Вулкани. Джерела. Гейзери

РОЗДІЛ 3 ГЕОГРАФІЧНА ОБОЛОНКА

Тема 1. Літосфера

§ 25. Вулкани. Джерела. Гейзери

Пригадайте

Що називають внутрішніми процесами Землі? (Див. § 23.)

Вулкани – виходи речовини мантії на земну поверхню. Для більшості людей вулкан (походить від латинського слова “вулканус”, що означає “вогонь, полум’я”) – це вогнедишна гора. Проте він може мати вигляд тріщини або каналу на поверхні суходолу чи на дні океану. Таким каналом, що називається жерло, до земної поверхні під величезним тиском піднімається розплавлена речовина

мантії – магма (з грецької це означає “густа мазь”). Жерло закінчується чашоподібною лійкою – кратером (мал. 63), який заповнений лавою. Так називають магму, вивержену на поверхню. Переміщення магми з надр Землі на поверхню називають вулканізмом.

Географія культури

Вулканізм за Біблією. У Біблії читаємо: “…а гора та горіла огнем аж до самих небес, а при тому була темрява, хмара та мряка”. Або таке: “…і знялися громи та блискавки, і густа хмара над горою та спільний голос сурми! …А гора Сінай – уся вона димувала через те, що Господь зійшов на неї в огні. І піднявся дим її, немов дим вапнярки,

і сильно затремтіла вся гора…”.

Вулкани. Джерела. Гейзери

Мал. 63. Будова вулкана

Виверження вулкана супроводжується сильними вибухами, із кратера разом із лавою виривається вогняна суміш газів, попелу, водяної пари, великих уламків гірських порід – вулканічних бомб (мал. 64). Упродовж багатьох мільйонів років із шарів застиглої лави формуються вулканічні гори. Часто вони досить високі і мають форму конуса з кратером на вершині. На схилах великих вулканів можна виявити бічні кратери.

Наука стверджує

Вулкани сприяли зледенінню Землі. Під час вулканічних вивержень в атмосфері утворюються хмари з газів і попелу. Вони діють як своєрідний екран, що перешкоджає нагріванню земної поверхні сонцем. Так, після вулканічних вивержень у 1982 р. гори Ель-Чичон у Мексиці і в 1991 р. вулкана Пінатубо на Філіппінах середня температура на земній кулі знизилась на 0,5-1,0 °С. У далекому минулому Землі саме сильні виверження вулканів могли спричинити зледеніння.

Вулкани. Джерела. Гейзери

Мал. 64. Виверження вулкана (1); потоки лави (2); вулканічна бомба (3)

Вулкани. Джерела. Гейзери

Мал. 65. Діючий вулкан Тейде на о. Тенерифе

На земній кулі налічують до 850 діючих вулканів (мал. 65). Щорічно на планеті стається понад 30 вулканічних вивержень. Лише у XX ст. на Землі зареєстровано понад 1500 вивержень. І їхня кількість збільшується, що свідчить про посилення активності земної кори.

Є вулкани, про виверження яких не збереглось ніяких відомостей. Про їхнє активне життя в минулому свідчать конусоподібна форма гори та кратер на вершині. Це згаслі вулкани.

Вулкани здебільшого виникають на межі літосферних плит, утворюючи величезні за протяжністю вулканічні пояси. Місця розташування вулканів часто майже збігаються з епіцентрами землетрусів.

Гарячі джерела та гейзери – виходи па земну поверхню підземних вод, пов’язані з вулканізмом. Гарячими зазвичай називають

Джерела, температура води яких сягає 50-90 °С. Вони нагріваються від розжареної магми, яка підходить близько до поверхні. Вода з гарячих джерел містить у розчиненому вигляді різні солі й гази. Тому вона має лікувальні властивості.

Гарячі джерела – спокійне витікання води з тріщин земної кори. Гейзери – це джерела, які під тиском пари викидають фонтани гарячої води (мал. 66). Найбільше гарячих джерел і гейзерів в Ісландії – близько 700. Саме тут і народилося слово “гейзер”, що у перекладі з ісландської означає “хлинути, фонтанувати”.

Багато гарячих джерел, серед яких і гейзери, є у Росії (на Камчатці), у США (Йєллоустонський національний парк). Зазвичай гейзери фонтанують через певні проміжки часу, інколи викидаючи воду дуже високо. Так, гейзер Велетень на Камчатці через кожні п’ять-шість годин утворює водяний струмінь діаметром 3 м і заввишки 40-50 м. Північноамериканський гейзер “Старий служака” через кожні 65 хвилин виштовхує водяний стовп на висоту 80 м.

Вулкани. Джерела. Гейзери

Мал. 66. Гейзер

Погляд у минуле

Неправильна назва. Коли в XI ст. на острові Ісландія з’явилися перші мешканці, вони заснували у зручній бухті місто, яке назвали Рейк’явік, тобто “бухта, що димить”. їм здалося, що вони бачать ніби дим над суходолом. Насправді на цьому острові багато гейзерів і гарячих джерел, від яких угору піднімається гаряча пара.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 6 (продовження)

Позначення на контурній карті сейсмічних поясів і вулканів

Позначте Тихоокеанський, Середземноморський і Атлантичний сейсмічні пояси, а також вулкани: Ключевська Сопка, Везувій, Кракатау.

ПІДСУМКИ

– Вулканізм – виходи речовини мантії на земну поверхню.

– Гарячі джерела, гейзери – виходи на земну поверхню підземних вод, пов’язані з вулканізмом.

– Вулкани утворюють вулканічні пояси.

Запитання і завдання для самоперевірки

Корінне населення Америки подекуди й тепер не використовує гарячі джерела. Адже, згідно з давнім віруванням, водою, яка закипає у вулканах, боги прали свій одяг. Поясніть, де в Америці могло б з’явитися таке повір’я.

Чому місця розташування вулканів збігаються з епіцентрами землетрусів?

Що піднімається жерлом вулкана – лава чи магма?

Що називають вулканізмом?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вулкани. Джерела. Гейзери - Географія