Відмінювання прикметників у множині. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині
Урок 69
Тема. Відмінювання прикметників у множині. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині
Мета: ознайомити дітей із системою відмінювання прикметників у множині, її особливостями, вчити вживати різні відмінкові форми прикметників у множині; розвивати вміння вживати на письмі закінчення прикметників, орієнтуючись на кінцевий приголосний основи; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: тлумачні словники.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
– Розподіліть
Зелений, зелень, зеленіти, синє, син, синіти, порожня, порожнеча, спорожніти, м’яка, м’якість, пом’якшити.
– За якою ознакою ви розподілили слова у групи?
– Виберіть тільки прикметники. Що у них спільного? (Число)
– Розподіліть їх у дві групи. За якою ознакою ви це зробили? (Тверда і м’яка група)
– А чи впливає група прикметників на закінчення при відмінюванні? Як?
– А що ще може вплинути на закінчення?
II. Оголошення теми й мети уроку
– Сьогодні ми поспостерігаємо за відмінюванням прикметників у множині, з’ясуємо, чи впливає число на закінчення
III. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Колективна дослідницька робота
– Поставте записані нами прикметники у множині. Що цікавого помітили? (І тверда, і м’яка група мають однакові закінчення – і).
– За бажанням провідміняйте у парі два прикметники у множині. Поспостерігайте за закінченнями.
– Розкажіть про свої спостереження. Що цікавого ви помітили? (Закінчення прикметників у множині не залежить ні від групи, ні від роду.)
2. Самостійна робота з підручником (вправа 3)
IV. Закріплення та систематизація знань
1. Робота із вправою 6
– Чому ж деякі прикметники у родовому і місцевому відмінках мають закінчення – их, а інші – – іх?
2. Робота із словниковим словом
– А хто такі юннати? Зверніться до тлумачного словника.
– Що ви дізналися?
– Це слово словникове. Як ви думаєте чому?
– А чи може хтось пояснити, чому у цьому слові дві літери н?
Спробуйте пояснити:
– Внесіть слово до словничка. Підкресліть і запам’ятайте орфограму. Пропишіть каліграфічно рядок слова юннати, підкреслюючи орфограму.
3. Розвиток мовлення (за вправою 7)
V. Підсумок уроку
1. Бесіда
– З чим ви сьогодні познайомились?
– А що цікавого дізналися?
– Як визначити відмінок прикметника у множині?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VI. Домашнє завдання
Правило на с. 3, вправа 4.