ВЗАЄМОДІЯ ГЕНІВ – ОСНОВИ ГЕНЕТИКИ ТА СЕЛЕКЦІЇ. ЗАКОНОМІРНОСТІ СПАДКОВОСТІ

Біологія – універсальний довідник

ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ

ОСНОВИ ГЕНЕТИКИ ТА СЕЛЕКЦІЇ. ЗАКОНОМІРНОСТІ СПАДКОВОСТІ

ВЗАЄМОДІЯ ГЕНІВ

Відношення між генами й ознаками досить складне. В організмі не завжди один ген визначає тільки одну ознаку і, навпаки, одна ознака не завжди визначається тільки одним геном. Часто один ген може сприяти прояву відразу декількох ознак, і навпаки.

Множинна дія генів (плейотропія) – процеси впливу одного гена на формування декількох ознак. Дія гена проходить за схемою:

ВЗАЄМОДІЯ ГЕНІВ   ОСНОВИ ГЕНЕТИКИ ТА СЕЛЕКЦІЇ. ЗАКОНОМІРНОСТІ СПАДКОВОСТІ

Наприклад,

у людини ген, що визначає рудий колір волосся, зумовлює світлішу шкіру і наявність ластовиння.

Іноді гени, що визначають морфологічні ознаки, впливають на фізіологічні функції, знижуючи життєздатність і плодючість, або виявляються летальними. Так, ген, що зумовлює блакитне забарвлення у норки, знижує її плодючість. Домінантний ген сірого забарвлення в каракулевих овець у гомозиготному стані летальний, оскільки в таких ягнят недорозвинений шлунок і вони гинуть, коли переходять на харчування травою.

Комплементарна взаємодія генів. На розвиток однієї ознаки можуть впливати декілька генів. Взаємодія

декількох неалельньхх генів, що призводить до розвитку однієї ознаки, називається комплементарною. Наприклад, у курей є чотири форми гребеня, прояв одного з них пов’язаний із взаємодією двох пар неалельних генів. Розовидний гребінь зумовлений дією домінантного гена однієї алелі, горохоподібний – домінантного гена іншої алелі. У гібридів за наявності двох домінантних неалельних генів утвориться горіхоподібний гребінь, а при відсутності всіх домінантних генів, тобто в рецесивної гомозиготи за двома неалельними генами, утвориться простий гребінь.

Результатом взаємодії генів є колір шерсті у собак, мишей, коней, форма гарбуза, забарвлення квіток запашного горошку.

Полімерія – така взаємодія неалельних генів, коли прояв розвитку однієї ознаки залежить від загальної кількості неалельних домінантних генів. За цим принципом успадковується забарвлення зерен вівса, пшениці, колір шкіри у людини. Наприклад, у негрів у двох парах неалельних генів 4 домінантних, а в людей із білою шкірою – жодного, усі гени рецесивні. Поєднання різної кількості домінантних і рецесивних генів призводить до народження мулатів з різними відтінками кольору шкіри: від темного до світлого.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ВЗАЄМОДІЯ ГЕНІВ – ОСНОВИ ГЕНЕТИКИ ТА СЕЛЕКЦІЇ. ЗАКОНОМІРНОСТІ СПАДКОВОСТІ - Довідник з біології