ЯК “ПРИРУЧИТИ” ВІТЕР

Мета: розширити уявлення учнів про використання енергії вітру людиною; розвивати логічне мислення, мовлення; виховувати бажання обережно ставитися до природи, її багатств.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Фронтальне опитування

– У чому полягають недоліки спалювання горючих корисних копалин для отримання електроенергії?

– Назвіть переваги використання сонячної енергії.

– Поміркуйте, чому наймогутніша сонячна електростанція побудована у Криму.

2. Робота над загадками

Що летить і не здоженеш? (Вітер)

– Хоч не літак, а крилатий,

Без крил не може працювати. (Вітряк)

– Він шепоче: “Шу-шу-шу…

Листя обірвать спішу.

З ним я у осіннім гаї

У таночку покружляю”. (Вітер)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про використання людиною енергії вітру.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 72-73)

– Пригадайте! Як виникає вітер? Якими бувають вітри?

– Поміркуйте! Як сонячна енергія перетворюється на енергію вітру?

– Запам’ятайте! Сонце спричиняє виникнення вітру на Землі.

Робота

в парах

– Роздивіться картини К. Айвазовського та складіть розповіді про використання вітру людьми в давнину.

– Ще з давніх-давен, спостерігаючи за руйнівною силою ураганів, людина замислилася над тим, як можна використати енергію вітру для власних цілей. Так, у Давньому Єгипті вітрові двигуни застосовували для підйому води і розмелювання зерна. Вітряки з крилами-вітрилами із тканини першими почали споруджувати давні перси.

Минуло понад п’ятдесят століть, але вітряні млини майже не змінили свого вигляду. Споконвіку в Україні на них мололи зерно.

– Розгляньте малюнки на с. 73.

– Розкажіть, що на них зображено.

– Чому найчастіше вітри дмуть на узбережжі морів, у горах і степах?

– Енергія вітру дуже потужна. Її можна отримувати, не забруднюючи навколишнє середовище. Але у вітра є істотні недоліки. Вітер непередбачуваний, бо часто змінює напрямок. Іноді затихає навіть у найбільш вітряних районах земної кулі, а іноді досягає такої сили, що ламає вітряки.

Робота в групах

– Проаналізуйте свої записи спостережень за погодою, щоб установити приблизну кількість вітряних днів у році. Зробіть висновок: чи доцільно встановлювати вітрові установки у вашій місцевості.

Висновки

– Вітер – нетрадиційне джерело енергії.

– Енергія вітру дуже потужна. Її запаси у світі значні.

– Енергія вітру не забруднює навколишнє середовище.

– У світі нині працює понад 30 тисяч вітроустановок. В Україні також є вітрові установки.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Цікаво знати!

– Вітроелектростанції завдають шкоди птахам, якщо розташовані у напрямку масових міграцій і місцях гніздування.

2. Робота в парах

– Уявіть, що ви – спеціалісти, яким доручили будівництво вітрової електростанції. Що ви врахуєте, вибираючи місце для її спорудження?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 73.

– Розкажіть, як людина підкорила вітер.

– Чому енергія вітру дешева?

– Чи можна назвати вітрові електростанції екологічно чистими?

– Якої шкоди завдають електростанції природі?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 72-73.

Проект “Облаштовуємо нашу планету”

– Сплануйте, як і де можна використовувати енергію вітру на нашій планеті.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ЯК “ПРИРУЧИТИ” ВІТЕР - Плани-конспекти уроків по натурології