Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично). (Вправи 163-167)
Тема. Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично). (Вправи 163-167).
Мета. Вчити школярів добирати прикметники для найточнішого вираження думки: показати роль прикметників найвищого ступеня у мовленні.
Обладнання: книги В. Нестайка “Казкові пригоди і таємниці”, прислів’я, мовний матеріал.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
Вправа “Крісло автора”.
Діти зачитують власні розповіді про
III. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Вибірковий диктант.
– Випишіть прикметники у стовпчик. (Вчитель читає уривок з повісті-казки “В Країні Місячних Зайчиків” із книги В. Нестайка “Казкові пригоди і таємниці”.)
…Сьогодні вранці Нуся була не в настрої. Бо наснився їй сон – дивний і тривожний… Буцімто стоїть вона вночі у страшному темному лісі. Поряд з нею маленький дідок, осяяний місячним сяйвом, що пробивається крізь віти. Дідок у червоному крислатому капелюсі, на ногах чоботи з високими халявами. І сорочка-вишиванка біла. І борода, й вуса сиві. Тому й видно його добре у темному
– До кожного прикметника доберіть іменник (можна використати іменники з казки або дібрати інші).
2. Каліграфічна хвилинка.
Кк Дд Шш кр до шл жк ще
Краще добра стежка, ніж поганий шлях.
– Як ви розумієте зміст цього прислів’я?
– Знайдіть у прислів’ї прикметники. З якими іменниками вони зв’язані? (Добра стежка, поганий шлях.)
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
– На сьогоднішньому уроці ми продовжимо працювати над прикметником і вчитимемось добирати прикметники для найточнішого вираження думки.
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Рубрика “Слово про слово”.
Клу? ня – будівля для зберігання снопів, сіна, полови та для обмолочування врожаю.
Вирина? ють – з’являються.
2. Робота в парах (вправа 164).
– Прочитайте текст. Оберіть з довідки найвлучніші прикметники за змістом.
– Спишіть текст. Обміняйтеся зошитами для взаємоперевірки.
– Поясніть орфограми у словах із пропущеними буквами.
3. Фонетично-орфографічна хвилинка (за вправою 165).
– Прочитайте вірш і назвіть у ньому прикметники.
– Які з них мають префікси?
– Простежте, як утворився прикметник найкращий.
– Спробуйте пояснити, як утворилися прикметники.
Найспритніший: спритний – спритніший – найспритніший.
Найясніший: ясний – ясніший – найясніший.
– Правильно вимовляйте і пишіть слова, подані у таблиці на с. 104. Складіть речення із цими словами.
Вчитель повинен зазначити, що такі форми прикметників характерні для української мови і вживати замість них сполучення слів “самі кращі” або інші – неправильно.
4. Самостійна робота (за вправою 166).
А) Ознайомлення з текстом і завданнями вправи.
Б) Списування тексту.
– Підкресліть прикметники хвилястою лінією, а пов’язані з ними іменники – прямою.
– Визначте число прикметників, а в однині – ще й рід.
В) Висловлення почуттів від тексту вправи.
Г) Самостійне опрацювання правила про утворення прикметників найвищою ступеня (с. 86).
5. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
VI. Підсумок уроку.
1. Мозковий штурм.
– Розкажіть все, що ви знаєте про прикметник.
2. Гра “Перетвори прикметник на іменник”.
Радий, тихий, сумний, хоробрий, добрий, зелений, залізний, пташиний.
– Назвіть рід прикметників.
– Назвіть рід утворених іменників.
VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 86 – правило, с. 87 – вправа 167.