ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА ПРИРОДИ В ЗОНІ ЛІСОСТЕПУ

ПРИРОДА УКРАЇНИ

§ 52. ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА ПРИРОДИ В ЗОНІ ЛІСОСТЕПУ

– Що таке заповідник? З якою метою його створюють?

Природа зони лісостепу, як і зони мішаних лісів, зазнає значних змін під впливом господарської діяльності людини. Зменшення зайнятих лісами площ, розорювання степів, видобування корисних копалин, будівництво промислових підприємств та теплових електростанцій спричинило забруднення водойм і повітря, призвело до зменшення кількості видів рослин і тварин лісостепу. Тому природа зони лісостепу потребує

дбайливого ставлення та охорони.

Знайдіть на карті природних зон України (мал. 160) заповідники, які є в природній зоні лісостепу, прочитайте їхні назви.

У зоні лісостепу з метою охорони і збереження в природному стані лісостепових ділянок з унікальним рослинним і тваринним світом, було створено 4 природні заповідники: Канівський, “Розточчя”, “Медобори” та “Михайлівська цілина”.

Першим заповідником, створеним у зоні лісостепу, був Канівський заповідник (мал. 176).

ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА ПРИРОДИ В ЗОНІ ЛІСОСТЕПУ

Мал. 176. Краєвид Канівського заповідника

Канівський заповідник розташований на правому березі

Дніпра в Черкаській області. На території заповідника є горби і яри, вкриті лісами, та острови на Дніпрі. Основними завданнями заповідника є охорона і збереження грабово-дубових лісів, степових ділянок та островів, які збереглися в природному стані.

У заповіднику “Медобори” розташована пам’ятка природи давнього минулого – горбисте пасмо Подільські Товтри. Це рештки коралового рифу, який утворився майже 20 мільйонів років тому на дні моря. На вершинах пасма багато мальовничих вапнякових скель, утворених рештками морських організмів (мал. 177).

У заповіднику “Михайлівська цілина” під охороною перебуває єдина в Україні цілинна ділянка степу в лісостеповій зоні. Тут ростуть не лише степові рослини – ковила, типчак, тирса, стоколос, а й дзвоники, ромашка, волошка та інші, не властиві степам рослини (мал. 178).

ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА ПРИРОДИ В ЗОНІ ЛІСОСТЕПУ

Мал. 177. Подільські Товтри в заповіднику “Медобори”

ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА ПРИРОДИ В ЗОНІ ЛІСОСТЕПУ

Мал. 178. Цілинний степ у заповіднику “Михайлівська цілина”

У заповідниках зони лісостепу чимало різноманітних рослин і тварин, серед яких є рідкісні, занесені до Червоної книги України.

– Розгляньте рослини, які охороняють у зоні лісостепу, прочитайте їхні назви (мал. 179).

ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА ПРИРОДИ В ЗОНІ ЛІСОСТЕПУ

Ясенець білий Зозулині черевички Цибуля ведмежа Мал. 179. Рослини, занесені до Червоної книги України

– Розгляньте тварин, яких охороняють у зоні лісостепу, прочитайте їхні назви (мал. 180).

ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА ПРИРОДИ В ЗОНІ ЛІСОСТЕПУ

Нічниця велика Джміль моховий Змієїд

Мал. 180. Тварини, занесені до Червоної книги України

На території зона лісостепу створено 4 природні заповідники. У них охороняють ліси, степові ділянки, водойми, унікальні форми земної поверхні, рослинний і тваринний світ.

– 1. Якої шкоди природі зони лісостепу завдає діяльність людини? 2. Яких заходів уживають для збереження природних багатств зони? 3. Скільки заповідників є в лісостепу? З якою метою їх створено? 4. Які рослини охороняють у заповідниках лісостепу? 5. Яких тварин охороняють у заповідниках?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА ПРИРОДИ В ЗОНІ ЛІСОСТЕПУ - Натурологія