ЯК ВИКОРИСТАТИ ЕНЕРГІЮ СОНЦЯ

Мета: розширити уявлення учнів про використання енергії Сонця, вітру та рухомої води людиною; розвивати логічне мислення; виховувати бажання обережно ставитися до природи, її багатств.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

– Якими джерелами енергії користувалися люди в давнину, а якими – і в наш час? Порівняйте.

– За допомогою схеми на с. 64 доведіть, що для утворення електроенергії використовують властивість енергії переходити з одного виду в інший.

– Чи можна розраховувати на те, що

корисні копалини за нашого життя утворяться знову? Поясніть.

– Поміркуйте, до яких джерел енергії належать дрова.

– Які джерела енергії існуватимуть у природі завжди?

– Доведіть, що Сонце – невичерпне джерело енергії.

– Які відновлювальні джерела енергії ви знаєте? Наведіть приклади.

– У чому полягають переваги використання сонячної енергії?

– Що ви дізналися про перетворення енергії Сонця в інші види енергії? Наведіть приклади.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про способи використання сонячної енергії.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.

Робота за підручником (с. 70-71)

– Пригадайте! Які джерела енергії можуть невдовзі вичерпатися?

– Що нагадав хлопчик Струм?

– Що називають “зеленою” енергією?

– Розкажіть! Які приклади використання енергії Сонця ви знаєте?

– Розгляньте малюнки на с. 70. Розкажіть, що на них зображено.

– Основним недоліком сонячної енергії є те, що вона може зникати у хмарні дні і недоступна в нічний час.

Робота в групах

– Проаналізуйте свої записи спостережень за погодою, щоб установити приблизну кількість сонячних днів у році. Зробіть висновок, чи доцільно використовувати сонячні установки у вашій місцевості.

– Запам’ятайте та поясніть приказку.

– Якби не було хмар, ми б не знали ціни Сонця.

– Який цікавий факт ви дізналися від хлопчика Струма?

Висновки

– Сонце – найголовніше джерело енергії на Землі, яке постачає тепло і світло.

– Енергію Сонця використовують для перетворення її в електричну.

– Електрика і тепло від Сонця абсолютно безкоштовні.

– Сонячна енергія не забруднює навколишнє середовище.

– В У країні теж працюють сонячні електростанції.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Цікаво знати!

Завдяки дослідженням в Арктиці вчені дійшли висновку, що біле хутро північних тварин, особливо ведмедів, уловлює до 95 % сонячного тепла. Особливості будови волосини цих тварин беруть до уваги під час виробництва сонячних батарей.

Нині розробляються проекти будівництва сонячних електростанцій.

2. Гра “Незакінчене речення”

– Сонце дає нам тепло і… (світло).

– Для вироблення електроенергії на електростанціях використовують… (воду).

– Вони поглинають сонячну енергію. (Рослини)

– Головне джерело енергії на Землі. (Сонце)

– Те, що дає можливість рухатися, виконувати роботу. (Енергія)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 71.

– Як людина використовує сонячну енергію? Наведіть приклади.

– Дізнайтеся про новітні приклади використання сонячної енергії (літаки, човни, потяги тощо).

– Пофантазуйте і запропонуйте власний проект використання сонячної енергії.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 70-71.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ЯК ВИКОРИСТАТИ ЕНЕРГІЮ СОНЦЯ - Плани-конспекти уроків по натурології