Вода в природі та в житті людини. Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?

СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ

Урок 19

Тема. Вода в природі та в житті людини. Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?

Мета: з’ясувати властивості води, значення води в природі; розповісти про зміни станів води (твердий, рідкий, газоподібний); дослідити, куди зникає вода з калюжі; виховувати пізнавальний інтерес.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми і мети уроку

1. Вправа “Погода”

Сьогодні _______ грудня, день тижня _______. Надворі _______ погода. Небо _______. Опади _______. Вітер _______.

– Як змінилася

погода за цей тиждень?

2. Робота над загадкою

Я і хмара, і туман,

І струмок, і океан,

І літаю, і біжу,

І скляною бути можу! (Вода)

– Сьогодні ми дізнаємося, як вода перетворюється на туман, або може стати шматочком льоду, яке значення має вода в природі.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Стани води

1) Читання казки учителем.

Зібралися якось Орел, Щука і фігуристи-спортсмени та розговорилися про те, яка речовина на світі їм більше подобається.

Фігуристи. Наша речовина тверда як камінь, абсолютно прозора, на сонці блищить і іскриться – душу радує.

Щука. А я люблю рідку речовину. Вона

така пружна!

Орел. Мені подобається біла речовина, як я сам. Вона така легка! Я часто бачу її біля свого гнізда високо в горах.

2) Дослід (проводить учитель).

– Показали фігуристи свою улюблену речовину (шматочки льоду на блюдці). Показала щука своє – воду в тарілці. А Орел говорить: “У мене тут її немає, але зараз буде”.

На штативі один під одним розташовують: спиртівку – тарілку з водою – блюдце з льодом. Проводять спостереження за випаровуванням і конденсацією пари.

– Звідки на дні блюдця взялися краплі води? Чому у блюдці з’явилася вода? (Пара від киплячої води піднімалася вгору, а на холодному блюдці знову перетворювалася на воду; лід у блюдці почав від тепла танути – перетворювався на воду.)

– Засміялися радісно Орел, Щука і фігуристи. Виявляється, любили вони одну і ту саму речовину – воду, але спостерігали кожний по-різному. Вони почали всім загадувати загадку: “Донизу летить крапельками, а вгору – невидимками”. (Вода) Ми можемо спостерігати воду в трьох станах: рідкому, твердому і газоподібному.

3) Бесіда (на основі побаченого).

– Яка вода у склянці?

– Яка вода падає з хмар на землю влітку? взимку?

– Яка вода випаровується з носика чайника, що стоїть на вогні?

– Якою буває вода?

Учні складають речення, розповідають про стани води і міркують: чому взимку йде сніг; як довести, що сніг і лід – це замерзла вода; що відбувається з бурульками теплої сонячної днини; чому заборонено смоктати бурульки і сніг.

4) Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?

– Після дощу вулиці та дахи будинків мокрі, скрізь калюжі. Але з’явиться сонце – і усе висихає. Куди зникає вода? (Вона випаровується, перетворюється на невидиму пару, що розчиняється в повітрі.)

– Що відбувається з водою в річках, озерах, морях? (Вона теж випаровується.)

– Поставимо тарілку з водою і склянку з водою. Де швидше випарується вода? (З тарілки вода швидше випаровується, ніж зі склянки. Чим більше поверхня води, тим швидше відбувається випаровування.)

– Що відбувається з водою в холодну погоду? (Вона теж випаровується, але не так швидко, як у теплу.)

– Улітку на вулицю вивішують мокру випрану білизну. Що відбувається з білизною? (Вона через деякий час стає сухою.)

– Куди зникає вода? (Вона перетворилася на водяну пару, випарувалася.)

2. Води на Землі багато

1) Робота над загадкою.

Що таке: пливе і ллється,

Часом на камінь дереться,

Як немає – все всихає,

Звірі й птахи помирають? (Вода)

2) Робота за ілюстрацією.

– Якщо поглянути на нашу планету з Космосу (ілюстрація), то побачимо, що вона блакитна, адже поверхня Землі на 3/4 вкрита водою.

3) Де саме на Землі ми можемо знайти воду?

– Відгадайте загадки.

– Узимку спить, а влітку шумить (взимку по ній ходять, улітку їздять). (Річка)

– Посеред поля лежить дзеркало, скло блакитне, рама зелена. (Озеро)

– Ключем вода б’є. (Джерело, струмок)

– Де ще ми бачимо воду? (Море, океан, льодовик)

– Ніг немає, а йде, очей немає, а плаче. (Хмара)

– Води на Землі багато. Вона в морях і річках, вона застигла в льодовиках і на гілках дерев, вона парує в повітрі. (Іній)

– Але це ще не усе!

Учитель здавлює пальцями листок рослини – між пальцями з’являється вода.

– Де ще можна знайти воду на землі? (У рослинах)

– Дійсно, у листях, стеблах, плодах рослин теж міститься вода (наприклад, помідор на 95 % складається з води, огірок – з 98 % води).

У тілі тварин і людини теж є вода – 65 %. Вода є в кожній живій істоті.

Візьміть будь-який камінь із дороги – і в ньому, в його найдрібніших щілинах, міститься вода. Там, де є вода, завжди є життя. У тих місцях, де немає або замало води, люди риють колодязі, канали, створюють штучні моря і водосховища.

– Діти, ми втрачаємо цю воду щодня. Як саме? (Ходимо до туалету, пітніємо, видихаємо з повітрям)

– На добу людина таким чином утрачає до 4 літрів води. Як зарадити собі? (Потрібно пити воду.)

3. Значення води для тварин і рослин

– Що сталося б, якби в природі зникла вода? (Де немає води, там немає життя.)

– Рослинам потрібна вода? Вони п’ють? (Звісно, так.)

– Що станеться, якщо не поливати кімнатні рослини? (Вони засохнуть.)

– Чи можуть рослини, тварини і людина жити без води? (Ні. Людина може прожити без води 3 доби.)

– Чи потрібна вода тваринам?

– Для чого тварини використовують воду?

На дошці – ілюстрації: кит, риби, бобер, боброва хата.

– Багато тварин мешкають у воді. Бобер споруджує собі будинок посеред водойми з підводним входом – це захист від хижаків.

Кит на повітрі був би роздавлений власною масою. Тільки у воді може він знайти потрібну кількість їжі.

Жаби народжуються у воді та мешкають біля неї та в ній.

Висновок. Вода необхідна всім живим істотам. Рослини, тварини і люди п’ють воду для того, щоб постійно оновлювати її запаси в організмі. Без води живий організм гине. Для деяких тварин (наприклад, риб), вода, крім усього, є єдиним місцем життя. Без води не можуть жити рослини.

4. Використання води людиною

– З давніх часів люди використовують річкові та морські шляхи для плавання і перевезення вантажів. Силу води люди вже давно змусили служити собі. Спочатку це були водяні млини і машини. Тепер побудовані потужні гідроелектростанції.

На дошці – ілюстрація “Хвиля”.

– Скільки сили у хвилі! На висоту багатоповерхового будинку здіймаються хвилі й з ревом падають униз. Чи використовує людина цю величезну силу води? (Людина будує ГЕС і виробляє електроенергію.)

– Потрібна вода в промисловості (наприклад, в паперовій). На виробництво одного підручника витрачають 16 л (півтора відра) води. А скільки цих підручників у нашому класі, школі?

Людина повинна поливати поля, інакше загинуть овочі та злаки. Учені придумали, як зменшити кількість шкідливих газових викидів, що утворюються у двигуні автомобіля. Це можна зробити, якщо використовувати водневий двигун.

Кількість чистої води на Землі зменшується. Люди все більше використовують воду для потреб промисловості, сільського господарства і забруднюють її відходами виробництва. Учені придумали різні способи очищення води.

– Сьогодні вранці ви всі використовували воду?

– Яку властивість води ви використовуєте, коли миєте руки, посуд? (Вода потрібна не лише для пиття і приготування їжі, але й для підтримання чистоти нашого тіла, посуду, одягу, житла.)

– Пам’ятайте: воду потрібно берегти! На земній кулі вже є території, де воду продають, оскільки її бракує.

Висновок. Вода дуже потрібна і людині, і рослинам, і тваринам. Отже, потрібно охороняти, берегти її, не забруднювати, використовувати дбайливо.

>> Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

1. Бесіда

– У якому стані може перебувати вода? (Рідкому, газоподібному, твердому)

– Що станеться з водою у блюдці, якщо ми поставимо її біля гарячої батареї? (Вона випарується.)

– Що станеться з водою у блюдці в морозильній камері? (Вона замерзне.)

– Що станеться з водою, якщо ми витягнемо блюдце з морозильної камери? (Вона знову стане рідкою.)

2. Визначення речовини за її властивостями

– Непрозорий, білий, рихлий, позбавлений смаку, швидко тане в теплі. (Сніг)

– Непрозорий, білий, твердий, солодкий, швидко тане у воді. (Цукор)

– Прозорий, безбарвний, твердий, слизький, крихкий, в теплі тане повільно. (Лід)

– Прозоре, безбарвне, тверде, слизьке, крихке, не тане. (Скло)

3. Робота над загадками

– Яку воду можна носити у решеті? (Сніг)

– Сидить дід за подушками і стріляє галушками. (Град)

– “Що це? Що це? – всі кричать, –

Білі мухи он летять!” (Сніг)

– Скатертина біла весь світ накрила. (Сніг)

– Узимку горою, а літом водою. (Сніг)

– Текло, текло, та і лягло під скло. (Вода і лід)

– І в огні не горить, і в воді не тоне. (Лід)

– Під яким кущем ховається заєць, коли йде дощ? (Під мокрим)

– Без чого не буває криниці? (Без дна)

– У який горщик не можна налити воду? (У повний)

– Синя, соковита, на дереві росте,

А “с” на “з” змінити –

Великий дощ впаде. (Слива – злива)

– Якщо із “з” візьмеш це слово,

Великий дощ впаде раптово.

Як тільки “з” на “с” заміниш,

Між фруктами мене зустрінеш. (Злива – слива)

4. Гра “Встав потрібні слова”

– Вода буває у… станах.

– Коли холодно, вода…

– Коли кипить чайник, з його носика виходить…

– Вода… сіль і цукор.

– Вода… пісок, камінчик, цвях.

– Вода потрібна…

V. Підсумок уроку

– Де зустрічається вода в природі?

– Чи можуть жити без води рослини, тварини?

– У яких трьох станах може перебувати вода?

– Які властивості води ви знаєте?

– Які загадки запам’ятав?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вода в природі та в житті людини. Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі? - Плани-конспекти уроків по натурології