Хто є родоначальником “соціального напряму” в економічній науці?

Історія економічних вчень

ІСТОРИЧНА ШКОЛА

Хто є родоначальником “соціального напряму” в економічній науці?

Німецький філософ і економіст Рудольф Штаммлер (1856-1938) у праці “Держава і право” започаткував формування “соціального напряму” в економічній науці.

Віддаючи переваги праву над економікою, Штаммлер стверджував, що “соціальне життя є зовні відрегульованим спільним життям людей”. Він розрізняв два елементи – форму і зміст, причому в першому випадку малася на увазі спільна діяльність людей, а у другому

– зовнішнє регулювання, яке здійснюється за допомогою права, державних законів.

Першопричину правової домінанти в житті суспільства представники “соціального напряму” пояснювали психологією людини. Вони протиставляли світ природи, який розвивається за об’єктивними законами, і світ людського духу, що залежить від свободи людської волі. Тому соціальна поведінка людини не є об’єктивно зумовленою і регулюється лише законом, державою.

Представники “соціального напряму” висунули тезу, що політична економія є суспільною наукою, а економічні категорії мають конкретний соціальний зміст і відображають суспільні відносини. Водночас, спираючись на неокантіанську філософію, вони стверджували, що в основу суспільних процесів покладено явища ідеалістичного характеру. Звідси робилися висновки щодо нематеріальної природи суспільних процесів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Хто є родоначальником “соціального напряму” в економічній науці? - Економічні учення