ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У СПОЛУЧЕННІ З ІМЕННИКАМИ В ОДНИНІ ТА МНОЖИНІ. ВІДМІНКОВІ ЗАКІНЧЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ З ОСНОВОЮ НА ТВЕРДИЙ ПРИГОЛОСНИЙ

Мета: ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині та множині; вчити визначати відмінок прикметників, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на твердий приголосний основи; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

2. Каліграфічна хвилинка

Бі лаг іжн ек тру чар

Є слова, що білі-білі,

Як конвалії квітки,

Лагідні, як усміх ранку,

Ніжносяйні, як зірки.

Є слова, як жар, пекучі

І

отруйні, наче чад…

В чарівне якесь намисто

Ти нанизуєш їх в ряд.

Олександр Олесь

– Випишіть прикметники до іменника слова.

– У якому значенні вони вжиті?

3. Вибіркове списування

– Прочитайте прислів’я.

– Як ви розумієте їх зміст?

– Від теплого слова і лід розмерзає.

– Під лежачий камінь вода не тече.

– Бджола мала, а й та працює.

– Випишіть сполучення іменника з прикметником.

– Визначте число і рід прикметників.

4. Робота над загадкою

– Відгадайте загадку.

– Наче лицарі казкові,

Вірно служать рідній мові:

Так слова

єднати вміють,

Що усі їх розуміють. (Відмінки)

– Ви здогадалися, над якою темою будемо сьогодні працювати?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над прикметниками, будемо вчитися відмінювати прикметники, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на кінцевий приголосний основи.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота в групах

– Розгляньте таблицю відмінювання прикметників на с. 85 підручника.

– З’ясуйте принципи її укладання.

Учні звертають увагу на те, що відмінювання прикметників відбувається за родами в однині; відмінювання прикметників у множині відбувається для всіх родів; звертають увагу на закінчення; з’ясовують, що воно залежить від кінцевого приголосного основи.

Іменники чоловічого і середнього роду однини відмінюються однаково, крім знахідного відмінка. У знахідному відмінку ці прикметники набувають форми називного або родового відмінка, залежно від того, з назвою істот чи неістот вони пов’язані.

Звіт кожної групи про результати спостережень.

2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 85)

3. Первинне закріплення (вправа 188, с. 86)

– Перевіримо свої спостереження за допомогою вправи.

– Утворіть словосполучення, розкриваючи дужки.

– Запишіть утворені словосполучення в зошити, позначте закінчення прикметників.

– Якими є закінчення прикметників з основою на твердий приголосний?

– Назвіть прикметники, вжиті в переносному значенні. (Золотий дощ, високе небо, солодка усмішка)

– Провідміняйте ці словосполучення.

– Поясніть правопис закінчень прикметників.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в групах

– Прочитайте, відгадайте загадки.

– Визначте відмінок прикметників, поясніть правопис.

– Складіть художній опис слів-відгадок.

1-ша група

– Не боюсь я морозів тріскучих,

Ані променів сонця палючих.

Взимку й влітку я ліс прикрашаю.

Як же люди мене називають? (Ялинка)

2-га група

– Хоч з гілками я колючими,

Зате з квітками пахучими. (Троянда)

3-тя група

– По квітучих садах я літаю,

Найсолодші дарунки збираю. (Бджілка)

4-та група

– Маю плаття зелененьке,

Гнучкі, ніжні віти.

Кора біла, стан тоненький.

Як я звуся, діти? (Береза)

2. Звітування груп. Оцінювання роботи кожної групи

3. Самостійна робота за вправою 189 (с. 86)

4. Перевірка виконаної роботи

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що нового дізналися на уроці?

– Які закінчення мають прикметники у називному відмінку однини з основою на твердий приголосний?

– Що є початковою формою прикметника?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 190 (с. 86); вивчити правило (с. 85).

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У СПОЛУЧЕННІ З ІМЕННИКАМИ В ОДНИНІ ТА МНОЖИНІ. ВІДМІНКОВІ ЗАКІНЧЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ З ОСНОВОЮ НА ТВЕРДИЙ ПРИГОЛОСНИЙ - Плани-конспекти уроків по українській мові