Як людина вивчає природу?

СВІТ, У ЯКОМУ ТИ ЖИВЕШ

УРОК 10 Як людина вивчає природу?

Тема. Як людина вивчає природу?

Мета: навчати учнів проводити дослід і спостереження; розкрити поняття “дослід”, “спостереження”: пояснити відмінність між спостереженням і дослідом як різними способами отримання відповідей на запитання про навколишній світ; учити проводити спостереження та досліди з метою визначення ознак предметів за допомогою органів чуття; розвивати практичні навички, спостережливість; виховувати пізнавальний інтерес.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний

момент

II. Повідомлення теми і мети уроку

– Чи доводилося вам спостерігати за природою?

– Що цікавого ви запам’ятали?

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що для вивчення природи потрібно вміти спостерігати та проводити досліди.

III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 24)

– Розгляньте малюнки і фотографії на с. 24.

– Що на них зображено? Складіть речення.

– Де ви бачили такі прилади?

– Назвіть зображені прилади. Для чого їх використовують? Складіть речення.

– Пригадайте, що вам допомагає пізнавати природу і навколишній

світ?

Запам’ятайте! Для вивчення природи проводять спостереження, досліди і практичні роботи. Для спостережень часто використовують різноманітні прилади.

2. Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Продовження роботи за підручником (с. 25)

Дослідницька лабораторія

– Дізнайтеся: який вигляд мають деталі дрібних предметів?

– За допомогою якого приладу можна побачити дрібні частини листочків і квітів?

– Маленькі тіла і дрібні частини тіл вивчають за допомогою збільшувальних приладів. Простим збільшувальним приладом є лупа.

Лупа, або збільшувальне скло, є одним з найбільш простих приладів, за допомогою яких людина розширює можливості свого зору.

Лупа приносить людині велику користь. Її постійно використовують у своїй роботі годинникарі, майстри, що мають справу з різними дрібними механізмами, і працівники багатьох інших професій.

– Розгляньте лупу. Вона складається з ручки і збільшувального скла.

Лупа – ваш помічник у дослідженні дрібних деталей предметів. Поміщаючи лупу між оком і даним предметом, ви бачите цей предмет у збільшеному вигляді і дістаєте тим самим можливість розгледіти такі деталі предмета, які вислизають від неозброєного ока.

Робота у парах

– Разом із сусідом по парті розгляньте за допомогою лупи розрізане яблуко або кленовий чи березовий листок. Розкажіть, що ви побачили.

2. Виконання практичних завдань

– Розгляньте через лупу букви в книзі, шкіру на руці, краї листочків рослин тощо. Розкажіть, що ви побачили.

– За допомогою лупи роздивіться піщинки, свою долоньку, лінію, проведену олівцем у зошиті. Розкажіть, що ви побачили.

Гра “Закінчи речення”

Для того, щоб побачити дрібні предмети, потрібна….

Завдання для друга природи

– Розкажіть, як ви збираєтеся вивчати природу.

V. Підсумок уроку

– Що нового ви дізналися на уроці?

– Для чого проводять спостереження і досліди? (Для дослідження природи)

– Що вам допомагає пізнавати природу і навколишній світ?

– Що використовують для спостережень? Наведіть приклади. (Різноманітні прилади: термометр, ваги, годинник, лінійка, бінокль тощо)

– За допомогою чого вивчають маленькі тіла і дрібні частини тіл?

Додаток до уроку 10

Робота за малюнками

– Знайдіть предмети, які збільшують зображення, що сприймаються оком.

Як людина вивчає природу?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Як людина вивчає природу? - Плани-конспекти уроків по натурології