Жанри музики. Оперета. Слухання. І. Кальман. Арія Містера Ікса з оперети “Принцеса цирку”. Музичний розвиток. Розучування пісні Г. Гладкого “Заповіт”

8 КЛАС

II семестр

Тема. Музика в діалозі з сучасністю

Урок 23

Тема уроку. Жанри музики. Оперета. Слухання. І. Кальман. Арія Містера Ікса з оперети “Принцеса цирку”. Музичний розвиток.

Розучування пісні Г. Гладкого “Заповіт”

Мета уроку: познайомити учнів з новим жанром музики – оперетою та послухати фрагменти; закріпити знання про музичний розвиток твору на практичних завданнях; розвивати ладо-тональний слух та вокальні навички; виховувати інтерес до нового жанру музики.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання:

магнітофон, аудіо-записи, фортепіано, портрет Т. Шевченка.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

1. Музичне вітання.

2. Оголошення теми уроку.

II. Розспівування.

1. Спів вправи на довгих звуках для розвитку ланцюгового дихання.

2. Спів поспівки.

Жанри музики. Оперета. Слухання. І. Кальман. Арія Містера Ікса з оперети Принцеса цирку. Музичний розвиток. Розучування пісні Г. Гладкого Заповіт

Вам знайома ця пісня. Ви чуєте, що вона проста, побудована на трьох нотах, які не піднімаються вище терції. А от український композитор Дмитро Леонтович розвинув українську пісню у великий хоровий твір, у якому надав їй музичного розвитку із невимовно красивою звуковою палітрою.

Точне або подібне повторення музичної

інтонації розвиває і уточнює музичний образ. Збільшується діапазон голосів, ритм, гармонія, фактура.

Послухайте уривок у виконанні хору.

ІІІ. Розучування пісні Гордія Гладкого “Заповіт” на слова Т. Шевченка.

1. Вступна бесіда. –

На поезію Тараса Шевченка створено багато пісень. Деякі з них стали народними, і значна частина слухачів не знає, що у них є автор. Так трапилося, наприклад, і з “Заповітом”, музику до якого написав Гордій Гладкий. У курсі літератури ви вчили цей вірш і знайомі з його ідейним змістом. А зараз послухайте музичний зміст.

2. Художній показ пісні.

Заповіт

Слова Т. Шевченка

Музика Г. Гладкого

Жанри музики. Оперета. Слухання. І. Кальман. Арія Містера Ікса з оперети Принцеса цирку. Музичний розвиток. Розучування пісні Г. Гладкого Заповіт

Щоб лани широкополі,

І Дніпро і кручі

Було видно, було чути,

Як реве ревучий. Двічі

Поховайте та вставайте,

Кайдани порвіте

І вражою злою кров’ю

Волю окропіте. Двічі

І мене в сім’ї великій,

В сім’ї вольній, новій

Не забудьте пом’янути

Незлим тихим словом. Двічі

3. Характеристика прослуханого твору та нотного тексту (тональність, лад, структурну побудову).

4. Розучування пісні за нотним текстом методом сольфеджування.

Розучую по фразах двоголоссям. (Слідкую за чистотою інтонування, дикцією, диханням).

IV. Слухання музики.

1. Розповідь.

Джаз, вийшовши із свого початкового народного витоку, став набувати особливих національних забарвлень.

Він підпорядкував собі майже всю танцювальну музику. Із легкої музики розвинулася така її форма, як оперета. А головне в опереті життєрадісна музика, яка відображає легкі сторони життя і рідко носить в собі великі думки і глибокі почуття.

Так, у Франції основоположником французької оперети був композитор Офенбах, який народився в Німеччині. У 1865-1872 pp. композитор створив кілька оперет, в яких висміяв буржуазне суспільство: “Орфей у пеклі”, “Прекрасна Єлена”, “Дочка тамбурмажора” та інші.

Імре Кальман (1882 – 1953 р.) прославив Угорщину своїми оперетами, використавши у музиці угорський фольклор – вербункош. Вершиною творчості і була його оперета “Сільва”, а також “Графиня Маріца”, “Фіалка Монмартру”, “Принцеса цирку” та інші.

70-ті роки XIX ст. – початок нового жанру у творчості Й. Штрауса. Він стає творцем віденської оперети. Його не захоплює сатиричний напрямок, отож, він пише веселі музичні комедії, чарівність яких складає музика. До сих пір звучать вальси із оперет “Летюча миша”, “Каліостро у Відні”, “Ніч у Венеції”, “Циганський барон”.

XX століття своїми оперетами та музикою до кінофільмів прославив український композитор Ісаак Дунаєвський, який працював з 1924 р. музичним керівником у джазовому оркестрі Утьосова. І з тієї пори почав писати джазову музику, а потім оперети: “Женихи”, “Золота долина”, “Дорога до щастя”. Лебединою піснею, останнім його твором була оперета “Біла акація”, яку він і не закінчив, а її завершив інший композитор.

2. Сьогодні ви послухаєте фрагменти оперети Імре Кальмана “Принцеса цирку”. Арія Містера Ікса.

Чому Ікса? Герой оперети містер Ікс, бажаючи щоби його не впізнали, носив темний костюм і маску.

Послухайте фрагмент мелодії арії Містер Ікс.

Жанри музики. Оперета. Слухання. І. Кальман. Арія Містера Ікса з оперети Принцеса цирку. Музичний розвиток. Розучування пісні Г. Гладкого Заповіт

3. Характеристика прослуханого твору.

– Який характер арії Містер Ікс?

– Що таке арія?

– Чим схвилювала вас музика оперети?

V. Підсумок уроку.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Жанри музики. Оперета. Слухання. І. Кальман. Арія Містера Ікса з оперети “Принцеса цирку”. Музичний розвиток. Розучування пісні Г. Гладкого “Заповіт” - Плани-конспекти уроків по музиці