ВИГУК ЯК ЧАСТИНА МОВИ

§ 51. ВИГУК ЯК ЧАСТИНА МОВИ

Вправа 543

І. Спишіть речення, підкресліть емоційні вигуки хвилястою лінією, а волевиявлення – прямою.

I. – Єт, багато казати, та мало слухати, – хмуріють очі майстра (М. Стельмах). 2. Боже мій, та де ж вона та дорога? Лишенько! Збився Івашко з дороги (Олена Пчілка). 3. Летімо, друзі, вдалеч навмання. Ану, подайте білого коня! (П. Перебийніс). 4. Ай! Як тут гарно (М. Коцюбинський). 5. Цить! Хай говорить серце (Леся Українка). 5. Ну, сину, підемо, поки не стемніло (С. Васильченко). 6. Ой, скільки

тих пісень-легенд довелося мені почути (О. Огульканський). 7. ОX, і щуки ж на річці на Конці! А на Басанці! А на Дніпрі! (Остап Вишня).

II. Вдалеч – прислівник.

Навмання – прислівник.

Стемніло – дієслово.

Вправа 544

О, яка ти гарна сьогодні! (Захоплення.) О, люди добрі, що ж це відбувається?! (Переляк.) О, хто до нас завітав! (Здивування.) О, цього ще бракувало, й так роботи багато. (Обурення.) О, лиш подивіться на кого він схожий. (Насмішка.)

Вправа 545

1. Ой Боже, які гарні квіти. 2. Ой, пустіть мене, пустіть! 3. О, як я хочу до моря. 4. Овва, магазин уже зачинили. 5. Лишенько, зіпсував останній диск. 6. Ой, на морі

знялася буря. 7. Ану не треба так дивитися.

Вправа 547

І. 1. Не кричи “Ау“, доки не вийшов з лісу (нар. творчість). 2. “Ай” казати не поспішай. 3. У роботі “ОХ!”, а їсть за трьох (Нар. творчість). 4. Твоє журливе “КУ-КУ” спливало, як сльози по плакучій березі, і змивало мою утому (М. Коцюбинський). 5. Креслять тригонометричні фігури високо в небі запізнілі журавлі, запитуючи своїм “Кру-кру“: – Чуєш, брате мій, товаришу мій? Відлітаємо! (Остап Вишня). 6. І от я на перед азі. Став. Серце Тьох-тьох-тьох! (Остап Вишня).

II. ВИГУК ЯК ЧАСТИНА МОВИ

Вправа 548

I. 1. Ой (вигук виражає почуття), що се? Світло згасло? Ніч настала? (Леся Українка). 2. Ой (частка надає лише певного емоційного відтінку) високо сонце в яснім небі стало, гаряче проміння та й порозсипало (Леся Українка). 3. Ой (частка надає лише певного емоційного відтінку) біжи, біжи, досадо, не вертай до хати, не пущу тебе колиску синові гойдати (В. Симоненко). 4. О (частка надає лише певного емоційного відтінку) незгасная зоре, о (частка надає лише певного емоційного відтінку) Києва кручі! О (частка надає лише певного емоційного відтінку) рідна земле, о (частка надає лише певного емоційного відтінку) гомін Дніпра! (П. Усенко). 5. О (вигук виражає почуття), якби-то я міг повернути неповторную юність мою (В. Сосюра). 6. Ну (частка надає лише певного емоційного відтінку) й смачні вареники з медком! – прицмокнув дідусь (Б. Комар). 7. Ну (вигук виражає почуття), як таки, щоб воля – та пропала? (Леся Українка).

II. Ой, (вигук) не поспішай так швидко, я тебе ніяк не наздожену. Ой (частка) що ж це робиться на білому світі?

Вправа 549

І. 1. Ой (вигук), піч моя (звертання), піч (звертання)! Коли б (частка) я на (прийменник) тобі, а (сполучник) ти на (прийменник) коні, славний був би (частка) козак з (прийменник) мене (нар. творчість). 2. А (частка) потім як зареву: – Ой, (вигук) рятуйте! (Остап Вишня). 3. Весно, ох (вигук) довго ж (частка) на (прийменник) тебе чекати (І. Франко). 4. Ах (вигук) ви, мрії ви милі (звертання), дитячі, як (сполучник) обличчя за (прийменник) дальнім вікном (В. Сосюра). 5. Боже! (вигук) Яке (сполучник) прекрасне, сповнене великих звершень життя на (прийменник) неї чекає (В. Врублевська). 6. Агов! (вигук) Де ви? Агов-гов-гов (вигук) (Остап Вишня). 7. І (частка) сорока: “Скре – ке – ке!(звуконаслідувальне слово) – Прилетіла. – Що таке?” (Д. Білоус).

II. Б (частка), на (прийменник), а (сполучник), на (прийменник), би (частка), А (частка), ж (частка), на (прийменник), як (сполучник), за (прийменник), яке (сполучник), на (прийменник), і (частка).

Вправа 551

1. ” Ну, що – знайшов? Ш-ш-ш!” – кепкуючи шарудить очерет. 2. Ах! Яка ж ти, лисочко, довірлива. 3. Ех, якби в наших оркестрах з такою пристрастю грали оркестранти, – які були б симфонії! (Із творів Остапа Вишні)

Ех – вигук, виражає почуття жалю.

Ах – вигук, виражає почуття здивування.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ВИГУК ЯК ЧАСТИНА МОВИ - ГДЗ з мови