Як людина використовує води суходолу

РОЗДІЛ 3 ГЕОГРАФІЧНА ОБОЛОНКА

Тема 3. Гідросфера

§ 56.Як людина використовує води суходолу

Пригадайте

Що належить до вод суходолу? (Див. § 50.)

Води суходолу – джерело питної води. Більшу частину прісної води планети утримують у собі льодовики. Вони містять води у 170 разів більше, ніж усі озера світу. Однак вода у льодовиках заморожена і важкодоступна. Отже, головним джерелом прісної води є річки й озера. Чимало питної води є також під землею. Нині на всіх материках розвідані великі водоносні горизонти, що стали для 1,5-2 млрд людей

всієї планети головним джерелом не лише питної води, а й води господарського призначення. Так, у Швейцарії підземні води становлять 70 % води, яка споживається з природних водних джерел, у Німеччині – 91%, в Італії – 93 %, у Литві – 95 %. Водопостачання багатьох великих міст Землі, приміром Джакарти, Ліми, Мехіко, практично повністю залежить від підземних вод.

Україна також має ресурси прісних підземних вод. Приблизно 25 % усієї води, що надходить у водопроводи нашої країни, береться з підземних джерел. Завдяки їм повністю забезпечені водою майже дві третини міст України. Серед найпотужніших артезіанських районів

світу, зокрема, харківський і київський. Тому водопостачання, наприклад, Києва частково здійснюється за рахунок підземних (артезіанських) вод. На території міста є кілька сотень артезіанських свердловин. У кожному районі Києва побудовано бювети – місця, де можна набрати питної підземної води (мал. 169).

Як людина використовує води суходолу

Мал. 169. Бювет

Як людина використовує води суходолу

Мал. 170. Мінеральні води

Воду споживають не тільки для утамування спраги, а й для оздоровлення або лікування. Для таких цілей використовують мінеральні води (мал. 170).

“Вікно” в Україну

Підземні “аптеки”. Саме так можна назвати ті місця в Україні, де зосереджені мінеральні води. Великою кількістю цінних мінеральних вод з давніх-давен славляться Карпати і прилеглі місцевості. Найвідоміші тут серед мінеральних вод – “Поляна Квасова”, “Свапява”, “Лужанська”, “Шаянська” тощо. Світову славу також здобули й поширені у Передкарпатті унікальні води типу “Нафтуся”.

Добре також відома в нашій країні вода “Миргородська” з джерел у Полтавській області, “Березовська” з Харківщини та інші. Саме завдяки цілющим мінеральним джерелам славу цілющих набув і цілий ряд населених пунктів України – Миргород і Трускавець, Слов’янськ і Моршин, Східниця і Немирів, Шкло і Синяк та багато інших.

Води суходолу – джерела зрошення сільськогосподарських земель. Пити потрібно не тільки людині. Усе живе, у тому числі й сільськогосподарські культури, потребує води. Однак на великих площах прісної води для рослин не вистачає. Ось тут на допомогу й приходять річки й озера, звідки беруть воду для зрошення. Пригадаймо, що найдавніша цивілізація світу – Месопотамська – виникла саме завдяки штучному зрошенню.

У посушливих районах планети воду на зрошення “запозичують” у підземних джерел. Саме підземні води по-справжньому зрошують територію. Адже, на відміну від поверхневих вод, вони течуть у верхніх шарах земної кори, де приховані від надмірного випаровування.

Води суходолу – шляхи сполучення. У багатьох регіонах світу річки використовують як сталі шляхи сполучення (мал. 171). Часто для зручності різні річки з’єднують між собою штучними судноплавними каналами. І тоді “блакитні шляхи” стають ще довшими, як-от на заході Європи.

Як людина використовує води суходолу

Мал. 171. Водні шляхи сполучення

Води суходолу – джерела енергії. “Білим вугіллям” називають інколи воду річок, що приховують потужну і дешеву електроенергію. Для одержання її на річках споруджують численні електростанції. А допомагають їм виробляти енергію природні або штучні водосховища. Так, для забезпечення безперебійної подачі води в міста й села України на Дніпрі були споруджені величезні сховища води, що за розмірами нагадують моря. Довжина їх понад сотні кілометрів, а ширина подекуди сягає 25-28 км. Нині від кордону з Білоруссю майже до гирла Дніпра таких морів-водосховищ аж шість. Кожне з них, наче водна сходинка вниз: Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське, Дніпровське і Каховське водосховища.

По всьому світові успішно використовують енергію не тільки поверхневих, а й підземних вод.

Факти сьогодення

“Гарячі” країни. Цілий підземний гарячий басейн – залишок стародавнього моря – розташований під значною частиною території Угорщини. А кілька сотень діючих гарячих джерел дають змогу опалювати будинки городян, завдяки їм в Угорщині діє безліч відкритих плавальних басейнів. В Ісландії, скажімо, термальні води використовують для вирощування овочів, квітів, винограду, бананів. А воду з температурою до 100 °С тут використовують уже багато років для опалювання. Так само для опалювання житла і парників, для вироблення електроенергії, а також для лікувальних ванн давно використовують гарячу воду (до 40 °С і вище) в Японії.

Води суходолу – джерела біологічних і мінеральних ресурсів.

У річках і озерах, водосховищах і ставках мешкає велика кількість риби, а також інших водяних тварин. Крім того, в солоних озерах видобувають сіль та іншу цінну сировину.

Факти сьогодення

Озеро Баскунчак може зникнути. На південному сході Європи розташоване знамените озеро. Це Баскунчак – родовище самоосадної кухонної солі. Воно унікальне своєю здатністю самовідновлюватися. Нині ця водойма переживає не кращі часи. Адже через зневажливе ставлення до цього природного багатства, через необачну екслуатацію запасів озера було серйозно порушено його природний режим. І тепер невідомо – бути чи не бути уже через 15-20 років цій “солонці”.

Проблеми вод суходолу – їх нестача і забруднення. Як твердить східна приказка: “Де кінчається вода, там закінчується земля”. Сьогодні в цьому переконуються вже не тільки мешканці посушливих регіонів, а й мешканці помірного поясу. Адже населення планети постійно зростає, і на всі його потреби води не вистачає.

Нині людство використовує понад половину доступного річного об’єму прісної води (2/3 цієї кількості йде на потреби сільського господарства). Здавалося б, на Землі ще чимало води. Однак унаслідок природного зростання чисельності населення через двадцять років земляни будуть вживати уже 70-90 % загального об’єму води. А багато країн вже тепер потерпають від нестачі води. Ще п’ять років тому гостру нестачу води відчувало понад 0,5 млрд мешканців планети в 31 країні. А на 2025 рік проблеми з водою матимуть 3 млрд жителів 48 держав. На жаль, у більшості країн світу прісну воду й дотепер використовують недбало. Відносно бідна на прісну воду і Україна. З усіх європейських держав лише Молдова має менше води, ніж Україна.

Факти сьогодення

Країни-продавці води. Останнім часом жваво обговорюється доцільність повернення до відомого у минулому проекту перекидання води сибірських річок у Центральну Азію. Води тут катастрофічно не вистачає. Ось Росія і планує продати країнам цього регіону частину власних водних ресурсів, зокрема з річки Об.

Є покупці й на воду Туреччини, яка володіє досить великими її запасами. Першими воду мають одержати мешканці Північного Кіпру. Наступним на черзі стане, можливо, Ізраїль, а також Лівія, Йорданія і Мальта. Перш ніж дорогоцінна рідина дійде до покупця, її через спеціально споруджений водопровід збиратимуть у спеціальних водосховищах. Звідси величезні баржі розвозитимуть воду споживачам.

Недбале ставлення до вод суходолу – скидання промислових відходів і нечистот з каналізації без належного очищення – призвело до їх сильного забруднення. У наш час 1,1 млрд осіб (1/6 населення планети) не мають можливості вживати чисту питну воду.

Через те що ріки та озера стали бруднішими, люди почали все більше використовувати підземні води для пиття та господарських потреб. Як наслідок, почали забруднюватися підземні водоносні шари, особливо поблизу тваринницьких ферм, підприємств та міст. Це дуже небезпечно. Адже вода просочується крізь землю дуже повільно, середній час перебування води у підземних сховищах становить 1400 років проти всього лише 16 днів для річкової води. Тому у водоносних горизонтах забруднювальні речовини накопичуються десятиліття за десятиліттями, замість того, щоб змиватися у море чи розбавлятися постійним припливом прісної води.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 12

Складання порівняльної характеристики водних об’єктів

(за вашим вибором)

Складіть порівняльну характеристику, наприклад, океану. Виконувати практичну роботу потрібно за таким планом: 1) географічне положення (відносно екватора, полюсів; береги яких материків омиває); 2) рельєф дна; 3) температура і солоність води; 4) рух води (течії, припливи та відпливи); 5) життя в океані – рослинний і тваринний світ; 6) природні ресурси і господарське використання.

– Людина використовує води суходолу для зрошення сільськогосподарських земель, як джерело питної води, енергії, біологічних і мінеральних ресурсів, а також як шляхи сполучення.

– Проблеми вод суходолу – їх нестача і забруднення.

Запитання і завдання для самоперевірки

Розкажіть, як використовують води суходолу у вашій місцевості. Чи потребують вони охорони?

Чому існує проблема водних ресурсів?

Поясніть, чому воду називають “білим вугіллям”.

Де зосереджені основні запаси прісних вод планети?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Як людина використовує води суходолу - Географія