ВИШИВАННЯ. ОЗДОБЛЕННЯ ВИРОБУ. “СЕРВЕТКА ДЛЯ МАМИ”

Урок 29. ВИШИВАННЯ. ОЗДОБЛЕННЯ ВИРОБУ. “СЕРВЕТКА ДЛЯ МАМИ”

Мета: удосконалювати виконання швів “уперед голку” та “назад голку”; навчити оздоблювати серветку; закріпити навички роботи з голкою; розвивати творчі здібності; виховувати акуратність, повагу до матері, українських народних традицій.

Обладнання: тканина для вишивання (канва) 15×15 см; нитки для вишивання; ножиці; голка в гольнику; демонстраційний матеріал [серветки, оздоблені вишивкою; рушники); мультимедійна дошка.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1.

Привітання

Пролунав уже дзвінок,

Починається урок.

Побажаю всім натхнення.

За роботу, в добрий час!

2. Перевірка готовності до уроку

3. Упорядкування робочих місць

II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення теми та мети уроку

Учитель. Сьогодні ми будемо займатися вишивкою: оздобимо серветки швами “вперед голку” і “назад голку” та зробимо подарунок для мами.

2. Розповідь учителя

– Українська вишивка – один із видів народного декоративного мистецтва українців; орнаментальне або сюжетне зображення на тканині, шкірі, виконане різними ручними

або машинними швами; один із найпоширеніших видів ручної праці українських жінок і, зокрема, дівчат. Вишивку вживають в українському народному побуті передусім на предметах одягу, здебільшого на жіночих і чоловічих сорочках. Крім того, вишивки поширені на предметах домашнього вжитку – таких, як наліжники, обруси, наволочки, рушники тощо.

ВИШИВАННЯ

Історія народної вишивки в Україні сягає своїм корінням у глибину віків. Дані археологічних розкопок та свідчення мандрівників і літописців доводять, що вишивання як вид мистецтва в Україні існує з незапам’ятних часів. Вишивкою, за свідченням Геродота, був прикрашений одяг скіфів. Знайдені на Черкащині срібні бляшки з фігурками чоловіків, що датуються VI ст., під час дослідження засвідчили ідентичність не лише одягу, а й вишивки українського народного костюма XVIII-XIX ст. Арабський мандрівник X ст. н. е. у своїх розповідях про русів зазначає, що вони носили вишитий одяг. На жаль, пам’ятки української вишивки збереглися лише за останні кілька століть, але й цього достатньо, щоб виявити, що елементи символіки орнаментів української вишивки збігаються з орнаментами, які прикрашали посуд давніх мешканців території України доби неоліту, трипільської культури.

Вишиванням споконвіку займалися жінки, які з покоління в покоління передавали найтиповіші, найяскравіші зразки орнаменту, кольору, вишивальну техніку. Вишивки, передаючи характерні ознаки місцевості, різняться між собою орнаментом, технікою виконання та гамою барв.

Протягом багатьох віків безпосередній конкретний зміст символів на вишивках утрачався, але традиції використання їх не зникли. За мотивами орнаменти вишивок поділяються на три групи: геометричні, рослинні, зооморфні (тваринні) й відображають елементи символіки стародавніх вірувань, культів.

Геометричні орнаменти, наприклад, притаманні всім видам народного мистецтва і всій слов’янській міфології. Різноманітні кружальця, трикутники, ромби, кривульки, лінії, хрести символічно відображали уявлення наших пращурів про світобудову, тому їх значення відповідне. На основі стародавніх космологічних символів у народі створено свою систему назв, зокрема: “баранячі ноги”, “кучері”, “гребінчики”, “кривульки”, “сосонка”, “перерва” тощо.

В основі рослинного орнаменту – культ поклоніння природі, рослині. Крім поширеного символу “дерево життя”, що зображають стилізовано у формі листочків або гілок, у вишивках з рослинним орнаментом популярні стилізовані зображення Берегині, такі мотиви, як “виноград” – символ добробуту, щасливого одруження; “барвінок” – символ кохання тощо.

– Сьогодні ми прикрашатимемо серветку квітами.

Символічні значення квітів

Троянда червона – здоров’я;

Троянда біла – чистота душі;

Троянда жовта – багатство;

Братики польові – вогонь і вода;

Лілея водяна – дівоча краса;

Волошка – хлоп’яча врода;

Півники – звістка;

Конвалія – повернення щастя;

Папороть – щирість;

Рута запашна – очищення;

Барвінок – світлі спогади.

КВІТИ

Які дивовижні ці квіти,

У кожній чарівність своя.

Всі різні, та й що говорити –

У квіти закохана я.

Дивитись годинами можна

На ніжні пелюстки в росі.

Дивує і радує кожна,

А щастя дарують усі.

Н. Красоткіна

– Прикрашання (оздоблення) виробів із тканини поширене в Україні з давніх-давен. Люди намагалися відтворити у рисунках та вишивках красу природи. Мабуть, так з’явилися квітчасті рушники.

Мультимедійна презентація

Учитель демонструє рушники з квітковими візерунками.

– Рушниками прибирали сільські господи. На такий рушник клали хліб – сіль, коли зустрічали дорогих гостей. Рушник мав три візерунки.

Хрещатий барвінок слався по ньому. Голуб із голубкою туркотіли на його білому полотні. Дикі звірята сиділи парами. А ще на сорочках та рушниках вишивали вишневе дерево, що символізувало найдорожчу для кожного людину – маму.

Та найбільшої уваги і любові зажила у вишивальниць калина. Можливо, через те, що про калину складено багато пісень, а вишивання завжди супроводжується піснею. А можливо, й тому, що калину цінували в Україні як символ дівочої краси, ознаку духовного світу, спадщини, Берегині, як символ материнської любові та мудрості. Українська народна вишивка набула широкого визнання. Кожна вишита річ виготовлялася власноруч і несла із собою тепло людських рук.

Фізкультхвилинка

Час настав нам спочивать.

Тож піднімем руки вгору,

Ніби глянемо на зорі.

А тепер всі руки в боки,

Як зайчата – скоки-скоки!

Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!

Час за парти нам усім.

Руки вгору! Погойдали –

Це дерева в лісі.

Опустили і стрибнули –

Збив росичку вітер.

Руки в сторони, змахнули –

Летимо, мов птахи.

Приземлились, відпочили –

Руки-крила склали.

3. Демонстрування та аналіз зразка

1) Інструктаж учителя.

Мультимедійна презентація

– Розгляньте зразки на дошці.

Робота за підручником (с. 67)

– Виготовляємо серветку в такій послідовності.

– Шов “уперед голку” – цим швом можна вишивати лінійно або фоново, якщо використовувати маленькі стібки.

– Стібки у шві “вперед голку” можна використовувати як у горизонтальному, так і у вертикальному напряму.

Закріплення робочої нитки – протягування її в петлю. Цим способом закріплюють нитку, коли вишивають у дві або чотири нитки.

1. Складіть нитку вдвічі.

2. Складені разом кінці нитки протягніть у вушко голки.

3. Голку проколіть у тканину з лицьового боку в початковій точці шва, а з виворотного – через 2-3 нитки.

4. Протягніть нитку, залишивши на поверхні невеличку петлю.

5. Голку протягніть у петлю.

6. Затягніть стібок.

Послідовність оздоблення серветки

1. По краю серветки зробіть торочку, витягуючи ниточки.

2. На серветку простим олівцем нанесіть малюнок за зразком.

3. За розміткою прошийте швом “уперед голку” стеблинку квіточки зеленого ниткою.

4. Візьміть голку, затягніть нитку. Прошийте.

5. За розміткою прошийте швом “назад голку” листочки квіточки зеленого ниткою.

6. Доберіть кольорову нитку для квітки.

7. За розміткою прошийте швом “назад голку” саму квіточку кольоровою ниткою.

8. Пам’ятайте, що кожний шов потрібно закріплювати.

2) Повторення правил безпеки під час роботи.

Правила користування ножицями

1. Користуйтеся ножицями із заокругленими кінцями.

2. Зберігайте ножиці у спеціально відведеному для цього місці.

3. Не працюйте притупленими ножицями або ножицями з послабленим шарнірним з’єднанням.

4. Не тримайте ножиці лезом угору.

5. Не користуйтеся ножицями під час ходьби класом.

6. Не заважайте товаришам, коли вони працюють.

7. Передавайте ножиці товаришам кільцями вперед.

8. Під час різання тримайте матеріал таким чином, щоб лезами ножиць не поранити руку.

Правила користування голкою

1. Не залишайте голку без нитки.

2. Голку тримайте великим і вказівним пальцями, а підтримуйте середнім.

3. Не спрямовуйте її вістря вгору.

4. Під час роботи втикайте голку в призначену для цього подушечку. Після роботи повертайте голку в гольник.

5. Не використовуйте іржаву голку.

6. Нитку відрізайте ножицями.

III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ

Перед початком роботи двоє дівчаток розповідають вірш.

Голочка снується

По тканині білій,

Квітне візерунок

Мамі моїй милій.

Ниточка до ниточки –

Буде все до ладу:

І калини китички,

Й грона винограду.

Я хоч і маленька

Гарно ж вишиваю,

Барви веселкові

У вишиванку вкладаю!

– А тепер послухайте хлопчиків.

Синочок маленький

Для рідної неньки

Вишивав хустиночку

Та накладав краплиночки.

Подарунок він тримає

Та матусю ним вітає.

Вишив той синочок

Біленький голубочок.

Здивувався тато:

Встиг він рівно в свято!

Немає у нас дочок.

Хіба це шив синочок?

– Отже, і дівчатка, і хлопчики мають вишити дуже гарні візерунки на серветках.

Учні працюють. Учитель допомагає виконувати шви.

IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ УЧНІВ

Учитель улаштовує виставку кращих серветок, оцінює роботи.

– Для кого ви зробили ці серветки?

– У День Матері подаруйте їх своїм матусям!

V. ПІДСУМОК УРОКУ

ВЕСНА І МАМА

Якось я спитала у Весни:

– Ти чому приходиш? Поясни!

І Весна сказала прямо:

– Поспішаю я на свято Мами!

Поспішають квіти проростати,

Поспішають журавлі вертати,

Поспішає сонечко теплішать,

Поспішають діти розумнішать.

В Африці далекій, пам’ятаю,

Говорив мені Премудрий Слон,

Що якби на світі мам не стало,

То й Весни на світі не було!

Ще сказав: “Ви помічали, може,-

Кожна мама із Весною схожа”.

І відкрив мені він таємницю,

Що Весна із Мамою – сестриці…

І. Жиленко

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ВИШИВАННЯ. ОЗДОБЛЕННЯ ВИРОБУ. “СЕРВЕТКА ДЛЯ МАМИ” - Плани-конспекти уроків по праці