ВПРАВИ НА ДОЦІЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У МОВЛЕННІ
Урок 47. ВПРАВИ НА ДОЦІЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ
У МОВЛЕННІ
Мета: практично ознайомити учнів із ступенями порівняння прикметників; провести спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без уживання термінів);вчити використовувати ступені прикметників у мовленні; збагачувати словниковий запас; формувати мовленнєві навички; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 162, с. 85)
– Прочитайте розповідь,
– Це художній текст чи науково-популярний? Обгрунтуйте свою думку.
– Які прикметники ви використали у своїй розповіді? Назвіть їх.
2. Каліграфічна хвилинка
В в ел ер ів ул
Село Вербівка потонуло у вербах.
– До яких частин мови належать слова, подані в реченні?
– Якої з вивчених частин мови тут немає?
– Додайте прикметники до іменників. (Невеличке село Вербівка потонуло у зелених вербах.)
– Яке речення у вас вийшло? Прочитайте його.
– Розберіть за будовою ці прикметники.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми розширимо уявлення
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем. Вправа 165 (с. 86)
– Прочитайте виразно вірш.
– Назвіть прикметники, які зустрілися вам у цьому вірші.
– Розгляньте, як утворився прикметник найкращий.
– Які зміни у будові вплинули на значення прикметників?
2. Робота над словами в рамці (с. 86)
– Спробуйте пояснити, як утворилися прикметники найспритніші, найясніші.
Мовчазне читання слів учнями
– Хто бажає правильно прочитати слова в рамці?
– Запишіть ці слова з пам’яті.
– Для одного з прикметників другого стовпчика утворіть “ланцюжок ступенів”.
– Складіть речення з одним із прикметників.
3. Самостійна робота. Вправа 1 бб (г. 86-87)
– Самостійне читання тексту учнями.
– Усне виконання першого завдання до тексту.
– Списування тексту з граматичним завданням.
– Перевірка виконаної роботи.
– Назвіть словосполучення прикметника з іменником.
– Який прикметник уживається в множині? (Найласкавіші)
– Який рід мають прикметники, вжиті у тексті в однині?
4. Фізкультхвклинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити:
Раз – підняти руки вгору,
Два – нагнутися додолу,
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги.
Три, чотири – прямо стати,
Будем знову починати.
Хто зуміє присідати
І ногам роботу дати?
Раз – піднялись, два присіли,
Хай мужніє наше тіло.
Хто втомився присідати,
Може вже відпочивати.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над загадками і прислів’ями. Вправа 163 (с. 55)
– Прочитайте і відгадайте загадки.
– Прочитайте прислів’я і поясніть їх зміст.
– Знайдіть у записах прикметники-антоніми.
– Спишіть прислів’я, підкресліть у них прикметники.
2. Робота в парах. Вправа 164 (с. 85)
– Прочитайте текст, доповнюючи його прикметниками з довідки. Словникова скарбничка
– Поясніть значення слів: клуня, виринають.
– Які букви ви вставите в словах з пропущеними буквами?
– Обгрунтуйте правопис цих слів за допомогою правила.
– Назвіть головні члени у першому реченні.
3. Розвиток зв’язного мовлення
– Опишіть український вишитий рушник, використовуючи подані прикметники.
Лляний, тонкий, білий, полотняний, український, дорогий, простий, красивий, кольоровий, червоний, чорний, народний, рослинний орнамент.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Про що дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Чого навчилися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 167, с. 87.