.
V. Підбиття підсумків уроку.
VІ. Домашнє завдання.
П. 16, вправа 163.