Збіг однакових приголосних звуків на межі кореня та суфікса
Тема: Збіг однакових приголосних звуків на межі кореня та суфікса
Мета: провести спостереження за збігом однакових приголосних на межі кореня і суфікса у словах; розвивати орфографічну пильність; виховувати інтерес до мови.
Тип уроку: урок формування мовної компетенції.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 90,впр.217)
–
2. Каліграфічна хвилинка
Я я Яя Як ся ря ям ял
Ясен якір яблуня
Маленька праця краща за велике безділля.
– Підкресліть антоніми.
3. Словникова робота
Гра “Знайди “зайве” слово”
Жовтий, жовтень, червоний, чорний.
III. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за вправою 218 (с. 90)
– Прочитайте слова.
– Спишіть слова. Утворіть за зразком прикметники за допомогою суфікса – Н-.
– В утворених словах позначте корінь. Складіть два речення з утвореними словами (за вибором).
Запам’ятайте! Якщо корінь закінчується приголосним [н], то в словах із суфіксом – н – виникає збіг двох приголосних, що на письмі передається подвоєнням букв нн: годинник, осінній. |
2. Фізкультхвилинка
Очки вліво подивились –
Там нічого не змінилось.
Вправо повели зінички –
Ні зайчика, ні лисички.
Очки вгору, очки вниз,
Не лінуйся, посміхнись.
Очки сплять, вони втомились.
Знов відкрились, подивились.
Сплять – відкрились (2 рази)
І на цьому зупинились.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Творче списування (с. 91,впр.219)
– Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви. Перекажіть його.
– Яка тема тексту? Скільки абзаців у тексті?
– Спишіть перший абзац тексту, уставляючи пропущені букви. Поясніть написання подвоєння нн та інших пропущених букв.
– Випишіть підкреслені іменники, утворіть від них прикметники за допомогою суфікса – н-.
2. Гра “Яка літера відсутня?” (с. 91, впр. 220)
– Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви. Перекажіть. Поясніть написання пропущених букв.
– Спишіть текст, уставляючи пропущені букви.
– Позначте будову підкреслених слів, поясніть їх написання.
3. Робота в парах
– Утворіть слова за зразком.
Зразок: день – денний.
Закон – … (законний)
Кінь – … (кінний)
Причина – … (причинний)
Осінь – … (осінній)
Ранок – … (ранній)
4. Поетична хвилинка
– Прочитайте вірші. Які слова, що відповідають темі нашого уроку, містяться у текстах? Доведіть.
Ночі туманні, ночі осінні,
Місяць та степ за селом.
Хто там пройшов по далекій стежині,
Білим махнув рукавом?
Стану, погляну, гукнути боюся.
Срібне безмов’я кругом.
Довго не йшов – у зорю обернувся…
Місяць та степ за селом.
М. Луків
За раннім літом прийде рання осінь –
Осіння прохолода ночі напува.
Ховають сірі хмари неба просинь,
А вітер листя з вишень нишком обрива.
По всіх прикметах – осінь зовсім близько,
Знайомим смутком вечір плечі огорта.
І літніх днів яскраво-ніжну низку
Минуле в скриньку незабаром захова.
О. Радченко
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Що для вас було новим?
– Як передається на письмі збіг однакових приголосних звуків на межі кореня та суфікса? Наведіть приклади.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 9 1, впр. 221. Спишіть текст вправи 219 до кінця, уставляючи пропущені букви. Поясніть написання подвоєння букв нн.