Внутрішні процеси

І СЕМЕСТР

РОЗДІЛ ІІІ

Географічна оболонка та її складові

Тема 1. Літосфера

Урок 24. Внутрішні процеси

Мета: закріпити і систематизувати знання учнів про літосферу шляхом вивчення видів руху земної кори; розкрити причини руху літосферних плит і з’ясувати наслідки цих рухів; за картою знайти райони вулканічної діяльності і поширення землетрусів; навчати працювати з картою літосферних плит; сформувати ідею про те, що земна кора постійно розвивається.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: атласи, фізична карта півкуль,

підручник, словник, таблиця “Землетруси”, контурні карти.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

1. Гра “Хто швидше”

Завдання. Кожен ряд отримує аркуш з однаковими запитаннями. Учень відповідає тільки на одне запитання. Відповідь записує

На аркуші, зазначає своє прізвище і передає своєму сусідові. Перемагає той ряд, який швидше відповість на всі запитання. Перевірка вчителем з коментарем відповідей.

1) Назвіть основні складові внутрішньої будови Землі.

2) З яких шарів складається земна кора?

3) Яким чином визначають відносний вік гірських

порід?

4) Чим мінерали відрізняються від гірської породи?

5) На які групи за походженням поділяються мінерали?

6) Як утворюються уламкові гірські породи?

7) Де використовуються паливні корисні копалини?

8) Що таке астеносфера?

9) Як позначається на фізичних картах буре вугілля?

10) Що таке літосфера?

11) Назвіть три види магматичних порід.

12) Назва найдавнішого материка.

2. Що зайве? (Відповідь аргументуйте)

1) ядро

Мантія

Літосфера

Земна кора торф

Астеносфера

2) вугілля

Алмаз

Нафта

Природний газ

3) залізні руди

Ртуть

Марганцеві руди

Титанові руди

Мармур

4) вода

Сірка

Сіль

Польовий шпат

Золото

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

Багато явищ природи можуть здаватися незвичайними і загадковими: з вершини гори вириваються хмари чорного диму і стовпи вогню, викидається розжарене каміння; з-під землі б’є фонтан води з температурою близько 100 °С; земля раптом приходить у рух, що руйнує все те, що знаходиться на поверхні. Однак ці та інші природні явища мають пояснення – треба вивчити процеси, які відбуваються всередині Землі. Сьогодні на уроці ми з вами почнемо вивчати внутрішні процеси, які впливають на зміну земної поверхні.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Високі температури внутрішніх частин Землі і величезний тиск є причиною таких явищ, як рухи літосфери і магматизм.

Бесіда

– Що таке літосфера?

– Як називаються великі блоки літосфери? Наведіть приклади літосферних плит.

– Яка різниця між материковою та океанічною літосферними плитами?

Внутрішні процеси

Літосферні плити сковзаються по шару мантії зі швидкістю 1-6 см на рік. Літосферні плити можуть рухатись назустріч одна одній або розходитись. Ці рухи визначають тільки за допомогою приладів.

Літосферні плити здійснюють повільні горизонтальні рухи. Якщо вони рухаються назустріч, то в разі зіткнення краї зминаються і утворюються гори. Так виникли Карпати, Гімалаї, Анди. Такі горизонтальні рухи літосферних плит називаються складкоутворенням (робота з малюнком підручника).

Якщо плити розсуваються, то утворюються розломи. Найбільше їх виникає на дні океанів, де земна кора тонша (робота з малюнком підручника). Місця розривів на дні океану, де утворюються нові ділянки земної кори, називають серединно-океанічними хребтами (показ на карті).

Можуть стикатися материкова й океанічна літосферні плити. Океанічна занурюється під материкову. Виникають гори, а уздовж узбережжя – глибоководні западини.

Окремі ділянки можуть повільно підніматися й опускатися по вертикалі. Повільні вертикальні коливання відбуваються, наприклад, у Скандинавії, територія Нідерландів (Північного моря) опускається до 3 мм на рік.

У разі розриву шарів гірських порід одні ділянки опускаються, інші – піднімаються, виникають скиди. Якщо скиди відбуваються обабіч ділянки, яка піднімається, утворюється горст. Якщо між двома розломами місцевість опускається, утвориться грабен (Байкал, Чорне море).

Інколи відбуваються раптові швидкі катастрофічні рухи – землетруси. Це одне з найбільш грізних явищ природи.

“О 6 годині 20 хвилин Земля здригнулася, її перша судома тривала майже десять секунд, тріск і скрип віконних рам, дверних колод, дзвін скла, гуркіт падаючих сходів розбудили сплячих: люди схопилися, відчуваючи всім тілом ці підземні поштовхи… У темряві все гойдалося, падало, з тріском провалюючись у якісь провалля, що раптом відкрилися. Земля глухо гуділа, стогнала, горбилася під ногами і хвилювалася, утворюючи глибокі тріщини. Здригаючись і похитуючись, будівлі нахилялись, по їх білих стінах, наче блискавки, зміїлися тріщини, і стіни розсипалися, завалюючи вузькі вулиці і людей посеред них важкими купами гострих шматків каменя.”

(О. М. Горький –

Землетрус в італійському місті Мессіна 28.12.1908 р.)

Катастрофічні землетруси бувають рідко – в середньому один раз на рік; великих землетрусів (некатастрофічних) буває щороку до десяти, руйнівних поштовхів до 100, струсів, що спричиняють пошкодження кам’яних споруд – до 1000.

Робота з підручником. З’ясувати причини землетрусів.

Один із катастрофічних землетрусів стався у 1960 р. в Чілі. Було зруйновано міста, шляхи, аеродроми. Катастрофічний землетрус був у 1989 р. у Вірменії.

У Таджикистані сейсмографи щороку записують до тисячі землетрусів. Тривалість кожного поштовху під час землетрусу обчислюється секундами. Але іноді поштовхи тривають з деякими перервами багато днів, місяців і навіть років. Так, землетрус у м. Верному (зараз Алмати), який почався 28.05.1887 р., тривав близько трьох років, і за цей час спостерігалося кілька сотень підземних поштовхів.

Бесіда

– Що таке сейсмограф?

– Що називається літосферними плитами?

– Як рухаються літосферні плити?

В Україні землетруси силою до 6-7 балів можливі в Карпатах і Кримських горах.

Землетруси найчастіше зароджуються в зоні зіткнення літосферних плит у період складкоутворення (робота з таблицею “Землетруси”, малюнками підручника).

Робота зі словником. Місце на глибині, де розриваються і зміщуються породи, називається гіпоцентром землетрусу. Він може знаходитися на різній глибині. Місце на Землі, яке знаходиться над осередком, називається епіцентром землетрусу.

Найбільші руйнування – в епіцентрі. За землетрусами спостерігають понад 500 сейсмічних станцій. Усі дані сейсмічні станції передають у спеціально створені наукові центри, а там вивчають епіцентри землетрусів.

Створено спеціальний атлас землетрусів, у ньому позначено райони і силу землетрусів. На сейсмічних станціях учені досліджують землетруси і шукають способи їх завбачення. Високочутливі прилади цих станцій – сейсмографи – фіксують найменші коливання земної кори. На сьогодні вдалося виявити близько 70 видів тварин, які відчувають наближення землетрусів і виразно реагують. За їх поведінкою можна передбачити наближення землетрусу.

Робота з підручником

А що буває внаслідок землетрусів в океанах?

Для оцінювання сили землетрусів користуються шкалою Ріхтера.

V. Закріплення нових знань, умінь, навичок

1. Чому літосферні плити рухаються?

2. На карті показати можливі райони виникнення землетрусів.

3. Доповнити схему і пояснити її.

Внутрішні процеси

4. Нанести на контурну карту літосферні плити.

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Домашнє завдання

– Опрацювати відповідний параграф у підручнику.

– Доробити контурну карту.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Внутрішні процеси - Плани-конспекти уроків по географії