Вовняні костюмні тканини

Матеріалознавство швейного виробництва

АСОРТИМЕНТ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

КОСТЮМНІ ТКАНИНИ

Вовняні костюмні тканини

Вовняні костюмні тканини випускають чисто – та напіввовняними – змішаними, з добавленням волокон лавсану (до 40%), нітрону (до 50%), віскози (22-78%), а також з суміші трьох видів волокон: Шрс+Лс+Віс; Шрс+Нітр+Віс. Чистововняні тканини можуть містити 2-8% хімічних волокон (переважно капрону), що надає тканинам більшої міцності, пружності, формостійкості та зносостійкості. За структурою пряжі тканини поділяються на

камвольні та тонкосуконні. За забарвленням їх випускають гладкофарбованими, строкатими, меланжевими, меланжево-строкатими та з кольоровими просновками. Збільшується випуск тканин з пряжі з різними зовнішніми ефектами (з кольоровими відрізками, непсом), тканин типу фланелей меланжевих, а також тканин з тональними клітинками. Найбільшу частку в асортименті складають камвольні тканини, які виробляють комбінованими поздовжньо смугастими, креповими, простими та похідними від них переплетеннями.

До класичних камвольних тканин належать такі тканини, як бостони, крепи, шевйоти, які завжди випускають гладкофарбованими,

а також трико, які можуть бути строкатими, меланжевими, меланжево-строкатими, з кольоровими просновками та іноді гладкофарбованими.

Бостон – чистововняна добротна рівнощільна тканина саржевого переплетення. Виробляють бостони зі скрученої пряжі лінійної щільності 31 текс х 2 в основі та в утоку; з відносною щільністю 100-110%, поверхневою щільністю близько 240 г/м2. Бостони схильні до лоску при тривалому носінні в місцях, які піддаються інтенсивному тертю. Всі способи усунення такого блиску дають тимчасовий ефект.

Крепи – це група нерівнощільних тканин крепових, діагоналевого або атласного переплетень, з дрібним подвійним рубчиком під кутом 75-78 або 30; їх випускають чисто – та напіввовняними, з тонкої та напівтонкої скрученої пряжі в основі та в утоку лінійної щільності: 22,2 текс х 2; 19,2 текс х 2; 15,6 текс х 2; з відносною щільністю по основі – 90-130%, по утоку – 70-80%; поверхневою щільністю 292-352 г/м2. Крепи характеризуються високою пружністю, формостійкістю, добрим драпіруванням, приємним блиском, глибокими тонами забарвлення. При пошитті виробів труднощів не викликають, але погано зпрасовуються та відтягуються. Використовують крепи для виготовлення масових ділових костюмів.

Шевйоти – це недорогі напіввовняні тканини саржевого переплетення зі скрученої пряжі підвищеної товщини і в основі і в утоку; з відносною щільністю ниток 84-92% по основі та 58-61% по утоку; поверхневою щільністю 306-310 г/м2. Зміст вовни в шевйотах – 32-63%. Зовні шевйоти нагадують бостон, але мають більшу ворсистість поверхні. Вони характеризуються підвищеною жорсткістю, міцністю, середньою пружністю та недостатньою стійкістю до стирання. При пошитті виробів виникають деякі труднощі, пов’язані з високим обсипанням тканин, вироби з шевйотів погано зпрасовуються та відтягуються при ВТО. Використовують шевйоти для виготовлення повсякденних недорогих костюмів та відомчого форменого одягу.

Трико – це група щільних строкатих, меланжевих та гладкофарбованих тканин, які виробляються переважно комбінованими переплетеннями зі скрученої пряжі середньої лінійної щільності в основі та в утоку. їх випускають чисто – та переважно напіввовняними; тканини дуже різноманітні за структурою та забарвленням. Технологічні властивості трико визначаються змістом волокон вовни у складі тканини. Чистововняні трико не викликають труднощів при пошитті, але важко піддаються волого-тепловим обробленням. Наявність поздовжніх смуг ускладнює процеси розкладки лекал. Використовують трико для виготовлення ділових масових костюмів.

Тонкосуконні тканини, на відміну від камвольних, мають більшу масу, товщину, ворсистість. В дану групу входять тканини, які вироблені з тонкої, напівтонкої та напівгрубої короткої вовни апаратного прядіння. Випускають їх переважно напіввовняними. Класичні тканини: сукна, шевйоти, трико та інші.

Сукна – це група щільних, сильно увалених тканин з войлоковидним застилом на поверхні, який повністю закриває малюнок ткацького переплетення. Виробляють сукна полотняним, ріже – саржевим переплетенням; гладкофарбованими або меланжевими, вони можуть бути чистововняними з тонкої вовни та напіввовняними з тонкої та грубої вовни в суміші з іншими волокнами. Зміст вовни в сукнах – 60-80%. Сукна випускають з відносною щільністю ниток 45-70%) по основі та 75-80% по утоку; поверхневою щільністю 320-450 г/м2. Деякі сукна ворсують, ворс підстригають та запресовують гак, що волокна ложаться в одному напрямку і роблять поверхню тканини гладкою, з легким блиском та більш глибоким відтінком забарвлення. Сукна характеризуються високою пружністю, одяг з них добре зберігає форму. В процесі пошиття труднощі не виникають, але сукна погано піддаються волого-тепловим обробленням. Використовують сукна переважно для виготовлення форменого відомчого одягу.

Шевйоти тонкосуконні – це група гладкофарбованих напіввовняних тканини саржевого переплетення, у яких завдяки невеликій валці та низької стрижки ворсу добре проглядається малюнок ткацького переплетення. Виробляють шевйоти з однонониткової віскозно-вовняної пряжі, або з використанням бавовняної пряжі в основі. Шевйоти на відміну від сукон менш пружні, легко розтягуються, особливо по діагоналі, що ускладнює процеси настилання, а також приводить з часом до втрати початкової форми виробу. Використовують їх для недорогих чоловічих костюмів, форменого одягу для службовців залізної дороги, метрополітену.

Трико – це група строкатих напіввовняних тканин, які виробляють полотняним, саржевим та комбінованими переплетеннями з незначною валкою, внаслідок чого поверхня тканини ворсиста, але малюнок переплетення добре проглядається. Крім того, трико випускають меланжевими та гладкофарбованими, з кольоровими просновками та без них. Виробляють трико з апаратної вовняної пряжі, яка містить хімічні волокна (лавсан, віскозу, нітрон). Тонкосуконні трико при пошитті труднощів не викликають, не обсипаються та не прорубуються, але вони погано піддаються формуванню при волого-теплових обробленнях. Малюнок трико в смужку або клітинку потребує ретельної розкладки лекал при розкрої.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вовняні костюмні тканини - Матеріалознавство