ЗМІНИ ПРИРОДИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ ЛЮДИНОЮ. СУЧАСНІ ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ

Мета:

Навчальна: ознайомити з причинами та наслідками впливу господарської діяльності на природні комплекси Північної Америки; сприяти розумінню екологічних проблем материка; формувати загальні уявлення про найвідоміші об’єкти природної спадщини ЮНЕСКО; вдосконалювати практичні уміння та навички пояснювати причини виникнення екологічних проблем та визначати шляхи їхнього вирішення;

Розвивальна: розвивати вміння встановлювати причиново-наслідкові зв’язки, будувати логічні послідовності, робити висновки;

Виховна: формувати

ціннісне ставлення до природи; розвивати екологічне мислення.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фізична карта Північної Америки, атласи, підручники, контурні карти, відеосюжети (фотографії, мультимедійна презентація) про найвідоміші об’єкти природної спадщини ЮНЕСКО.

Опорні та базові поняття: природний комплекс, антропогенний комплекс, стихійні явища природи, заповідник, національний парк, природна спадщина ЮНЕСКО.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ

Взаємоопитуваня (робота в парах). Учні обмінюються тестовими запитаннями,

які підготували вдома.

Запитання

– У чому полягає особливість розміщення природних зон на материку?

– Назвіть природні зони, що займають найбільші площі.

– Чим природні зони Північної Америки відрізняються від природних зон

Південної Америки?

– Яку природну зону Північної Америки вважають батьківщиною кактусів?

– Які природні зони Північної Америки зазнали найбільшого впливу з боку

Господарської діяльності людей? Чим це пояснено?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Питанням охорони природи в країнах Північної Америки приділяють багато уваги. Саме тут був заснований перший у світі національний парк. Саме на цьому материку найбільша кількість об’єктів природної спадщини ЮНЕСКО. Як змінилася природа материка під впливом господарської діяльності людини? Які заходи вживають в Північній Америці для вирішення екологічних проблем? Відповіді на ці питання ви будете шукати сьогодні на уроці.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Зміна природних комплексів материка

Господарська діяльність на території Північної Америки спричинила істотні зміни природних комплексів, а в місцях найбільш інтенсивного господарювання – заміну природних комплексів на антропогенні. Найбільших збитків природі материка нанесено в сільськогосподарськихрайонах (особливо прерії), у місцях видобутку корисних копалин (Аппалачі, Мексиканська затока), у містах із високим рівнем розвитку промисловості та значною кількістю населення (Атлантичне узбережжя, район Великих озер).

2. Сучасні екологічні проблеми

Забруднення річок, озер та прибережних вод Світового океану; промислова вирубка лісів; деградація земель внаслідок інтенсивного сільськогосподарського освоєння; забруднення атмосфери промисловими підприємствами та транспортом у великих містах.

3. Стихійні явища природи

Збільшується кількість стихійних лих, посилюється їхня інтенсивність.

1) Через непомірну оранку земель почастішали курні бурі (характерно для Великих рівнин).

2) Тропічні циклони в південно-східній частині Північної Америки. Ураганні вітри циклону спричиняють величезні океанські хвилі заввишки близько 15-17 м (5-6-поверховий будинок). За допомогою космічних супутників учені ведуть постійні спостереження за виникненням тропічних циклонів. Тропічні циклони спричиняють сильні повені й руйнування, іноді – людські жертви. Частіші тропічні циклони вчені пов’язують із глобальним потеплінням, яке посилюється інтенсивною господарською діяльністю людей.

4. Об’єкти, занесені до списку світової спадщини ЮНЕСКО

Єллоустонський національний парк – перший у світі національний парк (заснований 1 березня 1872 року), міжнародний біосферний заповідник, там діють понад тисячу гарячих джерел і гейзерів.

Національний парк Гранд-Каньйон у штаті Аризона. Великий каньйон річки Колорадо, одне з визнаних природних чудес світу.

Національний парк “Вуд-Буффало” (у перекладі Національний парк “Лісові бізони”) – найбільший національний парк Канади – відновлення та збереження лісових бізонів.

Комплекс національних парків “Секвоя” в Каліфорнії. – збереження унікальних секвоєвих лісів.

Національний парк “Мамонтова печера” містить частину найбільшої за довжиною (протяжність 288 км) систему печер у світі біля західних передгір’їв Аппалачів.

Провінційний парк “Динозавр” у провінції Альберта в Канаді – одне з найбільших сховищ скам’янілостей динозаврів у світі та ін.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Нанесіть на контурну карту найвідоміші об’єкти, занесені до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

2. Запитання

– Які види господарської діяльності спричиняють найбільш істотні зміни природних комплексів?

– Які проблеми виникають у зв’язку зі зміною природних комплексів і перетворенням їх на антропогенні?

– Яких заходів уживають у країнах Північної Америки з метою охорони і відновлення природи?

– У яких природних зонах материка створено найбільшу кількість національних парків і заповідників? Чому?

– Який взаємозв’язок існує між стихійними явищами природи та господарською діяльністю людей?

– Які великі заповідники та національні парки на території материка вам відомі?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Опрацюйте §___.

– Випереджальне: залучіть членів родини, знайдіть та опрацюйте інформацію про зв’язки України з державами Північної Америки, випишіть узошит короткі тези.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ЗМІНИ ПРИРОДИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ ЛЮДИНОЮ. СУЧАСНІ ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ - Плани-конспекти уроків по географії