ЯКІ ГАЛУЗІ ГОСПОДАРСТВА КРАЩЕ РОЗВИВАТИ У СТЕПОВІЙ ЗОНІ?

Зустріч 56. ЯКІ ГАЛУЗІ ГОСПОДАРСТВА КРАЩЕ РОЗВИВАТИ У СТЕПОВІЙ ЗОНІ?

Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості господарської діяльності людини в степу; розвивати мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО ЗУСТРІЧІ

1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 164)

2. Гра “Вірю – не вірю”

– Зима в степу тепла, зі

значною кількістю снігу. (Ні)

– Найкращою порою року в степу є весна. (Так)

– Зона степів займає північну частину країни. (Ні)

– У степах можна зустріти деркача і дрохву. (Так)

– Основне багатство степу – соснові ліси. (Ні)

– Улітку в степу часто випадають дощі. (Ні)

– Навесні в степу зацвітають тюльпани, фіалки, горицвіти, півонії. (Так)

– Тварини степу мають яскраве забарвлення. (Ні)

– Майже всі степи розорані. (Так)

– У зоні степів знаходяться промислові міста Київ, Чернівці, Тернопіль. (Ні)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся…

(Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя

– У зоні степів зосереджені родовища рудних і паливних корисних копалин: залізні та марганцеві руди, кам’яне вугілля.

У містах споруджені великі машинобудівні заводи та потужні металургійні комбінати, на яких виплавляють чавун і сталь.

Степова зона України – найбільш освоєна територія. Понад половину території степової зони займають сільськогосподарські угіддя. Тут на родючих грунтах вирощують зернові культури: озиму пшеницю, кукурудзу, рис, на півночі – цукрові буряки. Значні площі засаджені соняшником, кавунами, динями, гарбузами й кабачками. Розвинуте також садівництво й виноградарство. У садах вирощують вишні, сливи, абрикоси, персики, черешні. На фермах розводять велику рогату худобу, свиней, овець, птахів; у водоймах – рибу.

2. Робота за підручником (с. 165-166)

Вправа “Мікрофон”

Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.

– Прочитайте розповідь козака Подорожника.

– Чим відрізняються природні зони України одна від одної?

– Як ви розумієте твердження про те, що кожній природній зоні притаманна своя “спеціалізація”?

– Які поклади корисних копалин містяться у степовій зоні?

– Які області степової зони розвинені в промисловому відношенні?

– Які галузі виробництва степової зони ви можете назвати?

– Що ви дізналися про сільське господарство у степах?

– Як діяльність людини змінила природу степової зони?

– Що вирощують у степах?

– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу України “.

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Тестування

1. У зоні степів ростуть такі рослини:

А) конвалія, суниця, чорниця, брусниця, копитняк, барвінок;

Б) фіалки, незабудки, тюльпани, ковила, типчак, тонконіг;

В) підсніжники, магнолія, суничне дерево, олеандр, пальма, кипарис.

2. У зоні степу є заповідник:

А) Розточчя;

Б) Поліський;

В) Асканія-Нова.

3. У заповіднику Асканія-Нова мешкають такі птахи:

А) тетеруки, глухарі, жайворонки, перепілки, орли;

Б) дрохви, страуси, жайворонки, фламінго, пелікани;

В) качки, куріпки, тетеруки, дятли, кулики, лелеки, трясогузки.

4. Великі міста зони степів:

А) Ялта, Запоріжжя, Львів;

Б) Миколаїв, Херсон, Запоріжжя, Донецьк, Луганськ;

В) Черкаси, Полтава, Суми.

5. Які заповідники створені у степовій зоні?

А) Асканія-Нова, Медобори;

Б) Асканія-Нова, Луганський, Український степовий, Чорноморський;

В) Поліський, Ялтинський.

6. Які з поданих тварин є типовими для степу?

А) Ховрах, тхір, перепілка, степова гадюка, одуд;

Б) рябчик, вусач альпійський, бурий ведмідь;

В) зебра, кіт лісовий, пелікан, глухар.

7. Родовища яких корисних копалин зосереджено в зоні степів?

А) Торфу;

Б) глини, мармуру;

В) залізних, марганцевих руд, кам’яного вугілля.

8. Які форми земної поверхні є в степовій зоні?

А) Рівнини, горби;

Б) рівнини, горби, яри, балки.

2. Робота в парах

Заповнити таблиці: 1 – “Лісостеп”; 2 – “Степ”.

Особливості пір року

Рослини

Тварини

Праця людей

Зима

Літо

3. Гра “П’ять речень”

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Чим лісостеп відрізняється від степу? Чому?

– Які корисні копалини видобувають у степовій зоні?

– Чим займаються люди в зоні степу?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 165-166.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ЯКІ ГАЛУЗІ ГОСПОДАРСТВА КРАЩЕ РОЗВИВАТИ У СТЕПОВІЙ ЗОНІ? - Плани-конспекти уроків по натурології