ЗБІЛЬШЕННЯ І ЗМЕНШЕННЯ ЧИСЛА НА КІЛЬКА ОДИНИЦЬ. СКЛАДАННЯ І РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА МАЛЮНКАМИ

ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10

Урок 51. ЗБІЛЬШЕННЯ І ЗМЕНШЕННЯ ЧИСЛА НА КІЛЬКА ОДИНИЦЬ. СКЛАДАННЯ І РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА МАЛЮНКАМИ

Мета: закріплювати знання таблиць додавання і віднімання числа 1; познайомити учнів із задачами на збільшення і зменшення числа на кілька одиниць; удосконалювати вміння складати і розв’язувати задачі за малюнками; виховувати старанність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра “Ланцюжок”

ЗБІЛЬШЕННЯ І ЗМЕНШЕННЯ ЧИСЛА НА КІЛЬКА ОДИНИЦЬ. СКЛАДАННЯ І РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА МАЛЮНКАМИ

2. Робота

з матеріалом для лічби

– Викладіть стільки кружечків, кількість яких відповідає записаному числу (6; 4; 9).

– Викладіть 7 кружечків. Назвіть наступне число до числа 7.

– Як отримали 8? (До 7 додали 1.)

– Покладіть ще один кружечок.

– Назвіть наступне число до числа 4.

– Як отримали число 5?

– Перевірте за допомогою кружечків.

3. Самостійна робота

ЗБІЛЬШЕННЯ І ЗМЕНШЕННЯ ЧИСЛА НА КІЛЬКА ОДИНИЦЬ. СКЛАДАННЯ І РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА МАЛЮНКАМИ

Самоперевірка (за записом на дошці).

4. Складання прикладів на віднімання із прикладів на додавання

5 + 1 = 6

8 + 1 = 9

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.

РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 58)

Завдання

1

– Що робить козенятко на першому малюнку?

– Говорять: “Збільшили на 1”.

– Що робить козенятко на другому малюнку?

– Говорять: “Зменшили на 1”.

– Щоб збільшити число на кілька одиниць, потрібно додати. Щоб зменшити число на кілька одиниць, потрібно відняти.

Завдання 2

– Складемо і розв’яжемо задачу за малюнком.

– Прочитайте умову. Яке запитання? Прочитайте розв’язання і відповідь.

Завдання 3

– Розгляньте перший малюнок. Скільки тенісних м’ячиків?

– Що написано під другим малюнком? під третім?

– Поясніть, яку дію треба виконати.

Фізкультхвилинка

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розв’язування прикладів з коментуванням (біля дошки)

9 – 1 – 1 =

7 + 1 + 1 =

5 + 0 + 1 =

4 – 1 – 1 =

2 + 0 – 1 =

3 + 1 – 1 =

2. Розв’язування задач

1) У Галинки було 3 груші, Оленка дала їй ще 2 груші. Скільки груш стало у Галинки?

– Якою дією слід розв’язати задачу?

– Викладіть за допомогою цифр розв’язання задачі. (3 + 2)

– Скільки груш стало у Галинки? (5)

Перекласти 2 груші. Число 2 замінити знаком питання.

– Складіть задачу.

2) У Галинки було 3 груші, 2 груші вона віддала Оленці. Скільки груш залишилося?

– Що означає число 3 в цій задачі?

– Яке запитання задачі?

– Викладіть розв’язання задачі за допомогою цифр.

– Чим відрізняються задачі?

– Так, одна задача розв’язується дією додавання, а друга – дією віднімання. У задачах різні відповіді і запитання. (У першій задачі Оленка дала Галинці 2 груші, а в другій – Галинка Оленці.)

– Чим задачі подібні? (У задачах розповідається про дівчаток – Галинку й Оленку. В Галинки було 3 груші.)

3. Каліграфічна хвилинка. Гра “Конкурс красунь”

Написання цифр 9; 10.

– З яких двох чисел складається число 9; 10?

4. Задачі на кмітливість

– Ти та я, та ми з тобою. Скільки всього нас?

– Три яйця зварилося за три хвилини. За скільки хвилин зварилося одне яйце?

– До Маші на день народження завітали три подружки. На столі вже стоять дві тарілки. Скільки ще тарілок треба поставити на стіл?

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

– Чого навчалися на уроці?

– Що означає “збільшити на…”; “зменшити на…”?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ЗБІЛЬШЕННЯ І ЗМЕНШЕННЯ ЧИСЛА НА КІЛЬКА ОДИНИЦЬ. СКЛАДАННЯ І РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ ЗА МАЛЮНКАМИ - Плани-конспекти уроків по математиці