ЗНАЧЕННЯ ГРИБІВ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ

Розділ 3. ГРИБИ ТА ЛИШАЙНИКИ

Тема 1. ГРИБИ

§ 50. ЗНАЧЕННЯ ГРИБІВ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ

У природі основне значення грибів полягає в руйнуванні і розкладанні органічних сполук. Вони перетворюють відмерлі рештки тварин і рослин на мінеральні речовини, виступаючи у ролі “санітарів”. Гриби при цьому виконують майже ту ж роботу, що і бактерії, виступаючи руйнівниками решток речовин (редуцентами) в ланцюгах живлення екосистем.

У природі гриби можуть вступати в симбіоз із вищими рослинами та водоростями. Із попередніх параграфів

пригадайте, що таке симбіоз.

У житті людини гриби відіграють значну роль. Наприклад, дріжджові гриби використовуються у хлібопеченні, медицині, пивоварінні, виноробстві. Кормові дріжджі спеціально вирощують на соломі, відходах деревини і разом із комбікормами додають у харчовий раціон сільськогосподарських тварин.

Гриби – харчовий продукт. їстівні гриби містять багато білків і фосфорних сполук. Білки білого гриба, печериць, лисичок за своєю поживністю майже не поступаються тваринним білкам. Недарма ж на Поліссі гриби здавна називають “лісовим м’ясом”. У грибах є деякі необхідні для організму

людини амінокислоти, яких немає у звичайних харчових продуктах. Проте варто пам’ятати, що гриби важко перетравлюються. Малим дітям, хворим і літнім людям варто уникати грибних страв.

Зібрані гриби треба використати чи переробити у якомога коротший термін. Вживання несвіжих грибів може спричинити отруєння.

Чимало грибів мають лікарське значення. Саме з грибів уперше одержали антибіотики (від грец. “анти” – “проти”, “біос” – “життя”) – пеніцилін, біоміцин, стрептоміцин тощо. Сировиною для одержання цих препаратів служать цвілеві гриби. Крім того, багато їстівних і отруйних шапкових грибів здавна використовують у народній медицині як ефективні засоби проти хвороб.

Проте гриби чинять і велику шкоду. Народному господарству завдають великих збитків гриби, що псують харчові продукти, вироби з деревини, пошкоджують посіви культурних рослин, знижуючи їх урожайність. Навіть книги псуються від грибів за високої вологості у приміщенні.

Деякі з грибів викликають різні хвороби у тварин і людини, які важко вилікувати (наприклад, кандидомікози тощо). Гриби відіграють велику роль у природі та житті людини. В екосистемах вони виконують роль редуцентів. Людина використовує гриби у медицині, харчовій промисловості, пивоварінні. Є серед грибів і отруйні види, небезпечні для людини. Підготуйтеся до вивчення бактерій. Виростіть у домашніх умовах бактерію сінну паличку. Для цього в чашку покладіть трохи сіна, залийте водою і прокип’ятіть 20-30 хвилин. Настій сіна профільтруйте через вату і поставте його в тепле місце на кілька днів. Спостерігайте, через скільки днів на поверхні настою з’явиться плівка. Це бактерії (сінна паличка).

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ЗНАЧЕННЯ ГРИБІВ У ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ - Біологія