Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично)
Урок 52
Тема. Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично)
Мета: практично ознайомити дітей із ступенями прикметників, розширити уявлення дітей про прикметник, вчити використовувати ступені прикметників у мовленні; розвивати мовлення дітей шляхом навчання доцільного використання прикметників у мові; виховувати патріотизм, любов до України.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
Вправу 201 перевірити шляхом індивідуального
– Який із текстів є найвдалішим? Чому?
– Що ви можете розповісти про вживання прикметників у різних типах тексту?
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Хвилинка чистопису (підручник, с. 103)
Село Вербівка потонуло у вербах.
– Порівняйте написане вами із зразком.
– Підкресліть буквосполучення, які вийшли у вас не дуже добре.
– Протягом однієї хвилини спробуйте вдосконалити свої вміння.
– У кого вийшло краще, ніж на початку?
– Визначте частини мови у цьому реченні. Якої частини мови тут немає?
– Доберіть прикметники до слова вербах.
–
– Доберіть прикметник, у складі якого є префікс.
III. Оголошення теми і мети уроку
– Сьогодні ми розширимо уявлення про прикметник, дізнаємось, як можуть бути пов’язані значення прикметника і його будова.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Пошуково-аналітична робота із вправою 207 (колективно)
У завданні 2 – створити ланцюжки.
– Поміркуйте, як зміни у будові вплинули на значення прикметників.
2. Гра “Поспішай – запам’ятай”
– Зверніть увагу на слова, записані у рамочці на с. 103.
Доцільно прочитати їх вголос, колективно, у парах, мовчки протягом 2-3 хвилин.
Потім запропонувати записати слова по пам’яті. Для одного прикметника бажано утворити “ланцюжок ступенів”.
– Усно складіть речення з одним із прикметників.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота у парах. Вправа 206
– Поясніть вибір прикметників.
2. Самостійна робота. Вправа 209
Завдання 2, 3 перевірити усно фронтально.
VI. Підсумок уроку
1. Гра “Асоціації”
– Я називаю іменник, а ви до нього добираєте прикметник різних ступенів порівняння.
Мама – … (рідна, рідніша, найрідніша)
Бабуся – …
Україна – …
Весна – …
– А для чого потрібні ступені прикметників у мові?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Вправа 213.