Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання. Аналіз тексту задачі

Тема. Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання. Аналіз тексту задачі.

Мета. Дати поняття про висловлювання, істинні та хибні висловлювання. Навчати школярів розрізняти правильні (істинні) та неправильні (хибні) висловлювання, наводити приклади істинних та хибних висловлювань, розв’язувати задачі з правильними та хибними судженнями. Вдосконалювати вміння складати алгоритм для виконавця. Формувати ІКТ – компетентності учнів та ключові компетентності для реалізації творчого потенціалу дітей. Розвивати увагу, пам’ять і логічне

мислення. Розвивати інтерес до здобуття знань. Виховувати інтерес до вивчення предмета, культуру роботи за комп’ютером.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань, навичок та вмінь.

Матеріали до уроку. Підручники, робочі зошити, ручки, олівці, проектор, комп’ютери.

Зміст уроку

1. Організаційна частина.

Щоб урок нам розпочати,

Треба вголос проказати:

– Я уважний і серйозний,

Хоч іще малого зросту.

Зараз з силами зберусь,

Я нічого не боюсь.

Впевнений, кмітливий я,

Хочу здобувать знання.

2. Розвивальні завдання. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети

уроку.

Робота в зошиті

Завдання 1.

– Розгадайте ребус.

Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання. Аналіз тексту задачі

(Висловлювання).

– Чи знайоме вам це слово? Що воно означає?

– Відповідь на це та інші запитання ви отримаєте на сьогоднішньому уроці.

3. Вивчення нового матеріалу.

– Висловлювання – це думка, висловлена розповідним реченням, у якій щось стверджується чи заперечується про предмети дійсності, про їх ознаки, дії, взаємозв’язки.

“Обличчям до обличчя”

Учні розповідають один одному правило.

– Висловлювання може відповідати чи не відповідати дійсності. Інакше кажучи, бути істинним (правильним) чи хибним (неправильним).

– Наприклад, істинними є висловлювання: “У лісі живуть білки”, “Після березня настає квітень”, “4 + 4 = 8” та інші. Але якщо учень каже: “До двох додати три буде шість”, або “Доба мас 12 годин”, то ми кажемо, що це хибні висловлювання. Не всі речення є висловлюваннями. Питальні та спонукальні речення не є висловлюваннями. Справді, якщо хтось запитує: “Котра година?”. вигукує: “Яка гарна сукня!”, або мама просить доньку: “Іринко, купи, будь ласка, молока”, немає ніякого сенсу говорити про те, правильні чи хибні ці речення. Отже, такі речення не є висловлюваннями. За допомогою частки “не” можна перетворити істинне висловлювання в хибне, а хибне – на істинне. Наприклад, “Верблюди поширені в Азії” – істинне судження. Заперечення до цього твердження: “Верблюди не поширені в Азії” хибне судження. Або: “Страуси можуть літати” – хибне судження, і “Страуси не можуть літати” – істинне.

– Придумайте істинне і хибне висловлювання зі словом “море”. (“Маленькі рибки зграйками плавають у морі” – істинне висловлювання. “Море безкінечне” – хибне висловлювання.)

– Наведіть приклади істинних висловлювань. Перетворіть істинні висловлювання на хибні, використовуючи заперечну частку “не”.

4. Закріплення знань.

Робота в зошиті

Завдання 2.

– Позначте висловлювання.

Комп’ютери допомагають людям різних професій у роботі.

Алгоритм – це послідовність команд.

Хто може бути виконавцем алгоритму?

Алгоритм зображають у вигляді схеми.

Запусти на виконання програму Scratch.

Чудовий проект!

Завдання 3.

– Прочитайте висловлювання. Істинні висловлювання підкресліть червоним олівцем, а хибні – синім.

Усі дані в комп’ютері зберігаються у файлах, (ч)

Редагування тексту – це змінення його зовнішнього вигляду, (с)

Комп’ютери, з’єднані між собою, утворюють комп’ютерну мережу, (ч)

Електронна пошта призначена для обміну електронними листами, (ч)

Програма для створення малюнків називається текстовим редактором, (с)

Завдання 4.

– Обведіть ті пристрої, для яких підпис “носії інформації” буде правильним. Про пристрої, до яких не підходить цей підпис, складіть і запишіть правильне висловлювання, використовуючи заперечну частку “не”.

Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання. Аналіз тексту задачі

(Клавіатура, сканер не е носіями даних у комп’ютері.)

Фізкультхвилинка

Ми учились, ми трудились

І, напевно, вже стомились.

Тож давайте для розрядки

Зробим кілька вправ зарядки.

Раз! – підняли руки вгору.

Два! нагнулися додолу.

Три! – повернулись вправо, вліво.

На “чотири” раз присіли.

Похитали головою

Ще й притупнули ногою,

Пальчиками повертіли

І за парти тихо сіли.

5. Робота за комп’ютером.

– Сьогодні ви знову зустрінетесь з комп’ютерним виконавцем Рудим котом. навчите його змінювати колір при натисненні клавіші Пропуск.

– Але, перш ніж розпочати роботу за комп’ютером, пригадаємо правила техніки безпеки.

А) Повторення правил безпечної роботи за комп’ютером.

Логічна гра “Виправ помилку”

Один учень промовляє хибне висловлювання, а інший змінює його так, щоб воно перетворилося на істинне.

– Роботу за комп’ютером розпочинаю без дозволу вчителя. (Роботу за комп’ютером не розпочинаю без дозволу вчителя.)

– Відстань від очей до екрана монітора – 80 см. (Відстань від очей до екрана монітора – 50 см.)

Працюючи за комп’ютером, сиджу зручно. (Працюючи за комп’ютером, сиджу рівно, спираючись на спинку стільця, ноги на підлозі.)

Руки мають бути брудні і вологі. (Руки мають бути чисті і сухі.)

Працюючи за комп’ютером, сильно натискаю клавіші. (Працюючи за комп’ютером, легко натискаю клавіші.)

Самостійно усуваю неполадки в роботі комп’ютера. (Повідомляю вчителя про неполадки в роботі комп’ютера.) та ін.

Б) Інструктаж учителя щодо роботи з комп’ютерною програмою.

– Запустіть на виконання програму Scratch. Відкрийте проект, створений на попередньому уроці. Створіть алгоритм змінення кольору виконавця при натисненні клавіші Пропуск (підручник, с. 101-102). Збережіть проект.

В) Робота з комп’ютерною програмою.

Г) Релаксація (зняття зорової втоми).

Вправи дія очей – “У темряві”

Поставте лікті на стіл і щільно затуліть очі долонями. Залишайтеся в такому положенні 3-5 хвилин. Тепло рук і темрява допоможуть розслабитися. Перед очима повинно бути абсолютно чорне поле – кольорові плями або кола свідчать про напругу. Повторюйте вправу тоді, коли відчуєте, що очі втомилися.

Г) Продовження роботи з комп’ютерною програмою.

6. Підсумок уроку. Рефлексія.

Продовжте висловлювання.

Сьогодні на уроці я дізнався… .

Сьогодні на уроці я навчився… .

Мені сподобалося. .

Я не зрозумів… .

“Переплуталка”

Прочитайте вірш. Висловлювання істинні чи хибні?

Я бачив річку у вогні,

Собаку в штанях на коні.

На хаті – капелюх, не дах,

І мишку, що несе кота.

Я бачив лиса і качок.

Що в лісі ліплять пиріжок.

А ще – ведмедик лапті міряв…

Я легко так в усе повірив!

(З англійської народної поезії)

(Хибні.)

– Чому? (Висловлювання не відповідає дійсності.)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання. Аналіз тексту задачі - Плани-конспекти уроків по інформатиці