Відмінювання прикметників у множині
Тема. Відмінювання прикметників у множині. (Вправи 263-266).
Мета. Ознайомити учнів з особливостями відмінювання прикметників у множині; виробляти навички правопису закінчень прикметників у множині, орієнтуючись на кінцевий приголосний основи. Розвивати уміння висловлювати свої почуття.
Виховувати бережне ставлення до почуттів іншої людини. Обладнання: таблиця відмінкових закінчень прикметників у множині (роздрукована на кожного учня), підручник, зошит.
Хід уроку
I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.
Привітання,
II. Актуалізація опорних знань.
– Прочитайте вірш вашої ровесниці Ірини (вправа 263 – текст вчитель записує на дошці).
– Знайдіть прикметники-антоніми.
– Поміркуйте, з якою метою дівчинка їх використала.
– Що вас особисто засмучує, а що освітлює душу радістю?
– Якими барвами хочеться намалювати плач і сміх, печаль і радість?
– У якому числі стоять прикметники у вірші?
– Яке закінчення мають прикметники у множині в початковій формі?
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Читання епіграфа до
“Найголовнішого очима не побачиш” (Антуан де Сент-Екзюпері).
– Що може бути найголовнішим у людині, чого очима не видно?
– Що дарує кожному з вас спілкування з друзями?
– Чи може бути другом не людина, а тварина, дерево, квітка, іграшка?
– Із чого починається дружба між людьми? А людини з твариною чи рослиною?
2. Каліграфічна хвилинка (за вправою 264).
– В українській мові, окрім слова друг, використовують ще слово побратим. Що, на вашу думку, воно означає?
Побратим – 1) названий брат, близький друг, товариш; 2) товариш по боротьбі, битві, боях.
– Спишіть слова вправи 264, дотримуючись норм каліграфії.
– Що спільного в словах подруга і побратимі (Діти можуть відповісти, що ці слова означають друзів, тільки різної статі, а можуть помітити однаковий спосіб утворення цих слів за допомогою префікса по-.)
– Чи є ці слова спорідненими? (Ні, бо не мають спільного кореня.)
3. Опрацювання нового матеріалу.
– Додайте до записаних іменників прикметники й утворіть словосполучення. (Вірний друг, добра подруга, могутній побратим – слово могутній вчитель підказує учням, щоб використати всі форми кінцевих приголосних основи прикметників.)
– Поставте їх у множину. (Вірні друзі, добрі подруги, могутні побратими.)
– Проведемо наукове дослідження. (Клас ділиться на 3 групи, кожна група проводить дослідження з одним словосполученням.)
– Визначте, який кінцевий приголосний основи прикметника у початковій формі. (М’який – у слові могутній і твердий – у словах вірний, добра.)
– Візьміть таблицю закінчень прикметників у множині, знайдіть ту частину таблиці, яка підходить до вашого словосполучення. Її ви будете заповнювати під час виконання дослідження.
– Провідміняйте своє словосполучення і дослідіть закінчення прикметника. Запишіть результати свого дослідження в таблиці.
Звірка результатів: під час звірки учні заповнюють всю таблицю, користуючись дослідженнями інших груп.
IV. Фізкультхвилинка.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошиті.
2. Розвиток мовлення (вправа 266).
– Прочитайте уривок із казки А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц”.
– Чому маленький принц відчув себе нещасливим?
– Що він зробив?
– А що робите ви, коли відчуваєте себе нещасливими?
– Чи можна повернути собі відчуття щастя? Як це зробити?
VI. Підсумок уроку.
– Які прикметники ви сьогодні досліджували?
– Які висновки зробили?
– Пригадайте, що ви дізналися про прикметник за час вивчення цієї частини мови (завдання і запитання для повторення на с. 122).
VII. Домашнє завдання.
1. Вправа 266.3 (виписати словосполучення прикметників з іменниками, з якими вони пов’язані, визначити їх рід та відмінок, поставити у формі множини).
2. Для тих, хто хоче знати більше: провідміняти одне із словосполучень у множині, виділити закінчення прикметників.
?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?