Характер мелодії, сольфеджування вправи. Робота над піснею В. Івасюка “Балада про мальви”. Слухання музики. Ф. Шуберт. Балада “Лісовий цар”
7 КЛАС
Тема 1. Образний зміст музики
Урок 2
Тема уроку. Характер мелодії, сольфеджування вправи. Робота над піснею В. Івасюка “Балада про мальви”. Слухання музики. Ф. Шуберт. Балада “Лісовий цар”
Мета уроку: вчити дітей розмірковувати про почуту музику, застосовувати теоретичні знання; розвивати навички активного сприймання музичного твору; виховувати любов до музику.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: нотний текст пісні, магнітофон, фортепіано, портрет Ф. Шуберта.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1.
2. Оголошення теми уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
Сьогодні ми повинні глибше познайомитися з найбільш дієвим засобом виразності – мелодією, яка тісно взаємодіє з темпом, ритмом, метром, тембром і динамікою. Кожен з перелічених елементів музичної мови має якісь виражальні особливості.
Давайте їх проаналізуємо на знайомій пісні “Од Києва до Лубен”. Діти виконують уривок пісні і визначають основні виражальні засоби образного змісту мелодії пісні:
– темп – рухливий,
– характер – жартівливий,
– лад – мажорний,
– динаміка – мецо-форте.
III.
Роботу варто розпочати з розспівування у тональності пісні – ля мінорі, , тонічний тризвук, спів за “рухомою нотою”.
Далі працюю над характером виконання. Оскільки це балада, то мелодія у ній плавна, наспівна, дещо напружена.
IV. Слухання музики.
1. Вступна бесіда.
Музика має велике значення для розкриття емоцій і переживань музичного образу, вона дозволяє мовою звуків змалювати різні характери образів – ліричні, героїчні, драматичні чи комічні. Сьогодні ми познайомимося ще із однією баладою, яку створив австрійський композитор Ф. Шуберт на слова німецького поета Й. Гете “Лісовий цар”.
Що таке балада?
Це складний драматичний твір, музика якого тісно пов’язана з розвитком поетичного тексту. У баладі три дійові особи: батько, хворий син та лісовий цар.
(Твір прозвучить німецькою мовою, тому перед слуханням твору, потрібно дати учням проблемне завдання: визначити драматичне напруження в музиці, стрімкий неперервний руху фортепіанному супроводі та відмінність інтонацій в голосі).
2. Діти слухають твір.
3. Характеристика прослуханого.
– Нічна негода із завиванням вітру, шум верхівок дерев і гучний тупіт коня – все це знайшло відбиток у фортепіанній партії, яка звучить насичено. І на цьому фоні – репліки дійових осіб: короткі заспокійливі фрази батька; перелякані благання і крики дитини; то зваблива, загрозлива мова лісового царя – все це переплітається в єдину мелодію.
Цю баладу Ф. Шуберт написав, коли йому виповнилось 18 років. Геніальний композитор прожив недовге і безрадісне житія, сповнене творчого горіння і боротьби з нестатками. Вій помер, не зазнавши слави і не почувши більшості своїх творів. Творча спадщина композитора, що помер у 32 роки, величезна. Це симфонії, ансамблі, сонати, п’єси, пісні. На одному з кладовищ Відня є могильний пам’ятник з написом: “Музика поховала тут багатий скарб, але ще багатші надії. Це могила Ф. Шуберта”.
4. Повторне прослуховування балади.
– За допомогою яких засобів виразності композитор передав драматичний зміст твору?
– Скільки музичних образів в музичному творі?
– Що є основним змістом музичних творів?
V. Підсумок уроку.