ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЧАСТИН МОВИ
Мета:
- навчальна: поглибити знання про морфологію як розділ науки про мову, його зміст і завдання; розвивати вміння і навички розпізнавати вивчені частини мови в реченнях, розуміти їхню роль у мовленні, визначати відомі граматичні ознаки; формувати вміння розпізнавати самостійні та службові частини мови в реченні та тексті; усвідомити різницю між самостійними та службовими частинами мови; розвивальна: формувати уміння узагальнювати набуті знання; розвивати логічне мислення школярів, уміння аналізувати й узагальнювати; розвивати усне
Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис, орфографія, лексикологія.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, українознавство.
Тип уроку: урок повторення й узагальнення знань.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Комунікативний практикум
> Прочитайте епіграф. Чи згодні ви з автором? Доведіть свою точку зору.
> Які художні засоби використала поетеса? З якою метою?
Слово
> Ми поглибимо знання про морфологію як розділ мовознавчої науки. А з якими розділами науки про мову ви вже знайомі? Що вони вивчають?
? Фонетика (вивчає звуки).
? Графіка (букви).
? Орфографія (правильне написання).
? Орфоепія (правильна вимова).
? Лексикологія (лексика, значення, вживання і походження).
? Словотвір (способи творення слів).
? Стилістика (стилі мовлення).
? Фразеологія (стійкі сполучення слів).
? Пунктуація (уживання розділових знаків).
? Синтаксис (словосполучення і речення).
? Морфеміка (значущі частини слова).
Лінгвістичне дослідження
> Проаналізуйте епіграф з точки зору належності слів до частин мови. Які частини мови не представлені в уривку?
ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Робота з підручником
> Назвіть спільні й відмінні ознаки частин мови.
Робота з текстом
> Прослухайте вірш. Поясніть його назву. Які ознаки кожної частини мови називає автор?
ЗЛИТКИ ЗОЛОТІ
Чи ти задумувавсь, відкіль оті
У нашій мові злитки золоті?
Як намистини, диво калинове –
Частини мови!
Який співець, поет, який письменник
Уперше слово вигадав – іменник?
Іменник! Він узяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі,-
Ім’я, найменування і наймення:
Робота. Біль. І радість. І натхнення.
Ну а візьмімо назву – дієслово,
Само підказує, що діє слово!
Ще й прикладу на нього не навів,
А вже до півдесятка дієслів!
Прикметник дасть іменнику-предмету
Якусь його ознаку чи прикмету.
Числівник може визначить тобі
Число речей, порядок при лічбі.
А поспитай звичайного займенника,
За кого він у мові? За іменника!
(Хоч може цей наш скромний посередник
Замінювать числівник і прикметник.)
Прислівник звик, незмінюваний в мові,
Ознаки різні виражать при слові.
Сполучник каже: скромну роль я маю,
Але слова я в мові сполучаю.
І частка мовить: слово я службове,
Але людині чесно я служу.
І, будьте певні, в інтересах мови
І так і ні де треба я скажу.
А вигук може пролунать, як дзвін,
У мові, мабуть, найщиріший він!
“Ура! – гукнеш ти друзям неодмінно. –
Сьогодні з мови я дістав “відмінно”!”
Частини мови! Назви наче й звичні,
Полюбиш їх – красиві, поетичні!
“Відмінно” заслужив ти. Знав – чудово.
Це за любов найвища з нагород.
Хто ж так назвав оці частини мови?
Назвали вчені.
Й підхопив народ!
Д. Білоус
> Запишіть перше речення вірша. Зробіть його синтаксичний розбір.
ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Усна робота
> Складіть монологічне висловлювання на лінгвістичну тему “Частини мови”.
Творча робота. Стань творцем!
> Замість крапок вставте прикметники.
Мово моя…,
…, материнська,
Я знаю тебе не вивчену –
Просту, домашню, …,
Не з-за морів покликану,
Не з словників насмикану
Ти у мене із кореня,
Полем мені наговорена,
Дзвоном коси прокована,
В… воді смакована.
В. Бичко
(українська, батьківська, звичну, чистій)
> Які труднощі під час виконання роботи у вас виникли?
> Порівняйте свої варіанти з авторськими.
Лексична робота
> Доберіть до наведених слів антоніми.
Згадати, заборонити, пишатися, заснути, нагріти, схвалити.
> Розкажіть про морфологічні ознаки дієслова на прикладі одного слова.
> Складіть речення з однією парою антонімів.
Ігрова хвилинка
> Знайдіть “четверте зайве” слово, аргументуйте свої докази, виділіть орфограми.
? Три, трійка, третій, троє, (іменник + числівники)
? Навесні, взимку, літні, зранку, (прикметник + прислівники)
? Я, к, його, тебе, (прийменник + займенники)
? Стук-стук, ах, ку-ку, ойкає (дієслово + вигуки)
? Ні, але, та, або. (частка + сполучники)
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота
> Складіть прислів’я з наведених слів. Знайдіть числівники. Якими членами речення вони є?
За, поженешся, жодного, не, зайцями, двома, спіймаєш.
Хата, не, господинь, де, там, сім, метена.
> Запишіть прислівники. З двома складіть речення.
Вранці, рік у рік, восени, навпростець, спідлоба, часто-густо, збоку, зверху, на жаль, взимку, з краю в край, тишком-нишком, з боку на бік, щодня, без сумніву, напам’ять, по-моєму, зроду-віку, по совісті, надворі, назавжди.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія “Мікрофон”
> Поставте своїм однокласникам запитання з теми уроку.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)
> Виконайте вправу з підручника.
> Складіть лінгвістичну казку про частини мови.
> Запишіть 4-5 прислів’їв про мову, над кожним словом вкажіть частину мови.