ЯКІ РОСЛИНИ

Мета: формувати в учнів уявлення про квіткові рослини; розвивати мовлення, мислення; виховувати спостережливість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

– Що потрібно рослинам для живлення?

– Чому рослини можуть дихати лише вночі?

– У чому полягає відмінність між живленням рослин і тварин?

– Доведіть, що рослини належать до живої природи.

– У чому виявляється різноманітність рослин? Наведіть приклади.

– Уявіть і розкажіть: що змінилося б у житті людей, якби на Землі зникли

рослини?

– На які групи вчені розподілили всі рослини на Землі? Наведіть приклади.

– Чим відрізняються квіткові рослини від інших рослин?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про квіткові рослини.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 85-87)

– Розгляньте малюнок на с. 85. Пригадайте, які органи є у квіткових рослин. Для чого рослині потрібна квітка?

– На Землі налічують близько 240 тисяч видів квіткових рослин. Вони ростуть на Півночі, у тропічних лісах і пустелях, у низинах і горах. Багато квіткових рослин ростуть у воді.

Квіткові

рослини мають різні розміри. Наприклад, австралійський евкаліпт досягає 100 м заввишки, товщина його стовбура сягає 20 м. А ряска не перевищує довжини 1-2 мм.

Одні квіткові рослини, наприклад зірочник середній, живуть декілька місяців, а інші, наприклад могутні дуби,- сотні років.

Вам відомо, що квіткові рослини мають усі органи: корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням. Квітка є органом розмноження квіткових рослин. Плід з насінням утворюється з квітки лише після запилення пилком. Як це відбувається в природі?

Вам, напевне, доводилося бачити сонячної днини бджіл, джмелів, метеликів, які літають над квітками. Вони живляться солодким соком – нектаром. Комахи не лише здобувають собі поживу, а й запилюють квітки.

У квітках, крім нектару, є пилок – дуже дрібні порошинки. Коли бджола сідає на квітку, пилок зачищається на її кошлатому тільці. Перелітаючи на іншу квітку рослин того самого виду, бджола переносить на неї пилок – запилює квітку. Із запиленої квітки починає розвиватися плід з насінням.

Бджоли, джмелі, метелики – це комахи-запилювачі. Вони допомагають рослинам розмножуватися.

Рослини, у яких квітки маленькі і непомітні, без запаху і нектару, допомагає запилювати вітер. Він переносить легенький дрібний пилок з квітки на квітку. Вітрозапильні рослини – дуб, вільха, береза, осика, ясен, граб, ліщина. Вітром запилюються також жито, пшениця, овес, ячмінь, кукурудза.

Плоди захищають насіння. Вони сприяють його розповсюдженню на значні відстані.

У плодів клена, липи, берези є крильця, а в плодів кульбаби – парашу – тики. Ці плоди розповсюджуються за допомогою вітру. У плодів лопуха є маленькі гачечки. Ними плоди чіпляються за шерсть звірів, одяг людини і розносяться повсюди.

Соковиті плоди яблуні, малини, черемхи поїдають звірі і птахи. Разом з послідом неперетравлене насіння викидається далеко від дорослої рослини.

Отже, рослини поширюються за допомогою вітру, води, тварин, людини.

Робота в парах

– Роздивіться на с. 86, яку різноманітність форм і забарвлення квіток, плодів і насіння виявляють квіткові рослини.

– Чи знаєте ви, що таке гербарій? Прочитайте тлумачення цього слова на с. 86.

Висновки

– Квіткові рослини – найпоширеніша група рослин на Землі. Серед них є дерева, кущі, трави.

– Більшість рослин розмножується насінням. Плоди з насінням утворюються замість квітки після запилення. Вони поширюються за допомогою вітру, тварин, людини.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Практична робота. Ознайомлення з гербарними зразками квіткових рослин (с. 87)

2. Робота над загадками

– Дихають, ростуть, а ходити не можуть. (Рослини)

– Ноги на полі, середина надворі, голова – на столі. (Корінь, стебло, зерно)

3. Робота над приказкою

Без кореня і дерево гине.

4. Робота в парі

– Якось учені провели такий дослід. На груші перед початком цвітіння обрали дві гілки з однаковою кількістю пуп’янків. Одну гілку накрили шматком марлі, щоб на неї не сідали бджоли, а іншу – залишили відкритою. На гілці, яка була відкритою і до квіток якої прилітали бджоли, утворилося 33 плоди груші. А на гілці під марлею – жодної. Чому так трапилося?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 87.

– Наведіть приклади квіткових дерев, кущів, трав’янистих рослин.

– Як відбувається запилення в рослин?

– Що відбувається після запилення?

– Назвіть рослини, які запилюються комахами.

– Назвіть рослини, які запилюються вітром.

– Які пристосування для розповсюдження мають плоди?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 85-87.

– Складіть розповідь про будову своєї улюбленої квіткової рослини.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ЯКІ РОСЛИНИ - Плани-конспекти уроків по натурології