Відмінювання прикметників
Тема. Відмінювання прикметників. (Вправи 214-219).
Мета. Познайомити учнів зі змінюванням прикметників за питаннями, зі способами розпізнавання відмінків прикметників.
Розвивати уміння зіставляти мовні явища.
Виховувати почуття турботи до пташок, бажання їм допомагати взимку.
Обладнання: таблиці відмінювання прикметників, роздатковий матеріал на кожного учня – таблиці відмінкових закінчень прикметників (с. 103), підручник, зошит.
Хід уроку
I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.
Привітання, побажання
II. Перевірка домашнього завдання.
А) Учні читають утворені словосполучення та визначають рід і число прикметників (вправа 207).
Б) Учні називають рід і число прикметників, пояснюють, чому прикметники при однакових закінченнях стоять у різних родах (вправа 213).
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Читання епіграфа до уроку.
Вчитель читає загадку (вправа 214) або роздає її роздруковану у вигляді карток і пропонує дописати слово-відгадку.
– Як живуть синички взимку?
– Чим можна підгодовувати цих пташок?
Довідка для вчителя.
12
Їжа синиць: яйця метеликів і насіння рослин – гарбуза, соняшника, овес. Полюбляють вони і несолоне сало та масло. Почавши годувати птахів, ні в якому разі не можна надовго залишати годівниці порожніми. Звиклі отримувати корм, птахи можуть загинути. Якщо годувати почали — припиняти до кінця зими не можна!
2. Актуалізація опорних знань.
– Випишіть із загадки словосполучення іменника з прикметником, які допомогли впізнати синичку.
– Встановіть зв’язок слів у словосполученні (ставте питання від іменника до прикметника). Виділіть закінчення.
– Розгляньте таблицю (вправа 215).
– Чим відрізняються змінені слова від спільнокореневих?
– Для чого слугує закінчення в слові?
– Випишіть питання, за якими змінюється прикметник працьовитий. У якому роді вжито цей прикметник?
– Як зміняться питання для прикметника у жіночому роді? Запишіть. А у середньому? (Так само, як і чоловічого роду.)
3. Відмінювання прикметників.
1) Робота в парі (за вправою 215).
– Попрацюйте в парі. За виписаними питаннями змініть словосполучення.
I в.: працьовита сорока, працьовите сороченя;
II в.: білий сніг, біла долина, біле поле.
– Запишіть змінені слова, виділіть закінчення.
2) Поняття відмінювання. Знайомство із правилом на с. 101.
– Розгляньте таблиці (с. 101-102). На що будемо звертати увагу? (На закінчення прикметників.)
– Що можна сказати про відмінювання прикметників чоловічого і середнього роду?
– Порівняйте закінчення прикметників з основою на твердий приголосний і на м’який. Що ви помітили? (У прикметниках з основою на м’який приголосний у родовому відмінку з ‘являється знак м’якшення. У прикметників жіночого роду знак м’якшення з’являється ще в орудному відмінку, а у прикметників чоловічого і середнього роду – в давальному і місцевому.)
– Які особливості відмінювання прикметників чоловічого роду у знахідному відмінку?
4. Каліграфічна хвилинка (за вправою 216).
IV. Фізкультхвилинка.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Виконання вправи 217.3.
– Із поданих у вправі складів утворіть і запишіть прикметники.
– Вставте пропущені закінчення.
Бачу (кого?) грака (якого?) чорн… .
Бачу (що?) ліс (який?) чорн… .
– У якому відмінку ви поставили прикметники? (У знахідному.)
– Про що ми дізналися із таблиці про закінчення прикметників чоловічого роду у знахідному відмінку?
– Як вибрати закінчення? (Якщо прикметник зв’язаний з іменником, що позначає істоту, то закінчення буде як у родовому відмінку, а якщо з іменником, що позначає неістоту, то закінчення буде як у називному відмінку.)
2. Самостійні дослідження (вправа 218).
Учні записують свої приклади прикметників до поданих моделей і складають таблицю відмінкових закінчень прикметників в однині.
3. Перевірка самостійної роботи і доповнення таблиць даними, отриманими різними варіантами.
VI. Підсумок уроку.
– Чи залежить закінчення прикметників від кінцевого приголосного основи?
VII. Домашнє завдання.
1. Вправа 219.
2. Для тих, хто хоче знати більше: скласти таблицю відмінкових закінчень прикметників у множині.
?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?