ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ МАЮТЬ ГРИБИ У ПРИРОДІ І ЖИТТІ ЛЮДЕЙ

Мета: розширити і систематизувати знання учнів про їстівні та отруйні гриби; формувати уявлення про роль грибів в житті рослин і тварин лісу; розширювати світогляд учнів; виховувати екологічну культуру.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Фронтальне опитування

– Яку будову мають гриби? Наведіть приклади шапинкових грибів.

– Доведіть, що існують різні форми грибів.

– Чим гриби подібні до тварин, а чим – до рослин?

– Де вам доводилося бачити нешапинкові гриби?

– Доведіть,

що гриби – частина живої природи.

2. Тестування

1. Гриби – це:

А) рослини;

Б) тварини;

В) представники особливого царства.

2. Які ознаки живих організмів мають гриби?

А) дихають;

Б) живляться;

В) ростуть;

Г) розмножуються;

Д) вмирають.

3. Гра “Так чи ні?”

– Гриби – живі організми.

– Грибниця міститься в шапинці.

– Спорами гриби розмножуються.

– Мухомор, бліда поганка – отруйні гриби.

– Гриби живляться відмерлими рослинами і тваринами.

– Яку будову мають гриби?

– Які вони бувають?

– Як називається підземна частина

гриба? (Грибниця)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про значення грибів у житті людей і природи та навчитеся відрізняти їстівні гриби від отруйних.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 124-125)

– Пригадайте! Якими бувають гриби?

Робота в групах

– Роздивіться фотографії на с. 124 і розкажіть, що виготовляють за допомогою грибів?

– Яку роль виконують гриби у природі?

– Які гриби найбільше цікавлять людей?

– Пригадайте, які отруйні гриби ви знаєте. Як правильно збирати гриби?

– У нашій країні трапляється близько 300 видів їстівних грибів, однак грибники найчастіше збирають близько десяти. Багато їстівних та отруйних грибів дуже схожі між собою, тому важливо вміти їх розрізняти. Діти мають збирати гриби разом з дорослими.

– Розгляньте картини Олени Шумакової “Гриби” та Івана Шишкіна “У лісі”.

– На якій із картин зображені їстівні гриби, а на якій – отруйні?

– Візьміть собі за правило: не знаєте гриба – не беріть до кошика. Не збирайте гриби поблизу автомобільних трас: там вони накопичують шкідливі речовини із вихлопних газів.

– Як збирати гриби? Збирайте тільки ті гриби,- які добре знаєте. Адже серед грибів багато отруйних. Щоб не пошкодити грибницю, гриби зрізайте ножем. Можна обережно викрутити гриб з грибниці. Ямку, що утворилася, слід присипати листками.

Не можна збивати гриби. Не хочете їх брати,- залишіть, вони знадобляться лісовим звірам і птахам.

Не збирайте старих грибів. У них може міститися небезпечна для людини отрута.

Не можна збирати гриби біля шосейних доріг, промислових підприємств, у міських скверах. У цих грибах накопичуються шкідливі речовини, які викидають у повітря автомобілі та підприємства.

Висновки

– Багато їстівних та отруйних грибів дуже схожі між собою.

– Збираючи гриби, треба бути дуже уважним, щоб їх не переплутати.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Практичне завдання

– Виліпіть з пластиліну декілька їстівних та отруйних грибів. Намагайтеся правильно передати їхні істотні ознаки. Найкращі готові вироби можна передати в шкільний кабінет біології.

2. Тестування (додаток)

1. Ви знайшли в лісі гриб, але не знаєте, їстівний він чи отруйний. Як учинити?

А) Залишити його на місці;

Б) зрізати й узяти із собою;

В) збити ногою.

2. Назвіть найотруйніший гриб.

А) Жовчний гриб;

Б) бліда поганка;

В) опеньок несправжній.

3. Що не входить у будову гриба?

А) Шапинка;

Б) ніжка;

В) корінь.

4. З чим (з ким) взаємопов’язані гриби?

А) 3 людиною;

Б) з деревами;

В) з тваринами.

5. Позначте “зайвий” гриб.

А) Підосичник;

Б) боровик;

В) мухомор.

6. Як відіб’ється на житті лісу ситуація, якщо раптом зникнуть усі гриби?

А) Це ніяк не відіб’ється на житті лісу;

Б) деревам буде легше рости, ліс стане густішим;

В) постраждають дерева і багато лісових тварин.

3. Робота в групах

– Поміркуйте! Діти принесли з лісу грунт і висипали його під деревом. Через деякий час вони побачили, що там виріс міцний грибок. Поміркуйте, чому це трапилося.

– Ученим ще не вдалося виростити на грядках білі гриби, рижики, підосичники. Однак відомо, якщо старий гриб дрібно порізати, залити водою і полити цим розчином коріння дерев у молодій лісопосадці, то через 2-3 роки на цьому місці можна буде збирати гриби.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 125.

– Які їстівні гриби ви знаєте?

– Які отруйні гриби ви знаєте? За якими ознаками їх упізнаєте?

– Як правильно збирати гриби?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 124-125.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ МАЮТЬ ГРИБИ У ПРИРОДІ І ЖИТТІ ЛЮДЕЙ - Плани-конспекти уроків по натурології